Olympiáda v Pekingu začne přesně za rok

Peking - staveniště | foto: Reuters

8 2007
Praha - V červenci roku 2001 v Moskvě získal právo pořádat letní olympiádu v roce 2008 čínský Peking. Od dnešního dne začínají na asijském kontinentu odpočítávat poslední rok do slavnostního zahájení XXIX. olympijských her. Jaké budou hry, jejichž rozpočet polyká rekordní sumy peněz?

Na asijském kontinentu se letní hry uskuteční potřetí v historii. Peking navazuje na olympijské Tokio (1964) a Soul (1988).

Už od přidělení her Číně bylo jasné, že tamní režim připraví opravdu impozantní hry. Od začátku se hovořilo o více jak 20 miliardách dolarů, které je třeba investovat do infrastruktury přelidněné čínské metropole.

Program OH 2008
Vstupenky do Pekingu

Pořadatelé slíbili vystavět nové silnice, stadiony, parky a rozšířit síť metra. Kvůli olympijské štafetě se má dokonce vystavět asfaltový koberec až na Mt. Everest.

"Všechno uhradí stát," slíbil místostarosta Pekingu Liu Ťing-min. Ten se také postupně stará o to, aby i místní lidé věděli, jak se ke hrám postavit.

Olympiáda na televizní obrazovce

"Hlavní olympijský program poběží na kanále ČT2 a rozšířená programová nabídka přenosů či záznamů bude divákům k dispozici na kanále ČT4 SPORT. Přímé přenosy ze zahájení a ukončení olympijských her mohou být po zvážení zařazeny do vysílání na ČT1," uvedl Martin Krafl, mluvčí ČT, na jaře letošního roku.

Čas od času proto z Číny proniknou zprávy o tom, jak se tuzemci musí naučit stát ve frontách, odnaučují se plivat na každém kroku a vůbec se učí "západnímu" chování.

Za všeobecným optimismem a prezentací nadšení se však začaly v poslední době objevovat i problémy. Na jedné straně se se vší parádou slavnostně otevírají nová sportoviště (viz zde), na druhé však i Číňané jsou nuceni přiznávat i skluzy v přípravě (zde).

Přidělení olympijských her v Číně je trvale kritizováno bojovníky za lidská práva, kteří čínskému režimu vytýkají jejich nedodržování. Výsledkem takové kritiky jsou i uvažované změny místa konání některých disciplín.

Organizátoři například uvažují o přesunu konání turnaje plážového volejbalu z nechvalně proslulého náměstí Tchien-an-men do jiné lokality. Ta nebyla zatím oznámena, podle agentur se však pravděpodobně na beach půjdou zájemci podívat v městském pekingském parku.

Možná i proto zvolili organizátoři za ústřední motto svých her heslo: Jeden svět, jeden sen. Má vyjadřovat společné přání všech lidí na celém světě usilovat o lepší budoucnost lidstva.

Jestli se jeden sen o báječné olympiádě naplní právě v Pekingu, se budeme moci přesvědčit právě za rok.

Dobrovolníci pro olympijské hry

Kancelář pro zahraniční styky města Pekingu organizuje nábor zahraničních dobrovolníků pro Hry XXIX. olympiády v Pekingu. Pokud máte zájem, hlásit se můžete až do března 2008. Potřebné informace naleznete na internetových stránkách www.ebeijing.gov.cn.

Zájemci o dobrovolnické funkce mohou též kontaktovat přímo Centrum pro nábor dobrovolníků v Pekingu na telefonním čísle +8610-65192790 nebo faxem +8610-65192794. Je připravena i hotline +8610-12308 (čínsky a anglicky).

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz