Plavkyně Torresová patří do historie: tři stříbra v 41 letech

Dara Torresová | foto: Reuters

18 2008
O setinu vteřiny skončila druhá ve finále na 50 metrů volný způsob. "Neměla jsem si stříhat nehty," usmála se, došla si pro medaili a hned utíkala na start polohové štafety. "Dneska si připadám jako ty," řekla Michaelu Phelpsovi.

S tím rozdílem, že Daře Torresové je 41 let! Matka dvouleté dcery Tessy zaokrouhlila ve štafetě svůj pekingský účet na tři stříbrné medaile – a také ona přepisovala sportovní historii.

Americká veteránka je nyní nejstarším olympijským medailistou v plavání všech dob. Stala se také druhou ženou po německé kajakářce Fischerové, která na hrách získala medaile v rozmezí 24 let. Na kontě jich má nyní 12 (po čtyřech od každé), víc jich posbírala pouze ruská gymnastka Latyninová – 19.

Když Torresová poprvé startovala na olympiádě v Los Angeles 1984, většina jejích současných soupeřek ještě ani nebyla na světě.

Každé ráno teď uplave 5,5 kilometru, zhubla. Ne, nehádali byste jí  jednačtyřicet. Přestože její kolegyně Christine Magnusonová tvrdí: "Je jako naše máma."

Torresová namítá: Mámou jsem jen své Tesse. Zato mě na ulici zastavují lidé ve středním věku a děkují mi, že jsem pro ně inspirací. To je nádherný pocit," říká.

Po svém posledním závodě v Pekingu na tiskové konferenci vyprávěla: "Prožívám fantastický čas. Být zase na olympiádě, být součástí tak skvělého týmu, to bylo..." Hlas se jí zlomil, rozplakala se.

Místo ní však uchopila mikrofon Natalie Coughlinová, spolubojovnice ze štafety. "Dara předvedla úžasnou práci," pohlédla na kolegyni. "Stále totiž žijeme v době, kdy špičkové plavkyně v 18 končí kariéru. Příští týden mi bude 26 a jsem v týmu jedna z nejstarších. Ale Dara svými výkony nabádá ženy, aby pokračovaly dál. Už jen za to patří do mytologie plavání."

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz