Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová - Česká hráčka Markéta Mokrošová (vpravo) v souboji se Španělkou Martinezovou. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

28 2008
Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci zvědaví na novou posilu. Sedmadvacetiletá křídelnice přitom patří k oporám pražských basketbalistek už devět let. Že nevíte, o koho jde?

Možná znáte kapitánku české reprezentace pod dívčím jménem Mokrošová, pod nímž vystupovala i na olympijských hrách v Pekingu, přestože již měla po svatbě.

"Dokumenty na olympiádu jsme museli odevzdávat už na jaře, to jsem byla ještě Mokrošová, pak už to nešlo změnit,“ vysvětluje dnes Bednářová. Dokonce ani ona sama si stále nezvykla na své nové příjmení. "Dobrý den, Mokrošová,“ představila se do telefonu, když jsem se jí chtěl zeptat na zážitky z Pekingu.

Jak jste si olympijské hry užila?
Olympiáda byla perfektní, až nečekaně skvěle jsem si to v Pekingu užívala. Všechno bylo připravené, dokonalé, teda kromě naší hry.

Takže s výkony spokojená nejste?
Sedmé místo na světě je podle mě dobré. Úspěch je už jen to, že jsme byly jedinou českou výpravou v kolektivním sportu. Umístění je dobré, ale spíš se mi nelíbil projev naší hry.

Prý jste se setkaly s tvrdou kritikou, přestože sedmé místo se dá rozhodně považovat za slušný úspěch?
Občas jsme se s holkama koukly do různých diskusí a lidi nám to dávali dost sežrat. Člověk je z toho pak smutnej, i když to asi píšou lidi, co se válí doma, nemají co dělat a většina z nich v životě nic nedokázala ani nedokáže. To pak zamrzí, ale určitě je pravda, že ostrá kritika naší hry byla někdy oprávněná.

Zklamalo vás v Pekingu něco? Tedy kromě předvedené hry.
Ráno nám nedávali citron k čaji. To mě tedy hrozně štvalo. (smích) Možná ta přehnaná starostlivost mi někdy přišla dost ujetá. Třeba když ve čtyřicetistupňových vedrech stála u vchodu do domu obsluha a otvírala dveře. Jako bychom si je nemohli otevřít sami. Někdy byl ten servis opravdu přehnaný, to je asi tak jediné, co mi trochu vadilo.

Vy už jste navštívila Peking dvakrát, poprvé při univerziádě v roce 2001. Změnila se Čína od té doby hodně?
Změnila. V místech, kde jsme se pohybovali bylo všechno zelené, všude stromy, kytky a uklizeno. Celé okolí olympiády bylo dokonale připravené, Číňané vytvořili skvělý obraz her. Ale myslím si, že kdybych zašla za dva bloky, tak by to vypadalo jinak. Po dvou kilometrech bych asi našla jiný svět.

Měla jste nějaký hodně zajímavý zážitek?
Zážitek jsem měla super z Velké čínské zdi, ze které jsme sjeli na takovém laně, to byl adrenalin. Jinak třeba setkání s fotbalistou Davidem Beckhamem taky není k zahození. (smích)

Kde jste se setkali?
Na basketbalovém finále, byl se podívat na Američany a seděl jen pár řad pod námi. Z té hry jsme toho moc neměly, dost jsme koukaly na něj. (smích)

Prý jste zuřivá fotografka. To musíte mít z Pekingu spoustu zajímavých úlovků.
Fotila jsem opravdu hodně zuřivě a mám asi 500 fotek, další pak od holek, které jsem si nechala poslat. Takže jich mám plný počítač a musím je promazat. Některé holky ale nosily foťák pořád u sebe, na rozdíl ode mě, a ty mají hodně zajímavé fotky, třeba s Ronaldinhem. Já jsem si zase chytila Bolta, to bylo skvělé, vyfotit se s dvojnásobným olympijským vítězem a rekordmanem.

Podle vašeho olympijského deníku, který jste psala pro klubové stránky USK, to vypadalo, že jste v Číně skoro jenom nakupovaly?
To byl jeden z nejlepších zážitků. Chodily jsme do takového šestipatrového obchoďáku, kde seženete všechno. Navíc mě bavilo smlouvat. Prodavačka řekla tisíc, já řekla sto, a ona, že jí za tu cenu zabijou. (smích) Třeba krásné hodinky Rolexky jsem sehnala jenom za dvě stovky.

A jsou to opravdu rolexky?
To asi ne, ale na první pohled to nepoznáte. Sestře jsem sehnala luxusní kabelku, kterou jsem koupila v růžku takové restaurace. Ženská mě zatáhla do kouta, aby nás nebylo vidět, protože tam byli všude policajti, a takhle prodávat se nesmí, něco mi nabízela a hned začala smlouvat.

Takže máte spoustu suvenýrů.
Spoustu. Čínský klobouk, různé paňďuláky, odznáčky, dresy soupeřů…

V Pekingu jste byla po celou dobu trvání her. Od zahájení až po zakončení. Kdy se připojíte k přípravě USK?
Včera jsem mluvila s trenérem a dohodli jsme se na příští úterý, takže mám ještě volno. (spokojeně)

Myslíte, že má váš tým letos šanci vyrovnat se zatím nedostižnému Brnu?
My to říkáme každý rok. V týmu máme asi šest cizinek. Z toho tři úplně nové, přitom právě ony by měly tvořit kostru mužstva, jenže se budou zapracovávat až do Vánoc. Chvíli bude trvat, než to dáme dohromady. Jak to bude šlapat, se ukáže až časem. Ale Brno taky opouštějí Večeřová a Veselá, takže se budou muset hodně sehrávat.

A cíl pro Euroligu? Předpokládám, že chcete dál než loni, kdy jste skončily ve skupině.
To rozhodně! Cílem bude postup v Eurolize a v lize hrát vyrovnané zápasy s Brnem. Takže cíle jsou vlastně stejné, jako každý rok. Už jsme je prezentovaly na loňské tiskovce, to si můžete opsat. (s úsměvem)

Nejčtenější

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz