Na olympijských hrách dopoval i ukrajinský vzpěrač Razoronov

23 2008
Ukrajinský vzpěrač Igor Razoronov dopoval a jako šestý sportovec byl vyloučen z olympijských her v Pekingu. Razoronov po diskvalifikaci přišel o šesté místo z kategorie do 105 kilogramů, v níž se tak český reprezentant Libor Wälzer posunul na 15. pozici.

Dopingová zkouška po pondělní soutěži prokázala v těle osmatřicetiletého vzpěrače anabolický steroid nandrolon. Razoronov se na letošních hrách stal šestým přistiženým sportovcem a hrozí mu zákaz soutěžní činnosti.

Kontrolou těsně před olympiádou neprošla řecká překážkářka Fani Chalkiáová. Dopingoví komisaři odhalili i prohřešky španělské cyklistky Marie Isabel Morenové, vietnamské gymnastky Thi Ngan Thuong Do, ukrajinské atletky Ljudmily Blonské a severokorejského střelce Kim Čong-so.

Ten přišel o dvě medaile, Blonská musela vrátit stříbro ze sedmiboje a po druhém provinění jí navíc hrozí doživotní zákaz startů. O další čtyři dopingové nálezy se pak postarali koně v olympijských jezdeckých soutěžích v Hongkongu.

Razoronov, po Blonské druhý odhalený dopingový hříšník z Ukrajiny, se dnešního disciplinárního řízení nezúčastnil. Funkcionářům národního olympijského výboru telefonicky sdělil, že žádnou zakázanou látku vědomě neužil. Ukrajinští činovníci se za jeho prohřešek omluvili a pokusili se ho vysvětlit medikamenty, které sportovec užíval po operacích lokte a kolena.

Podle ředitele lékařské komise MOV Patricka Schamasche však není takové vysvětlení pravděpodobné. Razoronov navíc podle něj užívání žádných léků nenahlásil. Na hrách je Razoronov prvním přistřiženým vzpěračem. Před olympiádou však bylo kvůli dopingu diskvalifikováno dvanáct řeckých a jedenáct bulharských vzpěračů.

Na hrách už bylo provedeno více než 4600 dopingových zkoušek, do konce olympiády má jejich počet překročit pět tisíc.

. Opravené výsledky

vzpěračské kategorie do 105 kg po diskvalifikaci původně šestého Ukrajince Razoronova:
1.  Aramnov (Běl.) 436 kg (200+236) - světový rekord, 2. Klokov 423 (193+230), 3. Lapikov (oba Rus.) 420 (190+230), 4. M. Dolega (Pol.) 420 (195+225), 5. Achmetov (Kaz.) 415 (190+225), 6. Kuzilov (Gruz.) 409 (182+227), 7. Istomin (Kaz.) 406 (181+225), 8. R. Dolega (Pol.) 405 (184+221), ...15. Wälzer (ČR) 350 (163+187).

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz