Medailové ambice? Atleti, vodáci a střelci

8 2007
Praha - Na předchozích olympijských hrách v Aténách startovalo celkem 142 českých sportovců, kteří přivezli osm medailí. Kolik jich pojede do Pekingu, ještě zdaleka jisté není. Systém kvalifikačních soutěží se teprve rozbíhá i když pravdou je, že například střelci mají už o účastnických místech téměř jasno.

A v jakých sportovních odvětvích mohou čeští fandové už hledat své medailové adepty?

Pokusili jsme se vytipovat české favority pro Peking. Vybíráno bylo mezi sporty, které byly úspěšné na minulých olympiádách, do úvahy byla vzata i aktuální forma českých sportovců.

Atleti: sázka na Š+Š?

Atletický Peking může českým fandům připravit ohlušující cinkot zlatých kovů stejně jako moře hořkých slz. Z posledních olympijských klání čeští atleti vozili pravidelně dvě, jednou tři medaile. V Číně by se tato hranice mohla prolomit.

 Kandidáty medailových bojů budou bezesporu vícebojař Roman Šebrle a oštěpařka Barbora Špotáková. V tyči žen je sice zlatá medaile zřejmě už "zadána předem", ale se současnou formou by o některý z dalších kovů měla bojovat Kateřina Baďurová.

Nemožné není ani, že disk ulétne do medailové vzdálenosti Věře Cechlové. A to je na marodce v letošní sezoně vynikající tyčkař Adam Ptáček... Ale dost snění, reálné zrcadlo nastaví našim atletům letošní světový šampionát v Japonsku.

Střelci: Zopakují úspěch Hyková a Kůrková?

Pravidelnými medailisty z olympijských her jsou střelci. Z Atén 2004 přivezli dva cenné kovy: stříbro Lenka Hyková (dnes provdaná Marušková), bronz Kateřina Kůrková (dnes Emmons). 

V Pekingu nebudou chtít střelci ze svých výsledků slevit. Už proto, že v kvalifikacích, které se rozeběhly rok po Aténách, vybojovali o pět účastnických míst více než do Řecka - 13. "Medailové ambice budou určitě mít jak Marušková, tak Emmons. Nesmíme ale zapomenout například na brokaře Kosteleckého či Sychru," poznamenal reprezentační trenér Vladislav Šaňák.

Veslování: Naplní očekávání Synek s Knapkovou?

Velkou medialovou nadějí pro čínské hry budou bezesporu veslaři. Skifař Ondřej Synek letos vyhrál seriál závodů Světového poháru, Miroslava Knapková obsadila třetí místo. Oba v olympijském mezidobí potvrdili pozice českých jedniček, oba mají medaile z posledních dvou světových šampionátů. Hlavní kvalifikace pro Peking se uskuteční na zářijovém mistrovství světa v Mnichově.

Reálně se dá očekávat, že v Číně se objeví sedm českých posádek včetně v Aténách stříbrné párové čtyřky. Zajímavé bude sledovat, zda se do Pekingu probojuje Václav Chalupa. Muž, který v roce 1992 vybojoval v Barceloně na skifu stříbro, bude o postup usilovat v posádce dvojskifu s Milanem Dolečkem mladším.

Vodní slalom: Medailová jistota?

Téměř jako sázka na jistotu se jeví olympijská medaile z vodního slalomu. Čeští vodáci vozí minimálně jeden kov pravidelně od her v Barceloně 1992. Svou formu potvrzují v letošní sezoně. Z mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši přivezli dvě medaile, v závodu Světového poháru v Praze pak deklasovali celou světovou špičku.

"Druhý dech" letos chytla devětatřicetiletá dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová, která ze Slovenska přivezla bronz, v Praze pak vyhrála.

Stabilně dobrou připravenost prokazují deblkanoisté Jiras s Máderem a Volf se Štěpánkem. Uvidí se, co dokáže nastupující mládí - nečekaný vítěz z Prahy Vavřinec Hradílek či Luboš Hilgert junior.

Rychlostní kanoistika: Dozrála Mrůzková?

Také rychlostní kanoisty teprve čeká první díl olympijské kvalifikace. Ten se uskuteční už tento týden na světovém šampionátu v Duisburgu.

Horkým želízkem pro Peking bude zejména Michala Mrůzková, která v Aténách sbírala zkušenosti. Přesto skončila na pětistovce až v semifinále. Šanci pak bude mít sedmadvacetiletá kajakářka s Janou Blahovou na deblkajaku, z nějž si z loňského MS přivezly stříbro.

O Peking se chce poprat i Martin Doktor. Dvojnásobný vítěz z Atlanty bude o olympijský start usilovat na deblkanoi společně s Janem Hellerem.

Tenis: Šance pro Berdycha a Vaidišovou

Olympijský tenisový turnaj se nebude lišit od běžného sezónního podniku. Každá země bude moci do olympijských bojů nasadit až šest žen, o počtu tenistů ještě není rozhodnuto.

V hlavních soutěžích bude startovat 64 mužů a stejný počet žen.

Češi by mohli sázet na Tomáše Berdycha a Nicole Vaidišovou, kteří se v posledních letech prosazují do závěrečných kol grandslamových turnajů a oba se ve světovém žebříčku pohybuji na hraně elitní desítky. Berdych navíc na minulé olympiádě vyřadil Rogera Federera a nakonec vypadl až ve čtvrtfinále.

Cyklistika: Kaňkovský si nasadil laťku

Složitý systém kvalifikací čeká cyklisty - definitivně jasno o počtu míst a v jakých disciplínách bude až příští rok.

Medailovou ambici by v Číně měli mít dráhaři, tím spíš že si letos nastavili laťku hodně vysoko, když zazářili na světovém šampionátu. Na něm zásluhou Aloise Kaňkovského a Petra Lazara získali jednu zlatou a jednu bronzovou medaili.

Ženy budou spoléhat hlavně na Ladu Kozlíkovou. Někdejší mistryně světa ve scratchi chce v Pekingu startova jak na dráze tak na silnici, na níž v Aténách vybojovala páté místo v časovce.

Na horských kolech by mohla překvapit dvacetiletá Tereza Huříková, bez šancí na dobré umístění by nemusela být ani o tři roky starší bikerka Jana Horáková, jíž čerstvě zdobí bronz z mistrovství světa. Zajímavé bude sledovat, zda si Peking vybojuje rychlobruslařka Martina Sáblíková, pro níž je cyklistika doplňkovým sportem.

Moderní pětiboj: Svoboda ve stopách Capaliniho?

Šanci budou mít určitě i moderní pětibojaři, kteří budou chtít navázat na bronzový aténský úspěch Libora Capaliniho. Prvním jistým Čechem pro Peking je dvaadvacetiletý talent David Svoboda. Ten si postup vybojoval na letošním evropském šampionátu v Rize.

Nejbližší příležitostí pro další je srpnové mistrovství světa v Berlíně, odkud postoupí první tři. Velkou šanci dostat se do Číny mají z Čechů právě Capalini (aktualní lídr světového žebříčku), z žen Lucie Grolichová. V Pekingu může kazdá země do dané kategorie postavit maximálně dva pětibojaře.

Kolektivy: Brána se otevře asi jen basketbalistkám

Kvalifikační boje čekají i české reprezentanty v kolektivních sportech - volejbalu, házené a basketbalu. Současná forma a poslední výsledky dávají nejreálnější šance na postup do Číny basketbalistkám. Svěřenkyně kouče Jana Bobrovského budou na přelomu září a října v Itálii obhajovat titul mistryň Evropy.

Naopak fotbalisté se do Pekingu nepodívají, svůj postup si prohráli na letošním evropském šampionátu do 21 let.

České medaile z předchozích olympiád

2004 - Atény 8  (1-3-4)

zlato - Šebrle (atletika-desetiboj)
stříbro - Šmídová (jachting), Hyková (střelba-sportovní pistole), Kopřiva, Karas, Hanák, Jirka (veslování-párová čtyřka)
bronz - Bába (atletika-výška), Capalini (moderní pětiboj), Kůrková (střelba-vzduchová puška), Volf, Štěpánek (vodní slalom-deblkanoe)

2000 - Sydney 8 (2-3-3)

zlato - Hilgertová (vodní slalom), Železný (atletika-oštěp)
stříbro - Málek Petr (střelba-skeet), Kraj (box), Šebrle (atletika-desetiboj)
bronz - Řehula (triatlon), Tenk (střelba-libovolná pistole), Jiras, Máder (vodní slalom-deblkanoe)

1996 - Atlanta 11 (4-3-4)

zlato - Doktor 2 (rychlostní kanoistika-500 a 1000m), Železný (atletika-oštěp), Hilgertová (vodní slalom)
stříbro - Novotná, Suková (tenis), Pollert (vodní slalom), Šimek, Rohan (vodní slalom)
bronz - Dvořák (atletika-desetiboj), Januš (střelba-běžící terč), Kašpárková (atletika-trojskok)

1992 - Barcelona 7 (4-2-1)

zlato - Hrdlička (střelba-trap), Železný (atletika-oštěp), Změlík (atletika-desetiboj), Pollert (vodní slalom)
stříbro - Šimek, Rohan (vodní slalom-deblkanoe), Chalupa (veslování-skif)
bronz - Račanský (střelba-běžící terč)

Zlatý olympijský desetibojař Roman Šebrle s manželkou Evou a synem Štěpánem

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz