Olympiáda v Londýně bude komornější

Londýnský starosta Boris Johnson s olympijskou vlajkou. | foto: Reuters

25 2008
Peking (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Londýnský starosta Boris Johnson převzal olympijskou vlajku pro letní hry 2012 a řekl: "Sport se vrací domů. Uvidíme se v Londýně." V kolébce mnoha sportovních klání, na party u Buckinghamského paláce, převzetí zástavy slavilo na 40 tisíc lidí, rozveselených muzikou. Přišli slavní sportovci. Včetně osminásobného vítěze z Pekingu, amerického plavce Michaela Phelpse.

"Tohle je můj první výlet do Londýna. Těším se, až se sem za čtyři roky vrátím," uvedl.

Na jaké hry však pojede? Předně: možná na své poslední. "Řekl jsem si, že po třicítce už plavat nebudu," vysvětlil 23letý plavec.

A do takového limitu už by se na hrách 2016 nevešel. I tím budou londýnské hry zajímavé. Ale dál? Chystá se olympiáda menší, jiná, než jakou zhruba stovka londýnských pozorovatelů sledovala v Pekingu při obří čínské show.

"A pravděpodobně jim přišlo těžké všechno vstřebat," uvažoval Sebastian Coe, někdejší slavný běžec a šéf organizačního výboru britské olympiády. "Ale nejsme vyděšeni ničím, co jsme viděli."

Starosta Johnson prohlásil: "Byli jsme ohromeni, ale ne zastrašeni. Naší sladkou cestou, bez mrhání penězi daňových poplatníků, si povedeme v roce 2012 určitě stejně dobře."

Londýn se stal prvním městem, které bude hostit hry potřetí. Nejprve je uspořádal roku 1908, když je převzal od Říma. Pak se tu konaly hry v roce 1948, první poválečné. Tentokrát má město na přípravu sedm let, Londýn byl zvolen pořadatelem 6. července 2005, když v dramatickém finále porazil v posledním kole favorita Paříž o čtyři hlasy.

Mezinárodní olympijský výbor po megalomanském čínském projektu vybral hry komornější, které mají mimo jiné zvelebit severní část města. Nebudou jen anglické, fotbal se má hrát třeba i ve skotském Glasgow.

"A náš londýnský olympijský stadion má zajímavý koncept," nabízí Sebastian Coe. Z 80 tisíc míst pro hry totiž po nich zůstane "jen" 25 tisíc. "Nemáme totiž žádné ospravedlnění pro další velký stadion," uvedl Coe. Londýn už má přece Wembley.

Bezpečnostní opatření mají být na nejvyšší úrovni, avšak nikoli vyčnívající. "Protože to má být oslava na našem dvorku." Dopravu by měly zajišťovat rychlovlaky, které dovezou fanoušky z centra do olympijského parku za sedm minut. V tom už se nebudou hrát baseball a softbal. Co přibude? Možná golf, možná ragby. Tohle i to, jaké budou hry, se teprve ukáže.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz