Přijela jsem pro čtvrté zlato, říká basketbalistka Leslieová

Lisa Leslieová (uprostřed) | foto: ČTK

9 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Když se ujme mikrofonu, aby promluvila přede všemi, spoluhráčky jí spontánně zatleskají. Nejen pro sebe, ale i pro ni by chtěly získat olympijské zlato. "Jsou nadšené za mě. A já jsem někdy nadšená jako dítě. Chceme vyhrát," říká už o samotě americká basketbalistka Lisa Leslieová.

Pro jednu z hvězd ženského basketbalu by totiž výhra znamenala už olympijské zlato číslo čtyři.

"Myslím na něj každý den. Ráda bych měla čtyři. Dominovat na čtyřech olympiádách po sobě by byl skvělý výkon pro mě osobně i pro naši zemi," míní 36letá hráčka, máma i občasná spolukomentátorka.

Může vaší dominancí vůbec někdo otřást?
Ta možnost existuje vždycky. Basketbal je hra, někdo zvítězí a druhý musí prohrát. Ale my jsme byly dominantní, mám tři olympijská zlata jako důkaz. Přijela jsem pro čtvrté. Myslím, že to můžeme dokázat. Nejsme nafoukané, musíme být pokorné, prohrály jsme na mistrovství světa před dvěma lety. Ale z hlediska sebevědomí: máme nejlepší hráčky na světě, od první do dvanácté. A pokud hrajeme, jak máme, nemůžeme prohrát. Máme velmi silný tým, chemie funguje.

Máte vůbec nějakou slabinu?
Tou bychom mohly být jedině my samy.

První zápas turnaje hrajete proti Češkám. Vzpomenete si ještě, jak jste s nimi před čtyřmi lety v Aténách na začátku utkání překvapivě prohrávaly?
A o dost! Češky hodně respektuju, mají skvělý  basketbalový styl, jsou dobré střelkyně, i z dálky. Když jim čelíme, stojí nás to dost práce.

. Kdo je Lisa Leslieová

Americká basketbalistka, narozená 7. července 1972.
Jedna z původních hráček WNBA, nyní působila v týmu Los Angeles Sparks. Měří 196 centimetrů. Jako první zasmečovala v zápase WNBA, posbírala řadu cen včetně té pro nejužitečnější hráčku ligy. Trojnásobná olympijská vítězka z let 1996, 2000, 2004.
Příležitostná modelka, herečka a televizní komentátorka. Loni v červnu porodila dceru Lauren. Zajímavost: na střední škole dala jednou 101 bodů za poločas zápasu.

Kde vlastně máte předchozí tři olympijská zlata? Někde schovaná?
Ne, mám je s sebou tady v Pekingu. Doufám, že si budu moct navléct všechna čtyři v den, kdy vystoupáme na stupeň pro vítězky. Přijela jsem připravená.

Pro vás je tahle olympiáda hodně zvláštní, že? Je vaše poslední.
Ano. Ale speciální je také proto, že tu poprvé bude můj manžel. A s ním dvě nevlastní dcery a taky miminko Lauren. Většinou jsem na hry jezdila s mamkou a měla dost volna. Teď je to jiné. Ale na druhou stranu jsem opravdu soustředěná, vím, co je potřeba, abych hrála dobře.

Jak zvládáte olympijský život s ročním dítětem?
Je to skvělé, lidé jsou tu laskaví. Dali mi pro Lauren kolébku, maličké pantofle a medvídka, taky pro ni dostáváme na pokoj ovoce, vodu. Nikde, ani v USA, jsem neměla takovou péči.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se po porodu dostala do formy?
V kyčlích cítíte určitou uvolněnost, hlavně při obranné hře. To je výzva. Trvalo asi sedm měsíců, než jsem si připadala znovu opravdu silná. A vrátit se k mému výskoku mi zabralo tři měsíce.

Má pro vás mateřství i nějaké výhody?
Ano. Zrovna jsme o tom v posilovně mluvily se spoluhráčkou Delishou Milton-Jonesovou. Teď zvládnu tolik sedů a lehů, které jsem dřív dělat nemohla. Nebo supermany. To ležíte na břiše a posilujete záda. Udělaly jsme jich čtrnáct nebo patnáct a Delisha umírala. Podívala se na mě a říká: Tobě to nevadí? Nevím, čím to je, ale cítím se silnější.

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz