Premiér Topolánek odjížděl z olympijské vesnice napravený

Šéf české olympijské výpravy František Dvořák (vlevo) s Mirkem Topolánkem nad plánkem olympijské vesnice. Vpravo předseda ČOV Milan Jirásek. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES.cz

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Blesková vizita na pokojích a v kancelářích, krátké posezení u kávy a rychle zase o dům dál. České ústředí v olympijské vesnici dnes před polednem navštívil premiér Mirek Topolánek. "Bydlení to je hodně nadstandardní," chválil.

"A jak tu vaří?" zeptal se Mirek Topolánek v kanceláři českého štábu, když po bleskové prohlídce usedl ke kávě. "Dobře," stručně odpověděl šéf olympijské výpravy František Dvořák a na plánku vesnice ukazoval umístění svého panství. "Tady je západní brána, tady východní, tou jsme přišli...," popisoval.

Premiér je v Pekingu už třetí den, se sportovci se setkal na oficiální recepci, fandil jim při soutěžích a nechyběl na medailových oslavách v Českém olympijském domě. Teď měl v plánu prohlédnout si vesnici a prohodit slovo s funkcionáři.

Návštěvu začal v kanceláři šéfa mise, nahlédl do ošetřovny a vyšel do prvního patra do jednoho z pokojů. "Je prázdný, odsud už sportovci odjeli," řekl mu Dvořák. Dobře naladěný předseda vlády na to reagoval poznámkou o jednom z reprezentantů, který návštěvu svého pokoje příliš nedoporučoval. "Všechny věci měl prý poházené po zemi," smál se.

Ani teď se od něho nehnula ochranka. "Připadám si jako vězeň. Ochrana je nadměrná a pro mě velice nepříjemná," řekl politik, kterého doprovázejí bezpečnostní pracovníci jak z Česka, tak z Číny.

Na olympiádě už Topolánek navštívil basketbal, vodní slalom, atletiku, dnes se chystá na veslování. "Má cesta je napůl pracovní, vidím míň sportovních soutěží, než jsem čekal," posteskl si. "Dnes půjdu podpořit naše veslaře a doufám, že nějakou medaili z kanálu vylovíme."

Když mluvil o sportu, bylo znát, že má přehled. Zmínil nemocnou veslařku Antošovou, promluvil o neúspěšných atletech, o stříbrných vodních slalomářích Volfovi se Štěpánkem mluvil jako o "Volfících", jak se jim říká mezi vodáky. Slova uznání měl pro kajakářku Hilgertovou, která doplatila na riskantní taktiku. "Kdyby jela na jistotu, tak skončila stříbrná, ale ona chtěla bojovat o zlato. Takový přístup se mi líbí."

Od kávy zamířil premiér Topolánek zpátky do ošetřovny, kde mu vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář napravoval bolavá záda.

"Jako už mnohokrát, zase mě dává dohromady," řekl o lékaři, který v posledních letech nesmí chybět v žádné významné misi českých sportovců. "Dělá mi problém přechod z klimatizace do teplého vlhkého prostředí. Mám problém už od své sportovní kariéry, a jak jsem zhubl, tak možná potřebuji zpevnit svalový korzet," svěřil se ostře sledovaný olympijský host.

Napravený Mirek Topolánek spěchal z olympijské vesnice za dalším programem. Ještě před cestou na veslařský kanál se zastavil v předváděcí síni automobilky Volkswagen a poobědval s trojnásobným olympijským vítězem Janem Železným. Díky zákroku docenta Koláře bude schopen pokračovat v předem naplánovaném programu, podle kterého by měl zítra hrát golf.

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz