Osmé zlato! Fenomenální plavec Phelps překonal olympijský rekord

Michael Phelps těsně po zisku osmé zlaté medaile z OH v Pekingu, kterou si vyplaval jako člen americké polohové štafety na 4x100 metrů. | foto: Reuters

17 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Osm závodů během osmi dní = osm velkých triumfů! Americký plavec Michael Phelps ovládl hry v Pekingu. Nikdo před ním během jedné olympiády nezískal osm zlatých medailí. Fenomenální třiadvacetiletý plavec je olympijským rekordmanem.

Po šestatřiceti letech tak padl legendární výkon jeho krajana Marka Spitze z her v Mnichově 1972. Spitz se tehdy stal sedminásobným šampionem.

"Měl jsem hodně snů, ale tenhle byl ze všech největší. Ale vidíte, i ten největší se může splnit, není to nemožné," říká Phelps. "Na tuhle chvíli jsem se těšil čtyři roky."

Phelps už navíc v Pekingu už předtím jeden rekord pokořil, a to v počtu získaných zlatých olympijských medailí. Celkem jich má už čtrnáct! Je historicky nejúspěšnějším olympionikem.

"Impozantní! Není pouze nejlepší plavec a olympionik, ale také možná nejlepší sportovec všech dob," prohlásil o něm Spitz.

"Možná je to člověk, ale z jiné planety nebo rovnou galaxie," pronesl ruský plavec Alexander Šuchorukov po pátém z olympijských závodů v Pekingu.

Aby měl kdokoli v budoucnu reálnou šanci Phelpse aspoň vyrovnat, musí být mimořádným sportovcem jako on, plavcem, aby mohl těžit z velkého počtu disciplín, a mít alespoň tři skvělé kolegy, kteří mu pomohou ve štafetách.

Michael Phelps při posledním závodě na OH v Pekingu

Michael Phelps při posledním závodě na OH v Pekingu

Poslední - rekordní osmé - vítězství přidal Phelps v polohové štafetě na 4 x 100 metrů. Po úvodních úsecích krajanů Aarona Peirsola a Brendana Hansena byla americká čtveřice v průběžném pořadí až třetí za Japonskem a Austrálií, ale právě pozdější rekordman zařídil na motýlkářské stovce vedení.

"Dokázal jsem něco, co nikdo jiný nikdy přede mnou, to jsem si moc přál. Ale je jasné, že bez nich, bez pomoci kamarádů, by to nikdy nešlo," pronesl Phelps.

Ten dík patří především Jasonu Lezakovi, jenž uchránil šanci na rekord. Po naději mohlo být hned druhý den a závodu na 4 x 100 metrů volný způsob. Američané ztráceli, ale Lezak finišoval skvěle. Před druhými Francouzi dohmátl o osm setin vteřiny dřív.

Ještě jednou byl Phelpsův rekord v ohrožení, to když Srbové po závodu na 100 metrů motýlek protestovali. Napadli Phelpsovo vítězství, nesmířili se s tím, že jejich plavec Milorad Čavič prohrál o jednu setinu. Mezinárodní federace však protest záhy zamítla. Závod na 100 metrů motýlek byl také jediný, v němž si Phelps nepřipsal nový světový rekord.

. Cesta k olympijskému rekordu

amerického plavce Michaela Phelpse

2. den her (10.8.) - 400 m polohový závod: 4:03,84 (světový rekord)
3. den her (11.8.) - 4x100 m volný způsob: 3:08,24 (světový rekord)
4. den her (12.8.) - 200 m volný způsob: 1:42,96 (světový rekord)
5. den her (13.8.) - 200 m motýlek: 1:52,03 (světový rekord)
5. den her (13.8.) - 4x200 m volný způsob: 6:58,56 (světový rekord)
7. den her (15.8.) - 200 m polohový závod: 1:54,23 (světový rekord)
8. den her (16.8.) - 100 m motýlek: 50,58
9. den her (17.8.) - 4x100 m polohový závod.: 3:29,34 (svět. rekord)

"Když dokáže vyhrát sedm zlatých, bude to, jako bych já byl první člověk na Měsíci a on tam vkročil druhý. Ale jestli jich získá osm, bude to, jako by byl první člověk na Marsu," řekl před lety o Phelpsově úsilí Spitz.

Phelps se o překonání rekordu sedmi zlatých medailí pokoušel na minulých olympijských hrách v Aténách. Tehdy však odvážný cíl ještě nesplnil: šest závodů vyhrál, ve dvou byl ale třetí.

Zvládl to teď v Pekingu.

Osm zlatých Michaela Phelpse

Osm zlatých Michaela Phelpse

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Najdete na iDNES.cz