Plavecký fenomén Phelps chce zkoušet jiné disciplíny

Michael Phelps s osmou zlatou medailí z OH v Pekingu. | foto: Reuters

26 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Americký plavec Michael Phelps si předsevzal: "Chci změnit plavání. Chci, aby o něm lidé mluvili a těšili se, že se půjdou podívat." Nemohl tomu pomoci lépe než osmi zlatými medailemi z her v Pekingu.

Jednu z nich vyhrál rozdílem setiny vteřiny. K další mu pomohl fantastickým výkonem ve štafetě krajan Lezak. Aspoň tak přibylo koření do talíře Phelpsovy dominance.

Američan změnil plavání na hrách v show jednoho muže. Sám sobě tím bezpochyby změnil život.

"Chci být tak normální, jak jen to půjde. Žít, jak jsem vždycky žil, trávit čas se stejnými lidmi jako dřív.

Těším se na spolužáky ze střední školy," připustil. "Nevím, co se bude dít. Přesto věřím, že si doma v Baltimoru budu moct žít v klidu.

A že to lidi budou respektovat." Už je však téměř jasné, že kdekoli se objeví, tam za chvilku dorazí paparazziové. Stránky bulvárních novin budou plnit dohady na téma: s kým chodí nejlepší olympionik všech dob? Phelps nejspíš obsadí také reklamu.

"Je to miliardový muž. Už v životě nemusí pracovat," předvídá Max Markson, australský agent celebrit. Podle prvních odhadů by měl Phelps mít "cenu" 100milionů dolarů, tehdy zhruba 1,5 miliardy korun.

Třiadvacetiletý plavec však zatím plánuje zůstat u sportu. Tedy nejprve se chystá na dlouhou dovolenou na exotický ostrov. Taky chce vidět únorové finále Superbowlu. A pak, po několika měsících volna, začne znovu trénovat. Na novou etapu svého života, s výhledem na olympijské hry 2012 v Londýně, jež mají být jeho poslední.

"Jakmile hry skončí, myslím na další čtyři roky. Na to, jak mohu změnit přípravu, co zkusit nového. Ještě pořád jsou přede mnou věci, které bych chtěl ve sportu dokázat." Už jej nudí disciplíny, kterým se věnuje dlouhé roky. Má touhu vyzkoušet jiné.

"Vlastně jsem nikdy na velkých akcích moc neplaval znak nebo stovku volným způsobem. Takže vyzkouším něco úplně jiného a uvidíme, jak to bude fungovat," líčil a pak žertoval: "Nebudou to prsa ani dálkové plavání. Aspoň tihle kluci budou pořád moji kamarádi."

Nebojí se překážek ani toho, že přijde o svou dominanci. "Jasně, na téhle cestě budou pořádné díry. Když uspěju, prima. Když ne, vrátím se k tomu, co jsem dělal. Ale já mám v hlavě hodně vysoké cíle." Neprozradí je. "Zůstanou tam, dokud je nesplním." Svůj předchozí, osm zlatých na hrách v Pekingu, však zdolal.

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz