Peking snížil šance na olympiádu v Česku

  10:00
Lidé, kteří protestovali proti tomu, aby se Praha ucházela o pořádání olympijských her, mohou pomalu vytahovat šampaňské z lednice. Čas otevření lahví se podle všeho blíží. Pražský primátor Pavel Bém včera poprvé připustil možnost, že se hlavní město vzdá snu pořádat hry. A to za předpokladu, že bude pokračovat trend megadrahých a velkolepých letních olympiád, který nastolil Peking a před ním Atény.

Pokud by byla olympiáda v Česku, o megalomanii podobné té v Pekingu nemůže být řeč. Hry by byly komornější a o dost skromnější. | foto: Reuters

Peking za 600 miliard, Praha za 89

Je to obrovský rozdíl. Uspořádání letních olympijských her v Pekingu stálo čínskou vládu více než 600 miliard korun. Pražský magistrát, který plánuje, že se bude snažit získat pořadatelství her v roce 2020 nebo 2024, má rozpočet "pouhých" 89 miliard.

Čína postavila několik linek metra, nový letištní terminál a 37 stadionů a sportovišť.  Česko hodlá vybudovat jen tři nová sportoviště - akvapark Šutka, ceremoniální stadion v Praze-Letňanech a velodrom pro cyklisty.

Jinými slovy: rozdíl v pojetí olympiády Pekingu a Prahy se liší asi tak jako výkony oštěpařky Barbory Špotákové a anonymní sportovkyně z krajského přeboru.

"My chceme mít olympiádu v komorním duchu, která je hrami nikoliv jednoho města, ale celé republiky. Ale hlavně je primárně nízkonákladová," řekl včera MF DNES pražský primátor Pavel Bém. 

. Kdo už hry dostal

 Jak velká jsou města a státy, kde byla olympiáda
2008 - Peking (Čína 1,3 miliardy lidí, Peking 7 mil. lidí)
2004 - Atény (Řecko* 11 mil., Atény 3,1 mil.)
2000 - Sydney (Austrálie 21,1 mil., Sydney 4,6 mil.)
1996 - Atlanta (USA 303,5 mil., Atlanta 5,5 mil.)
1992 - Barcelona (Španělsko 44,7 mil., Barcelona 1,6 mil.)
1988 - Soul (Jižní Korea 48,5 mil., Soul 10 mil.)
1984 - Los Angeles (USA 303,5 mil., Los Angeles 13 mil.)
1980 - Moskva (SSSR 293 mil., Moskva 8,8 mil.)
*Řecko dostalo hry, protože je kolébkou olympijských her

Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge původně pražskou vizi podporoval. Podle jeho českého "podřízeného" Milana Jiráska však zřejmě změnil názor a už nechce skromnější hry. "Pokud by šli po velkých smlouvách, větším marketingu, tak bychom šanci neměli," řekl Jirásek.

Podle neoficiálních informací nemá MOV zájem, aby olympiádu organizovala města s méně než pěti miliony obyvatel. Praha s 1,2 milionu obyvatel tak má jen velmi malou šanci kandidaturu nakonec získat. A připouští to už i největší zastánce her v metropoli - primátor Pavel Bém.

"Pokud se takto změní základní filozofie her, pak by jistě Praha nekandidovala. V Praze si nedovedu představit žádné megalomanické, velikášské projekty," uznal Bém.

Otázkou tedy je, proč se Praha pořádání her nevzdá. Obzvláště když přípravy na kandidaturu už stály 72,5 milionu korun. To zahrnuje poplatky Mezinárodnímu olympijskému výboru, studie a náklady na provoz společnosti Praha olympijská, která má přípravy na starosti. Agentura jen letos dostala na provoz 15 milionů.

Odpověď je jednoduchá: hlavní zastánci soutěží pod pěti kruhy stále doufají, že olympijský výbor přece jen od myšlenky velikášských her ustoupí. "Věřím, že současné vedení výboru bude držet linii komorních her, o které při svém zvolení mluvil Jacques Rogge," nepropadá pesimismu primátor Bém.

Na hry jako v Číně nemá nikdo

Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiráska se mnozí domnívají, že po Pekingu už nebude možné uspořádat jiné než gigantické hry. "Já si myslím opak. Že Čína byla ze specifických důvodů extrémem, který se nebude opakovat. Ostatní města a státy na to prostě nebudou mít stejné možnosti a peníze jako Čína," míní Jirásek.

Přípravy na pořádání her v Praze tak pokračují. V současné chvíli má společnost Praha olympijská předložit hlavnímu městu několik variant, jak nyní postupovat. "Budou to alternativy toho, jak vypracovat uchazečský dotazník lépe, než tomu bylo v případě kandidatury na hry v roce 2016," připomněl mluvčí Prahy olympijské Karel Tejkal, že metropole už jednou neuspěla.

V novém dotazníku chce Praha napravit předchozí chyby. "Olympijský výbor nám například vytkl, že kanál v Račicích je daleko od olympijské vesnice v Praze. Tak jsme našli možnost, jak vybudovat minivesnici v Račicích," popsal Tejkal.

Praha olympijská chce svou práci postavit na tom, že hry budou celorepublikové a Praha bude díky své poloze nejsnáze dostupným olympijským městem v Evropě.

Problémem je, že olympiáda nemá podporu ani u lidí, ani u politiků v Česku. Plně s ní nesouhlasí ani premiér Mirek Topolánek. Ten sice podepsal právní garance, ale odmítl, že by se vláda na pořádání her finančně podílela.

. kdo je pro, kdo je proti

PROTI

TOPOLÁNEK: HRY JSOU VELKÉ SOUSTO


Mirek TopolánekPremiér Mirek Topolánek už z Číny vzkazoval, že pro Prahu je olympiáda příliš velké sousto. "Rezervovaný jsem k olympiádě v Praze od začátku, protože je to pokládáno za pražskou záležitost, což je velká chyba," řekl Topolánek MF DNES v Pekingu. A včera to novinářům zopakoval i v Praze.

Nezměnil jste přece jen názor na pořádání olympijských her poté, co jste viděl hry v Číně?

Způsob, jakým k pořádání her přistoupila Čína, je již neopakovatelný. Ale zatížil by i mnohem větší město, než je Praha. Olympiáda v Číně mě tak jen utvrdila v mém rezervovaném postoji k pořádání her v České republice. Ani neříkám v Praze (plán počítá s tím, že by se hry pořádaly ve více městech v republice - pozn. aut.).

Je tedy nereálné, aby Praha hry pořádala?

Pro Prahu by to mohlo být velké sousto. Londýn, který bude pořádat příští olympijské hry, bude mít velké problémy. Navíc je veřejným tajemstvím, že Mezinárodní olympijský výbor, i když to nikdy neřekne veřejně, při pořádání her upřednostňuje města, která mají více než pět milionů obyvatel. Protože menší města mají s organizací velké problémy.


PRO

BÉM: NEBUDOU TO VYHOZENÉ PENÍZE
 


Proti všem. Pražský primátor Pavel Bém se musí cítit jako husité ve slavném románu Aloise Jiráska. Je jedním z mála, kteří stále věří v uspořádání letních olympijských her v Praze. I on však včera poprvé připustil, že metropole se možná o soutěže pod pěti kruhy vůbec ucházet nebude. Slavnostní přípitek - Pavel Bém

Když jste sledoval superdrahou olympiádu v Pekingu, nerozmyslel jste si uspořádání her v Praze?

Nikoliv. Olympiáda v Číně je pro mě atypická. Je to projekt, který bych v Praze nikdy nechtěl uskutečnit. Já věřím šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Jacquesu Roggeovi, který před třemi lety upozornil, že hledá model komornějších her.

Mluví se však o tom, že okolí předsedu Roggea přesvědčilo, že olympiáda má být velkolepou akcí...

Praha nikdy nebude pořádat olympiádu, jakou viděl Peking. My chceme nízkonákladové hry zaměřené na to, aby všechna sportoviště byla po skončení her využita obyvateli obcí a krajů. Pokud bude olympijský výbor podporovat velikášské supermoderní hry, pak jasně říkám: Praha bude stoprocentně prvním z uchazečských měst, které odstoupí.

A nebylo by rozumnější odstoupit hned a přestat utrácet za přípravy?

Já vám nerozumím. My jsme dosud investovali peníze jen do zpracování různých konceptů a studií, které jsou součástí nejen stadionů a zázemí pro sportovce, ale také vysokoškolské a dopravní infrastruktury. Vidíme olympijský projekt jako hezkou možnost, jak pomoci Praze i řadě dalších českých regionů.

Zmíněné projekty uskutečníte, i když v Praze olympiáda nebude?

Samozřejmě. Rozvoj Letňan, klíčového místa pro hlavní sportoviště, je jednou z priorit bez ohledu na olympiádu. Stejně tak moderní centrum vysokoškoláků, jež vznikne z olympijské vesnice, tu musíme vybudovat, i kdyby nebyly hry. To samé platí o plaveckém bazénu i o obchvatu Prahy.

. Kde by se v Praze sportovalo

Ceremoniální stadion v Letňanech Olympijský stadion v Letňanech, studie

Zde by se uskutečnil úvodní a závěrečný ceremoniál, atletika, finále ve fotbalu. Kapacita hlediště je 80 000 diváků.





Stadion na Strahově
Olympijské hry na Strahově

Je alternativou ke stadionu v Letňanech, byl by zde úvodní a závěrečný ceremoniál, atletika, finále ve fotbalu. Kapacita je 80 000 diváků. V okolí by bylo závodiště pro horská kola a BMX s kapacitou 2 000 lidí.


Plavecký bazén Šutka Bazén Šutka

Na závody v plavání by se do hlediště vešlo 12 000 diváků. Na synchronizované plavání, skoky do vody, vodní pólo by mohlo přijít 5 000 lidí.

Sporty v halách v okolí a jejich kapacita:

Badminton
5 000 diváků
Box 6 000 diváků
Házená - finále 8 000 diváků
Moderní gymnastika 5 000 diváků
Stolní tenis 5 000 diváků
Taekwondo 5 000 diváků

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...