Párová čtyřka do olympijského finále nepostoupila

Stříbrná párová čtyřka z OH v Aténách 2004: zleva David Kopřiva, Tomáš Karas, Jakub Hanák a David Jirka | foto: Profimedia.cz

15 2008
České párové čtyřce se nepodařilo postoupit do finále olympijské regaty a nenaváže na stříbro z Atén. V semifinále obsadili David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček a Petr Vitásek čtvrté, tedy první nepostupové místo.

Párová čtyřka letos nepatřila k adeptům na medaili, ze stříbrné posádky z Atén zbyli v lodi jen Jirka a Hanák.

K postupu do finále chyběly české posádce téměř tři sekundy, které ztratila na třetí Němce, a čeká ji boj o konečné umístění ve finále B.

Svěřenci trenéra Přemysla Panušky přitom na kanále v Šun-i zajeli svou nejlepší jízdu. "Určitě to tak bylo. I proto jsem plný rozporuplných pocitů. Oproti rozjížďkám i opravné jízdě to bylo z naší strany nejlepší," řekl Hanák.

V semifinále však v závěru stejně jako v předešlé opravě došly veslařům pražské Dukly síly. "Dvě stě metrů před cílem nám jednoduše došlo," řekl s pokrčením ramen Hanák. Párová čtyřka tak poprvé od roku 2003 bude chybět na velké akci v bojích o medaile.

Takzvané malé finále absolvovala dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička. Posádka, které postup do bojů o medaile unikl v semifinále o sedm desetin sekundy, ve své závěrečné jízdě dojela druhá a celkově obsadila osmé místo.

"Nakonec jsme celkem spokojeni. Mohlo to být lepší, ale taky horší. Věděli jsme před olympiádou, že budeme bojovat o páté až osmé místo, což se také potvrdilo. Přáli jsme si postoupit do finále, ale to se nám bohužel nepovedlo," řekl Makovička.

Ve víkendových finále má mít česká výprava čtyřnásobné zastoupení, ovšem složení posádky dvojskifu žen je kvůli onemocnění Jitky Antošové nejisté. O medaile budou bojovat ještě skifaři Ondřej Synek, Miroslava Knapková a čtyřka bez kormidelníka.

veslování - muži
párová čtyřka - semifinále
Postupující do finále A
Čeští zástupci postoupili do finále B
1 Wasielewski/Kolbowicz/Jelinski/Korol Polsko 5:51.29
1 Agamennoni/Venier/Galtarossa/Raineri Itálie 5:51.20
2 Morgan/McRae/Long/Noonan Austrálie 5:52.93
2 Hughes/Stitt/Schroeder/Gault Spojené státy americké 5:52.81
3 Krueger/Bertram/Gruhne/Schreiber Německo 5:53.56
3 Coeffic/Peltier/Bahain/Berrest Francie 5:53.04
4 Vitásek/Doleček/Hanák/Jirka Česká republika 5:56.38

veslování - muži
dvojka bez korm. - finále B
1 Jagar/Stojic Srbsko 6:49.12
2 Makovička/Chalupa Česká republika 6:52.57
3 Peron/Cadot Francie 6:54.40
4 Nielsen/Larsen Dánsko 6:55.37
5 Dentale/Leonardo Itálie 7:04.91
6 Skelin/Skelin Chorvatsko 7:11.19

Párová čtyřka na olympiádě nevystoupila ze šedi letošní sezony

Párová čtyřka byla řadu let výstavní posádkou českého veslování. V letošním roce se jí ale nedařilo a na olympijských hrách v Pekingu se to jen potvrdilo. Obhájci stříbrných medailí z předešlých her v Aténách dnes nedokázali postoupit do finále a v sobotu je tak čeká pouze boj o 7. až 12. místo.

"Samozřejmě, že je to zklamání, chtěl jsem být v áčku. Poté, co jsme se vrátili z posledního svěťáku v Polsku, tak jsem měl pocit, že jedeme závodit o medaile," řekl Jakub Hanák v rozhovoru pro ČTK. Právě Hanák společně s Davidem Jirkou pamatují aténský úspěch, Milan Doleček a Petr Vitásek se do posádky začlenili až v tomto olympijském cyklu.

Párovka tak v Číně nedokázala vystoupit ze šedi letošního roku. Hanák však i dnes zopakoval, že se spíše než na poslední výsledky snažil myslet na úspěch z roku 2004. "Já jsem nejel do Pekingu překvapit, ale obhajovat aténské stříbro. Přiznávám ale, že to ve mně bylo trochu rozpolcené," uvedl pětadvacetiletý veslař. Na letošní problémy se mu ale zapomenout nepodařilo. "Nepovedlo se mi to ustřihnout, v hlavě to pořád je," řekl.

I kvůli výsledkům nebo změně trenéra nebyl nakonec po neúspěchu v semifinále tolik naštvaný. "Letošní sezona byla hodně komplikovaná. Naštvaný bych byl, kdyby naše loď jezdila celou sezonu na plackách, a semifinále nevyšlo. To bych byl naštvaný. Takhle jsem spíše zklamaný," zopakoval Hanák.

Po pekingské olympijské regatě je tak jasné, že hlavní českou skupinovou posádkou bude nyní čtyřka bez kormidelníka vedená Karlem Neffem. "Evidentně to tak bude. Jsou to mladí kluci, před kterými smekám. Přijeli na olympijské hry bez obrovského výsledku, ale předvedli tady famózní závody," řekl Hanák na adresu sobotních finalistů, kteří postoupili z druhého místa v semifinále.

I přes letošní neúspěch ale Hanák věří, že se párová čtyřka může vrátit do bojů o medaile. Uvědomuje si ale, že by posádka potřebovala oživit novou tváří. "Pravda je ta, že je tady málo veslařů, kteří by do nominace mohli padnout. Když se posádka pořád dělá z pěti lidí, tak je to pitomé. Chtělo by to impulz, nějakého mladého silného kluka, který by posádku poslal dále," dodal Hanák.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Najdete na iDNES.cz