Musím pryč od trampolíny, říká Češka Lenka Honzáková-Popkin

Lenka Honzáková - Popkin

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Trampolína je sice pružná věc, přesto dokáže být šeredně tvrdá. Lenka Honzáková-Popkin by po olympijské kvalifikaci mohla vyprávět. "Po tom pádu se mi úplně hnuly záda." V povinné sestavě neustála závěrečný, desátý prvek a zřítila se na trampolínu. "Pak jsem měla obavy, že volnou sestavu už ani nedojedu."

Na hry se někdejší juniorská mistryně světa kvalifikovala jako poslední, šestnáctá postupující. "Nemám tu co ztratit," tvrdila. Skončila patnáctá.

A skončila tak i úplně. "Byl to můj poslední závod. Je mi třicet, skáču 21 let, kus života. Už v sobě nemám to závodění," oznámila.

Rok přesluhovala. "Skončete, neničte si zdraví," radili jí loni lékaři. Záda měla z neustálých dopadů zdevastovaná. "Tři roky mě zlobí."

Odjela se tedy rozloučit s kariérou na mistrovství světa – a aniž by s tím počítala, nominovala se odtud do Pekingu. "Asi že jsem tam byla tak uvolněná. Tak jsem si o rok prodloužila kariéru. Motivačně mě držela při skákání jen olympiáda."

. Skoky na trampolíně

Soutěžící předvádí během programu deset skoků. V nich kombinují série 20 salt a 15 vrutů. Skoky dosahují výšky až 7 metrů. Kvalifikace: 16 soutěžících předvádí sestavu s několika předepsanými prvky. Finále: postupuje do něj 8 nejlepších, kteří předvádějí volnou sestavu.


Rudolf: tento prvek zahrnuje salto vpřed s jedním a půl vrutem. Je pojmenován po Davu Roudolphovi, který ho poprvé představil ve 20. letech.

Záchrana: 4 lidé kolem trampolíny dávají záchranu skokanům, kteří se dostanou mimo plátno.

Skákací plocha, ochranný rám: plachta je v rámu napnuta 120 pružinami. 

Ještě v roce 1999, když jí unikl postup na hry do Sydney, se jí zhroutil celý svět. "Tehdy bych tomu obětovala všechno."

Mezitím se priority blondýny z Litoměřic zásadně změnily. Po svatbě s bývalým americkým trampolinistou Davidem Popkinem žije v zámoří, v Jersey City.

Ve dvou sestavách, povinné a volné, měla v Pekingu jen dvojná salta, na rozdíl od favoritek, které zařazují i dvě trojná salta. "A čínští muži dokonce dělají trojná salta s 1,5 vrutem na konci. Šílenství!"

Kdysi, když se ještě učila nové prvky, zkoušela každý i dvacetkrát denně. "Ale letos jsem trénovala jen tak, abych zdravotně přežila."

Zkusila trenéřinu a nechala toho. Trampolína jí chybět nebude, skákat nebude ani rekreačně. "Dostala jsem se do takového extrému, že od ní musím úplně pryč."

Na jaře začala objíždět hotely. "A po pohovoru v Hyattu v New Jersey mi volali, že pro mě mají místo." Začne zespodu, bude žít svůj americký sen. "Jednou bych ráda dělala hotelovou manažerku." Manžel a kouč David se usmívá: "Také bychom pro Lenku měli najít nový sport."

Co takhle skoky do vody? "Neblázněte," ohradí se. "Já se bojím výšek. Proto byly i na trampolíně mé skoky vždycky nižší."

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz