Mám medaili, tak bude i motorka, plánuje stříbrný skifař Synek

Ondřej Synek se stříbrnou medailí - Skifař Ondřej Synek se stříbrnou medailí z olympijského závodu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejdřív zklamání. Vzápětí krize a vyčerpání. Ale pak už konečně přišla i velká radost. "Moje první olympijská medaile, jsem šťastný," jásá Ondřej Synek, pětadvacetiletý český skifař. Ve finiši předstihl i velkého favorita Drysdalea z Nového Zélandu, zato norského veterána Tufteho už ne. Stříbro!

. On-line rozhovor

Ondřej Synek odpovídal čtenářům iDNES.cz

Mrzí vás to, že jste neporazil i jeho?
Přiznávám, že trošku jo. S ním jsem totiž absolutně nepočítat, podle semifinále jsem myslel, že bude vzadu. Ale jel vážně skvěle a překvapil mě. Už jednou olympiádu vyhrál, je to mistr. Strčil mi tam půl lodi, to je ve finiši strašně moc. Nedal bych ho.

. medailista

Skifař Ondřej Synek

Narozen: 13.10.1982

Měří: 199 cm. Váží: 100 kg.
Největší úspěchy na skifu: 2. místo na OH 2008, 2. na MS 2007, 3. na MS 2005 a 2006, celkový vítěz SP 2005 a 2007.

Hobby: kino, auta, spánek.

Ani kdyby se ještě kousek jelo?
To bych umřel! Člověk drží celý závod určité tempo. Jak přijde poslední pětistovka, kopne do toho a počítá, že už bude jenom pět set metrů. Kdyby se závodilo na delší trať, přijde finiš později. Ne, na něj jsem neměl.

Ale vítězství nad trojnásobným mistrem světa Drysdalem potěší, ne?
Jel hodně dobře, myslel jsem, že to vyhraje. Naštěstí to ale přepálil a vykukal. Když jsem se podíval vedle sebe a zjistil jsem, že je za mnou, měl jsem velkou radost.

Moc to na vás ale vidět nebylo, vypadal jste zničeně.
Byl jsem po závodě úplně hotovej, bolela mě hlava, měl jsem křeče ve svalech, nohy mě pálily, že jsem je ani nenatáhl. Člověk se při závodě vydá, maká naplno, ale pak nemá žádnou energii.

. očima trenéra

Milan Doleček st. říká:

"I když byl jednu chvíli až pátý a nevypadalo to na medaili, nebál jsem se. Poznám, kdy mu dochází síly, a to tady nebylo. Když jsem viděl, jak jede, jakou má frekvenci, uklidnil jsem se. Na konci už mi to bylo jasné, šlo jen o to, kterou medaili získá. Ten norský důchodce mě překvapil. Ondra si určitě druhé místo nenechá líbit a bude chtít vyhrávat. Za čtyři roky na olympiádě v Londýně by mohl být v ideálním věku."

Teď, hodinu po závodě, už se cítíte dobře?
Už to tolik nebolí. Ale byl to těžký závod, finále olympiády, která je jednou za čtyři roky. Každý chce medaili a není vůbec na co čekat. Všichni nasadili ostré tempo.

A vy jste byl po kilometru až pátý.
Doufal jsem, že dojedeme na kilometr v balíku a tam se do toho začne šlapat. Ale dal jsem finiš, měl jsem nejvíc sil. Chtěl jsem medaili, tak jsem se snažil.

Máte ji. Platí, že si za odměnu koupíte motorkou, když jste ji kvůli přípravě prodal?
Motorka rozhodně bude! I když možná až na jaře. Ve Staré Boleslavi mám kamarády, kteří fandí a pořád posílají esemesky. Pojedu ty borce navštívit a něco vybereme.

A jak budete slavit teď?
Těším se na pivo. Už jsem tady dva týdny a pivo jsem dlouho neměl. A taky se těším do jídelny. Zítra si dám vajíčka, slaninu.

Ondřej Synek s medailí na krku.

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz