Olympijské arény ve stylu sci-fi

Ptačí hnízdo, jak se přezdívá Olympijskému stadionu. | foto: Reuters

6 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zadržte dech, připoutejte se. Se strojem času právě přistáváme v Pekingu na konci 20. století. Tam, kde dnes oslnivě září do noci Olympijský stadion.

Zato před deseti lety... Nevábné místo. Šedivé. Špinavé. Chudé. Nebezpečné.

Na periferii města, mezi čtvrtým a pátým městským okruhem, žili tehdy ti nemajetní. Tady se nacházel pekingský slum. "Byla to typická zóna na pomezí města a venkova, kde se koncentrovaly málo výdělečné migrující rodiny a kriminalita byla vysoká. Stály tu ošuntělé domy, byly tu blátivé chodníky," líčí náš průvodce Čang Weng-čung z Čínské akademie věd. Podle průzkumu patřil resort na 91. místo ze 134 pekingských čtvrtí, co se kvality života týče.

Pak přišel příkaz: Vystěhovat, zbourat, srovnat se zemí! "Po hrách tu bude jedna z pěti nejžádanějších lokalit ve městě. Přiteklo sem nezměrné množství peněz," říká Čang.

. Vodní kostka

Vodní kostkaPlavecké centrum s unikátním pláštěm z umělé hmoty etfe stálo 2,75 miliardy korun. Dovnitř se vejde 17 tisíc diváků.

Jsme zpět v roce 2008. A před námi je... sportovní science fiction.

Futuristické konstrukce namísto někdejšího slumu. Gigantické stavby, jaké historie olympiád nepamatuje.

Tady vyrostla nová dominanta čínské metropole. Ptačí hnízdo = Národní stadion = Olympijský stadion. Tři jména pro jediný kolos, nejdražší v dějinách her. V přepočtu za osm miliard korun.

Už za dva dny bude uvnitř "hnízda" odtajněn scénář zahajovacího ceremoniálu her, které stvořil Čang I-mou, režisér filmu Klan létajících dýk. Strhující podívanou uvidí z tribun 91 tisíc diváků.

"Tepající rudá záře ozáří Ptačí hnízdo, nabudí tajemnou atmosféru a způsobí, že celý stadion jako by se vznášel po obloze. Bude vnitřním vesmírem s lidmi, kteří zapomenou na okolní svět." Architekt Li Sing-kang vypráví o svém "dítěti" takřka s otcovskou pýchou.

. Aréna pro gymnasty

Aréna pro gymnastyTřetí dominanta olympijského parku, nedaleko od Ptačího hnízda. Před 18 tisíci diváky se tu uskuteční i turnaj házenkářů. Přestavba haly a tribun ze sportovní gymnastiky na házenou trvá 17 hodin.

Právě on ho společně se švýcarskou firmou Herzog & DeMeuron vyprojektoval.

OD HNÍZDA KE KOSTCE

Šest let dřeli námezdní dělníci na Ptačím hnízdě za 3 000 korun měsíčně. V létě bojovali s parnem, smogem, prachem, pískem z poušti Gobi, s vyschlými ústy. "Atéňané by si lehli a stávkovali, že v takovém vedru dělat nebudou," naznačuje reportér agentury AFP.

"Číňané jsou jiní. Potí se, ale pracují do úmoru," namítne Čang Tin-tin, mediální šéf stadionu.

Vnější plášť Ptačího hnízda tvoří majestátní konstrukce z ocelových stébel o celkové délce 36 kilometrů a váze 45 tisíc tun.

K dalšímu unikátu, plavecké hale Vodní kostka, odtud dojdete za pět minut. "Co za pět? Za dvě! Vždyť je to sto metrů. Asafa Powell by to zvládl za deset vteřin," tvrdí Čang Tin-tin. Pak pohlédne na své vypouklé břicho a zažertuje: "Ale mně dejte radši ty dvě minuty." Na projektu Vodní kostky se podílela i australská firma Arup. "Sáhněte si na ni," vybízí průvodce.

. Velodrom Lao-Šan

Velodrom Lao-ŠanCyklistické UFO: Design centra dráhových cyklistů navrhla světově proslulá firma Schuermann Architects.


Zvláštní vjem. Hmota je pružná a pevná zároveň, průsvitná, a přesto jakoby s funkcí slunečních brýlí. Vnější plášť tvoří 4 000 pěnových bublin znázorňujících molekuly vody. Jde o největší krycí strukturu z etylen tetrafluoretylenové hmoty na světě.

Připadáte si jako v laboratořích americké kosmické laboratoře NASA? Omyl. Jsme stále v komunistické Číně. "Peking je teď z pohledu architektury nejžhavějším místem na Zemi," tvrdí britský designér Rory McGowan.

"Prostřednictvím olympiády Čína infiltruje nejlepší světové technologie." Megalomanské stavby se v říši středu budovaly odnepaměti. "Tak proč by olympijská sportoviště měla být odlišná? Jen odrážejí ducha zdejších vládců," říká Tristam Carfrae, inženýr firmy Arup.

TRIBUNY V HRÁZI PŘEHRADY

Vše musí být na hrách NEJ. Lepší než ve zbytku světa. Strana a vláda si to přejí.

Tenisový centrkurt má v Olympijském parku tvar lotosového květu. Vnitřní systém ventilace zažene zničující klima, nechybějí ani lapače větru. Vzpomínáte? Poručíme větru, dešti. I rozhánění dešťových mraků organizátoři pečlivě nacvičovali. Kdo by stál o zmoklou olympiádu, že?

Na severovýchodě Pekingu měří tribuny u veslařského kanálu kilometr, nejvíc na světě. Na jihozápadě není v basketbalové hale pouze jedno hřiště s tribunami pro 17 tisíc diváků. Na nižších podlažích vyrostlo sedm dalších. Tréninkových.

. Softbalový stadion

Softbalový stadionDerniéru softbalistek na hrách (po Pekingu budou z olympijského programu vyřazeny) uvidí 13 500 diváků.

Triatlonisté změří síly v Čchangpingu. Bizarní scenerie. Do hráze zdejší Přehrady třinácti hrobek "vytesali" dělníci tribuny. Před hrází zbudovali na lešení dlouhé molo. I po něm se bude závodit.

Na modrém koberci! Přece olympionici nepoběží po obyčejném asfaltu.

"To je názorná ukázka, co je čínská vláda schopná obětovat, aby olympiáda byla co nejlepší," říká český reprezentant Filip Ospalý.

"Tohle je totiž jedna z pitných nádrží pro Peking, normálně tu platí zákaz koupání a rybaření. Přesto tu upustili vodu a vrazili do ní lešení, jen aby postavili molo." Nic není nemožné? Možná. Vždyť koho by ještě nedávno napadlo, že tvář Mao Ce-tunga bude kvůli olympiádě "vymazána" z lícu 10jüanových čínských bankovek. A přece. Na šesti milionech bankovek z letošní edice je Mao Ce-tung nahrazen...

Ptačím hnízdem.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz