Přijde na hrách v Pekingu český medailový finiš?

Barbora Špotáková - Oštěpařka Barbora Špotáková se do finále kvalifikovala hned prvním pokusem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stadion Ptačí hnízdo se teprve plnil 91 tisíci diváků, když Barbora Špotáková uchopila svůj oštěp a prvním pokusem ho ladně a suverénně poslala až na metu 67,69 metru. Na jejím náčiní "teď" visí největší naděje české výpravy na hrách XXIX. olympiády.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Mistryně světa ovládla včerejší kvalifikaci, do zítřejšího finále vstoupí v roli hlavní favoritky. Počet českých zlatých medailí může navýšit na tři. A vrátit do výpravy pohodu.

Po úvodním víkendu plném euforie, kdy olympiáda odstartovala dvojnásobnou zlatou radostí střelců, přišlo vystřízlivění.

Dvě zlaté a tři stříbrné medaile nenaplňují představy fanoušků. Stále je to o tři cenné kovy méně než z minulých her v Aténách.

. Kdy čekat medaile

oštěpařka Špotáková (finále zítra od 13.20)
desetibojař Šebrle (závodí zítra a pozítří)
dálková plavkyně Pechanová (dnes od 3.00)
pětibojař Svoboda (zítra mezi 2.30 a 14.00)

Další možné trumfy
překážkář Svoboda (finále se běží zítra v 16.10)
bikrosaři Prokop a Horáková (finále závodů zítra od 3.00)
deblkajak Mrůzková – Blahová (finále K2 sobota 11.20)

Zatímco po dvou soutěžních dnech byli Češi v žebříčku zemí senzačně čtvrtí, postupně spadli na současné 19. místo. Lepší bilanci má nyní i slovenská výprava.

Příliš divoká voda zničila slibně rozjeté partie Hilgertové a Ježka, nemoc vysála fyzické i psychické síly z veslařky Knapkové. Včera se nezdařil útok ani výškařům, Jaroslav Bába a Tomáš Janků obsadili ve vabank partii 6. a 7. místo.

"Přitom jsem přijel pro medaili. Jenže do kluka, co byl bronzový na olympiádě v Aténách, mi chybí malinko lepší zdraví," říkal Bába. Janků oznámil ukončení kariéry.

"Věřím v deset medailí," tvrdil na počátku her šéf mise František Dvořák. Stále je to reálné. Teď má přijít drtivý český finiš. Už dnes v noci poplave v kanále v Šun-i dálková plavkyně Jana Pechanová. "Poslední dva z deseti kilometrů budou v boji o stupně vítězů klíčové," tvrdila.

Ale největší pozornost je upřena ke čtvrtku. Špotáková kontra Němka Obergföllová, to má být duel o trůn královny oštěpu. V kvalifikaci Obergföllová zaostala jen o 17 centimetrů. "Ale já jsem se svým výkonem maximálně spokojená," bilancovala Špotáková.

Téhož dne patří k žhavým želízkům i vicemistr světa v moderním pětiboji David Svoboda plus cyklisté Jana Horáková a Michal Prokop v BMX. Vyvrcholí též klání překážkářů, kde světové tabulky předurčují do finále Petra Svobodu, jenž po včerejším čtvrtfinále tvrdil: "Zatím se tu jen tak poflakuju. Chci zaútočit na český rekord."

Zároveň začne desetiboj. Roman Šebrle bude obhajovat titul. "První čtyři dny pobytu jsem v Pekingu lítal, pak šla forma dolů, teď se zas zvedá. Uvidíme," říká.

Aténské hry, kde vybojoval jediné české zlato, byly hodnoceny z pohledu Čechů jako neúspěšné. Mise do Pekingu tak dopadnout nemusí. Nejbližší dny rozhodnou.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz