Podívejte se na nejzajímavější okamžiky olympiády v Pekingu

ZLATÉ SLZY. Barbora Špotáková zlomila nepříznivé finále posledním hodem | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2008
Radost a euforie z vítězství. Zklamání a bolest z nenaplněných cílů. Ale také křivdy a skandály... Kdo byl hrdinou a poraženým olympijských her v Pekingu? Redakce iDNES.cz vybrala několik momentů, které se stanou symbolem těchto her.

Zlato posledním pokusem (Barbora Špotáková)
Thriller, za nějž by se nemuseli stydět nejslavnější spisovatelé. Oštěpařka Barbora Špotáková svým závěrečným pokusem v soutěži o 62 centimetrů přehodila vedoucí Rusku Abakumovovou. 71,42 metru - osobní rekord, český rekord, evropský rekord. Zlato.

Barbora Špotáková

Tři světové rekordy (Usain Bolt)
Famózní představení dvaadvacetiletého Jamajčana. Tři starty = tři zlata = tři světové rekordy (100 a 200 metrů, 4x100 metrů).

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem na 100 metrů

Osm zlatých (Michael Phelps)
Nikdo dosud nedokázal na jedněch hrách získat osm zlatých medailí. Zvládnul to až třiadvacetiletý americký plavec, který překonal sedm zlatých krajana Spitze z Mnichova 1972. V součtu se šesti tituly z Atén je Phelps nejúspěšnějším sportovcem her všech dob.

Osm zlatých Michaela Phelpse

Sporný dohmat (Phelps x Čavič)
Vyhrál závod na 100 metrů motýlek skutečně fenomenální Američan (vpravo), nebo Srb Milorad Čavič? Televizní záběry nebyly stoprocentně průkazné, pozdější vyjádření a rozbory cílových fotografií představiteli firmy Omega však potvrdily, že na na cílovém dohmatu byl o setinu dřív Phelps.

Finálový dohmat plavců Čaviče (vlevo) a Phelpse


Love story (Kateřina + Matthew Emmonsovi)
Nejsledovanější manželský pár her. Kateřina vystřílela zlato a stříbro, Matt přidal do rodinné sbírky stříbro. Jejich příběh je často přirovnáván k příběhu manželů Zátopkových z Helsinek 1952. Mohla být ale zlata dvě. Matt stejně jako před čtyřmi lety selhal při posledním výstřelu.Tehdy zamířil na cizí terč. Tentokrát zmáčkl spoušť mnohem dřív a katastrofální výsledek ho poslal mimo medaile.

Kateřina Emmons utěšuje manžela Matta

Zahozená medaile (Ara Abrahamian)
Švédský zápasník Ambrahamian opustil stupně vítězů a zahodil svou bronzovou medaili na protest proti rozhodování jeho semifinálového duelu. Za znevážení zásad fair play ho Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval a bronz mu vzal i papírově.

Zahozená medaile Ary Abrahamiana

Inzultace rozhodčího (Angel Valodia Matos)
Skandálem skončil zápas o 3. místo v kategorii taekwondistů nad 80 kg. Kubánec Angel Valodia Matos se nedokázal smířit s porážkou a fyzicky napadl dva rozhodčí, jednoho z nich kopl do hlavy. On i jeho trenér byli následně potrestáni doživotním zákazem působení v tomto sportu.

Kubánský taekwondista Matos útočí na rozhodčího

Pokořená Vlašičová
Chorvatská výškařka Blanka Vlašičová neprohrála 34 závodů v řadě. V tom nejdůležitějším se ale musela poklonit belgické soupeřce Tie Hellebautové. Zlato ji stál jediný opravný pokus na výšce 205 cm.

Zklamaná Blanka Vlašičová

Beznohá plavkyně (Natalie Du Toitová)
Sundala protézu a porážela zdravé. Plavkyně Jihafrické republiky Natalie Du Toitová, jenž při dopravní nehodě přišla o část levé nohy, dokončila závod na 10 kilometrů na 16. místě. V cíli spokojená nebyla, chtěla do první pětky.

Umělá noha Natalie du Toitové

Zrádný parkúr (David Svoboda a další)
Že parkúr je zrádný a často zlomí průběh celého závodu, vědí všichni moderní pětibojaři. A znovu se o tom přesvědčil David Svoboda. Po třech disciplínách útočil na medaili, neposlušný a nezvládnutý kůň na těžkém terénu ale zhatil všechny naděje. Svoboda nebyl sám, Lapovi z Běloruska vylosovaný kůň odmítl skočit byť jedinou překážku.

David Svoboda a nezdar v parkuru

Čínské děti (gymnastky)
Falšovali Číňané věk svých gymnastek? Při pohledu na vítězné družstvo žen byste jim dali do ruky místo medailí spíše lízátka. Světová gymnastická federace hodlá přezkoumat jejich věk. Má podezření, že požadovaných 16 let některé z nich ještě nedosáhly.

Vítězné čínské gymnastky

Zranění modly (Liou Siang)
Byl jednou z jistot, která měla domácí velmoci vyhrát zlatou medaili. Překážkář Liou Siang ale se zraněnou achilovkou odkulhal hned z úvodního rozběhu. Nepřekonal ani první překážku.

Zklamaný Liou Siang

Světový rekordman bez medaile (Roman Šebrle)
Dřel. Bojoval. Ale obhájit prvenství nedokázal. A neměl ani medaili. Desetibojař Roman Šebrle přiznal, že i vzhledem k letošním zdravotním patáliím byl bez formy. Skončil šestý.

Roman Šebrle po patnáctistovce

Loučení eskymákem? (Štěpánka Hilgertová)
Ve čtyřiceti letech na páté olympiádě. Měla si v pohodě dojet minimálně pro bronz. Ale pro šampionku z Atlanty a Sydney finále kajakářek skončilo před čtvrtou brankou. Při přejezdu do ní se víc naklonila a převrátila se. Než "eskymáka" zvládla, odnesl ji proud o deset metrů dál. Nakonec skončila devátá.

Štěpánka Hilgertová


Přátelství válka neválka (Paděrinová a Salukvadzeová)
Druhý den her, je po finále střelby z libovolné pistole. Stříbro získává Ruska Natalia Paděrinová, bronz Gruzínka Nino Salukvadzeová. V čem je symbolika? Gruzie právě prožívá válečný konflikt s Ruskem. Obě kamarádky z "nepřátelských zemí" si však podávají ruce a objímají se.

Střelkyně Paděrinová (vlevo) a Salukvadzeová

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz