Silniční závod vyhrála v hustém dešti Britka Cookeová

Britská cyklistka Nicole Cooková si spurtuje pro olympijské zlato ze silničního závodu. | foto: Reuters

10 2008
Britská cyklistka Nicole Cookeová vyhrála olympijský závod s hromadným startem. Pětadvacetiletá jezdkyně ve spurtu po 126 kilometrech zdolala v hustém dešti Švédku Emmu Johanssonovou, třetí skončila Italka Tatiana Guderzová. Česká republika v závodě zastoupení neměla.

Cookeová si vynahradila zklamání z minulé olympiády, kde dojela pátá. Zlato v závodu s hromadným startem získala jako první Britka v historii.

Olympijským titulem ozdobila svou sbírku úspěchů, v níž jsou i dvě stříbra a jeden bronz ze světových šampionátů a prvenství ve Světovém poháru z let 2003 a 2006.

Závod žen provázely odlišné podmínky než sobotní jízdu mužů, teplota klesla na 24 stupňů Celsia a především 66 závodnic zkrápěl po celou dobu hustý déšť. I to byl jeden z důvodů poklidného průběhu, v úvodních 70 rovinatých kilometrech byla aktivní pouze mladá Ruska Burčenková.

Čtvrtá žena z letošního ME závodnic do 23 let se třikrát pokusila o únik, ale dvakrát ji soupeřky dostihly bleskově, jen při třetím pokusu vydržela v čele osamoceně pět kilometrů. Podobně dopadla i Italka Carraová.

Závodit se začalo až při nájezdu do prvního ze dvou okruhů dlouhých 24 kilometrů u Velké čínské zdi, ale rozhodující akce přišla až přibližně dvanáct kilometrů před cílem. Dopředu vyrazila Guderzová a za ní se vydaly Dánka Serupová, Cookeová, Johanssonová a Rakušanka Soederová.

Zhruba čtvrtminutový náskok uhájilo kvinteto závodnic až co cíle. V poslední pravotočivé zatáčce asi 500 metrů před cílem zaváhala Cookeová a zdálo se, že z boje o zlato vypadla. Malou ztrátu ale zlikvidovala a 250 metrů před cílem nastoupila k úspěšnému dlouhému sprintu. Hlavní skupinu přivedla do cíle na šestém místě velká favoritka Nizozemka Vosová.

S minutovou ztrátou na 38. místě dorazila obhájkyně titulu z Atén Australanka Carigganová. Legendární Francouzka Longová obsadila krátce před 50. narozeninami na své sedmé olympiádě 24. pozici.

Výsledky - 126 km:
1. Cookeová (Brit.) 3:32:24, 2. Johanssonová (Švéd.), 3. Guderzová (It.) všechny stejný čas, 4. Soederová (Rak.) -4, 5. Villumsenová-Serupová (Dán.) -9, 6. Vosová (Niz.), 7. Doppmannová (Švýc.), 8. Brzezná (Pol.) všechny -21.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz