Skifaři Synek a Knapková postoupili bez potíží do čtvrtfinále

Ondřej Synek před startem své rozjížďky | foto: Reuters

9 2008
Čeští skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková s přehledem postoupili do čtvrtfinále svých disciplín. Oba reprezentanti vyhráli své rozjížďky, na olympijském kanále se znovu představí v pondělí.

Úřadující vicemistr světa Synek hned během první pětistovky ujel všem soupeřům a bezpečný náskok si pohlídal až do konce.

Dvoukilometrovou trať zvládl v čase 7:23,94, takže byl o bezmála pět sekund rychlejší než mistr světa z posledních tří let Novozélanďan Mahe Drysdale.

Z prvního místa postoupil i obhájce zlaté medaile Nor Olaf Tufte, který rozjížďku zvládl v čase 7:20,20.

"Jel jsem s veslařskými trpaslíky, takže to spíš byl takový trénink. Musím si v dalších kolech dát pozor, abych nepřepálil začátek," řekl Synek novinářům. Nesedělo mu teplé počasí. "Musím přijít na to, jak to udělat, protože mi strašně klouzaly ruce, jak se mi potily," prohlásil skifař. "To počasí je šílené, prádelna, ale všichni to mají stejné," řekl.

Nejrychlejší byl v prvním kole skifařské soutěže Švéd Lassi Karonen, který zadrženě veslujícího Synka porazil o více než devět sekund. "Teď si dva dny oddechnu a doufám, že ta forma je načasovaná přesně na postupy a bude kulminovat později," uvedla česká naděje na medaili. "Teď už mě čekají daleko silnější soupeře," dodal Synek.

Nejrychlejší byl v prvním kole skifařské soutěže Švéd Lassi Karonen, který zadrženě veslujícího Synka porazil o více než devět sekund.

Dvojnásobná vicemistryně světa Knapková naopak s velkým náskokem vyhrála závěrečnou šestou rozjížďku, z každé jízdy postupovaly tři veslařky.

Nejrychlejšího času dosáhla v rozjížďkách Číňanka Čang Siou-jün, za jejímž výkonem 7:38,16 zaostala Knapková, veslující v poklidném tempu, o více než třináct sekund.

Hlavní favoritka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska, dvojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa, vyhrála svou jízdu za 7:40,03.

Chalupa s Makovičkou jsou v semifinále

Dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička postoupila na olympijských hrách do semifinále. Čeští veslaři skončili v dnešní rozjížďce na třetí, poslední postupové pozici s výrazným náskokem před čtvrtými Chorvaty Sinišou a Niksou Skelinovými, kteří získali před čtyřmi lety v Aténách stříbro.

"Měli jsme silné soupeře, takže jsme s postupem vcelku spokojeni," řekl po rozjížďce nejzkušenější český veslař Chalupa, který startuje již na své šesté olympiádě. Prý na něj dolehl aklimatizační rozdíl. "Po kilometru bylo cítit, že to nemá švih ani jiskru. Ale snad se to za dva dny srovná. Bereme to jako první krok k našemu cíli, postupu do finále," uvedl.

Jejich rozjížďku vyhráli úřadující vicemistři světa Novozélanďané Nathan Twaddle a George Bridgewater. Z prvního místa ve druhé rozjížďce se do semifinále dostali světoví šampioni z loňského roku Australané Drew Ginn a Duncan Free.

Antošová s Vařekovou musí do oprav

Dvojskif Jitka Antošová a Gabriela Vařeková přímý postup do olympijského finále nevybojoval. Ve své rozjížďce dnes v Pekingu
dojela česká loď druhá, za vítěznými Číňankami zaostala o jednu sekundu.

Vzhledem k nízkému počtu startujících lodí postoupila domácí posádka Li Čchin, Tchien Liang přímo do finále, stejně jako z úvodní jízdy
novozélandské sestry Eversovy. Opravy jsou na programu her v pondělí.

Do oprav míří i čtyřka bez kormidelníka

Česká čtyřka bez kormidelníka ve složení Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe dnes obsadila ve své rozjížďce na olympijských hrách v Pekingu poslední čtvrté místo a musí do pondělních oprav.

Do semifinále postoupily z každé rozjížďky tři ze čtyř lodí, česká posádka ztratila na třetí Slovince téměř sedm sekund.

Autoři: ,

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz