Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Olympijské hry v Praze? Alternativa k Pekingu

Letňany - POD OLYMPIJSKÝM OHNĚM. Na výstavišti v Letňanech by mohl vyrůst ceremoniální stadion. | foto: Útvar rozvoje hl. města

25 2008
Projekt olympijských her v Praze chtějí jeho tvůrci pojmout jako alternativu ke gigantickým hrám v Pekingu. Ty stály podle oficiálních údajů 42 miliard dolarů (693 miliard korun), podle všeho byly ale mnohem dražší. Pražská olympiáda počítá s náklady ve výši 88 miliard korun.

Praha se neúspěšně ucházela o kandidaturu pro rok 2016 a v současnosti plánuje, že se bude snažit získat pořadatelství her o čtyři roky později. 

"Projekt Prahy není postaven na tom někoho předstihnout, někoho trumfnout. Je to od začátku prezentováno jako komorní hry v srdci Evropy, kde bude všude blízko, kde nebude nic megalomanského," uvedl mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Všechny stavby i všechny projekty budou mít využití v budoucnu, nebudou se stavět žádná betonová monstra, dodal. Jeden ze symbolů pekingských her, Národní olympijský stadion zvaný Ptačí hnízdo s kapacitou přes 90 000 diváků a cenou půl miliardy dolarů (8,25 miliardy korun), zatím zřejmě využití nemá.

Způsob, jakým zorganizovala olympiádu Čína a Peking, by podle premiéra Mirka Topolánka zatížil i podstatně větší město, než je Praha.

Novinářům dnes řekl, že i Londýn bude mít za čtyři roky problémy, aby "podstatně skromnější hry" uspořádal. "Pro Prahu by to mohlo být velké sousto," uvedl předseda vlády.

Míní, že Mezinárodní olympijský výbor preferuje při výběru pořadatelů města s více než pěti miliony obyvatel. Podle Topolánka si je vědom toho, že pro menší města je složité takovou událost uspořádat.

"Každý stát má mít své sny a svoji vizi, nicméně to jsou důvody - a olympiáda v Číně mě v tom jenom utvrdila, které mě vedou k rezervovanému postoji k olympiádě v České republice, ani neříkám v Praze," řekl Topolánek.

Praha může podle Tejkala zaujmout jinými přednostmi. "Nikdo neví, jak bude v roce 2020 nebo 2024 vypadat globalizovaná Evropa, jejímž bude Praha středem," uvedl Tejkal.

"Dá se velmi reálně předpokládat, že bude jednotný měnový prostor, už jsou otevřené hranice. Troufnu si tvrdit, že nebude extrémně velký rozdíl mezi jednotlivými evropskými městy a třeba pro Prahu bude hlavní výhoda, že sem bude stejně daleko ze Stockholmu, z Říma jako z Varšavy, Kyjeva a Lisabonu," vysvětlil Tejkal.

"Kandidatura není postavena na tom, že chceme za každou cenu získat do ČR hry, je to obráceně," řekl Tejkal. Snaha je, aby v roce 2020 byla Praha a Česká republika moderní prosperující zemí s fungující dopravou, infrastrukturou, vysokoškolskými kampusy a moderními sportovišti.

"Olympijské hry nejsou ten hlavní cíl, cíl je žít v moderní zemi, kde nebude problém uspořádat třeba i olympijské hry," uvedl mluvčí.

Podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska má Praha reálnou šanci ucházet se o kandidaturu pouze v případě, že Mezinárodní olympijský výbor změní strategii a bude se snažit, aby hry byly skromnější a štíhlejší než nyní v Pekingu či o čtyři roky dříve v Aténách.

Také podle Holgera Preusse, profesora sportovní ekonomiky na německé Univerzitě Johanna Gutenberga v Mohuči, vytvořil Peking precedens, jemuž se další města nebudou moci vyrovnat.

Podle Tejkala ukázala čínská olympiáda dva extrémy. Na jedné straně monstrózní sportovní stadion, na straně druhé úplně obyčejná sportoviště. "Třeba první zápas Tomáše Berdycha se hrál na tenisovém kurtu, kterých je v České republice několik desítek," upozornil.

Celkovou výši nákladů pekingské olympiády 290 miliard jüanů (693 miliard korun) vypočítalo vládní Pekingské olympijské výzkumné středisko. Olympijská zařízení plus náklady na provoz přišly zhruba na 31,8 miliardy jüanů a dalších asi 71,3 miliardy jüanů stála snaha zlepšit životní prostředí. Valná většina - asi 180 miliard jüanů - byla vynaložena na rozvoj infrastruktury včetně silnic a dálnic.

Podle poslední ekonomické studie firmy PricewaterhouseCoopers se v Praze počítá s přímými náklady 88 miliard korun, celkem 47 miliard organizátoři očekávají z veřejných zdrojů a z toho 25 miliard ze státního rozpočtu.

Dalších zhruba 500 miliard korun by bylo nutné vynaložit na infrastrukturu, to jsou však podle zastánců olympijské kandidatury nutné náklady bez ohledu na hry.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při povídání o své...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se šestého moderního...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci zvědaví na novou posilu....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro zaměstnance své firmy....

Najdete na iDNES.cz