MOV potrestal ukřivděného zápasníka, Abrahamian definitivně přišel o nechtěný bronz

Rozlícený zápasník Ara Abrahamian při hádce s rozhodčími. | foto: ČTK

16 2008
Kontroverzní vystoupení švédského zápasníka arménského původu Ary Abrahamiana, který se při čtvrtečním ceremoniálu vzdal bronzové medaile, má dohru. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Abrahamiana diskvalifikoval a vyřadil jeho jméno z výsledků her.

Na protest proti údajně nespravedlivému vyřazení v semifinále v kategorii do 84 kilogramů od pozdějšího šampiona Andrey Minguzziho nepočkal Abrahamian ani na dokončení vyhlášení vítězů, sundal si medaili z krku, položil ji do středu zápasnické žíněnky a odešel z haly.

Ještě předtím prý třiatřicetiletý rodák z arménského Gjumri vážně zvažoval, že na protest proti verdiktu rozhodčích v semifinále nenastoupí do zápasu o třetí místo. Nakonec se však nechal přemluvit a vybojoval nechtěný bronz. "Tahle medaile mě nezajímá. Chtěl jsem zlato," uvedl poté jeden z favoritů olympijského turnaje ve své kategorii a okamžitě ukončil kariéru.

MOV jeho chování potrestal, bronz mu odebral i oficiálně a jako důvod uvedl porušení zásady fair play. "Medailový ceremoniál je symbolický rituál, který všichni uznávají. Jakékoli jeho narušení ze strany sportovců, zvlášť medailistů, je urážkou ostatních sportovců a celého olympijského hnutí," stojí v prohlášení. Abrahamianovo chování podle rozhodnutí MOV neslo znaky politické demonstrace a nedostatečného respektu k soupeřům.

Švédsko tedy přišlo o bronz v hodnocení zemí. Jediným bronzovým medailistou z kategorie do 84 kg zůstane Nazmi Avluca z Turecka.

Abrahamianův incident nebyl prvním svého druhu. Na olympijských hrách v Barceloně 1992 si odmítl nechat na krk pověsit bronzovou medaili vzpěrač Ibragim Samadov reprezentující společný tým bývalého Sovětského svazu. Pouze si ji vzal do ruky a odešel. Později se za svůj čin omluvil, MOV ho ale stejně diskvalifikoval a vzpěračská federace mu dala doživotní zákaz startu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz