Matt Emmons: Manželka je můj nejlepší kamarád

Kateřina Emmons s manželem Mattem po svém olympijském vítězství. | foto: Reuters

11 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Je mužem, který Kateřině Emmons vlastně zachránil kariéru. Právě s ním v dobách krize rozmlouvala o tom, proč by byla škoda zahodit to, co tak skvěle umí. Matthew Emmons. Nyní už nejen kamarád, ale taky manžel. "Musím mu poděkovat, že Kateřině tak vyladil formu," řekl Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru.

Emmons, sám olympijský vítěz, seděl vedle něj na pódiu a v Českém domě si vychutnával oslavu na počest manželky. "Tohle je jednoznačně větší blázinec, než když jsem zlato vyhrál já. Taky jsem dával spoustu rozhovorů, ale americký tým je tak velký," srovnával Emmos. Zkrátka se to jeho americké zlato tak trochu ztratí. Avšak on má velký podíl i na tom českém.

Jak byste Kateřinu popsal, kdybyste měl jen tři slova?
(přemýšlí) Můj nejlepší kamarád. Ona je opravdu nejlepší kamarád, jakého jsem kdy mohl potkat. Člověk, který mi rozumí. A já rozumím jí. Ale popsat ji jinak? To je tak těžké. Řekl bych, že jako sportovkyně je psychicky silná.

A s vámi je ještě silnější. Taky přece musíte její vývoj pozorovat.
My dva jsme se trochu jinak dostali do stejného bodu. Nikdo v mé rodině nikdy ve střelbě nezávodil, stříleli jen pro zábavu, na lovu. Katka vyrostla mezi střelci, je pro ni přirozené přemýšlet určitým způsobem. Já se tyhle věci musel učit, ona je dělá.

Co to znamená?
Dřív bych něco popsal a ona by odpověděla: Nevím. A byla by rozčarovaná, protože by nevěděla, jak popsat, co přirozeně cítí. Teď už to jde, jeden druhému popisujeme věci lépe. Pomohli jsme si navzájem.

Co jste se tedy vy naučil od Kateřiny?
Že se nikdy nemáte vzdávat. Umím to, ale Katty to dokazuje. Na velké soutěži ze sebe vždycky vydá to nejlepší, i když třeba není připravená. Je silná. Loni před mistrovstvím Evropy střílela v tréninku opravdu mizerně. Tak jsem jí říkal, ať si odpočine, že se závodí jeden den. A ona pak vyhrála. Má můj obdiv. Vždycky si na to vzpomenu, když závodím. Nezáleží na ničem, můžete to dokázat.

Proč je vaše manželka tak dobrá střelkyně?
Šampiony dělá hlava. Spousta lidí má fyzické předpoklady k tomu, aby stříleli skvěle, ale Katka je tak dobrá, protože to má v hlavě srovnané. Přikládá sportu zdravou váhu, jsou pro ni důležitější věci, jako osobní život – ty mají přednost. Ať vyhraje, nebo skončí poslední, její nejbližší ji budou mít rádi pořád stejně.

Taky je prý Kateřina tvrdohlavá. Kdo z vás dvou, střeleckých šampionů a nyní také olympijských vítězů, si víc hájí svou?
Zatvrdíme se, když přijde na střelbu, když něčemu věříme. Teď už si tedy rozumíme víc, ale na začátku Katka něco řekla, já taky, rafali jsme se. Přitom jsme říkali totéž. Jen jiným způsobem. Oba jsme ale opravdu tvrdohlaví.

. Dcera je dost tvrdá palice, říká o vítězce otec a trenér

Je mužem, který nechtěl, aby jeho dcery podědily rodinný sport. Nakonec však starší Kateřinu dovedl k olympijskému zlatu. Petr Kůrka. Táta. Trenér. Když se dcera po hrách v Aténách zmítala v krizi a chtěla končit, s manželkou se rozhodli vyslat ji na soustředění do USA. "Byl to dobrý tah," říká dnes otec Kůrka. Kateřina tam našla životní štěstí: manžela Matta.


Jak se od té doby změnila?
K lepšímu. Matt je moc fajn kluk. Katka je silná osobnost, dost tvrdá palice, dobrá palice. Matt je jeden z mála lidí, kteří na ni mají vliv. Berou si jeden od druhého. Matt přestává být stoprocentním Američanem, bere si z nás nadhled. Katka zase od něj suverenitu, která je třeba ve vrcholných sportovních fázích. Oba si mají co dát. Ne, že by se pořád bavili o střílení, ale o přístupu k životu.

Musel jste Mattovi ustoupit v rámci mužského teritoria?
Určitě. Z toho tatíkovského jsem musel. Razantně. Oni si musí najít svůj život a cestu. Ale mladší dcera se vdala první, tam jsem se možná vycvičil a tady už jsem věděl co a jak.


Co si Katka vzala od vás?
Doufám, že si z naší rodiny vzala dobrosrdečnost. Ale to bych se moc vychvaloval.


Vy jste ve střelbě dvojnásobný mistr světa. Co má po vás ve střelbě?
Cílevědomost a píli, když člověk nemá tréninkového partnera a dávky musí dělat sám. Myslím, že jsem jí dal hlavně sílu, aby to zvládla, vyprdla se na ostatní, když oni nechtějí nebo nemůžou. Na čáře jí stejně nikdy nikdo nepomůže, střelba je individuální sport.


Hodně času nyní tráví v zámoří. Jak ji trénujete na dálku?
Teď už s ní nemusím být za každou cenu na střelnici a na palebné čáře. Ale před olympiádou jsem za ní letěl do Států. Když ji nevidím měsíc, může dělat věci, které neodhalí ona sama ani lidé, kteří ji neznají. Proto ji musím někdy vidět. Ale tréninky se teď spíš posunuly do fáze diskusí, hovoříme spolu několikrát v týdnu nejen o střílení.


Hádáte se někdy?
Dřív to bylo horší, byli jsme nervózní. To bylo, než přišel Matt. Bylo jí osmnáct dvacet, období vypouštění ptáčátek z domu. Já chtěl tohle, ona něco jiného. Spíš to byla moje chyba. Katka si logicky nacházela svou cestu a já chtěl tu ustálenou.


Kateřina chce založit svou rodinu. Nebude vám líto, že si od střílení dá pauzu nebo s ním možná skončí?
Pokud se na ni dívám jako na dceru, kdyby střílení na nějaký čas – byť i delší – nechala, může jí to jen prospět. Moc ji vyčerpává, je hubená jako lunt. Dává mu moc energie, vydá se natolik, že pak potřebuje regenerovat několik týdnů, aby se dala do kupy. Z lidského hlediska by to bylo správné. Pokud skončí, český sport ztratí jednu ze stálic – od roku 2001 nepřivezla z velké akce jen jednou medaili. Mrzelo by mě to. Ale spíš bych se na to díval jako táta.

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz