Liukinová opanovala gymnastický víceboj, Pálešová jedenadvacátá

Kristýna Pálešová | foto: Reuters

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Olympijskou vítězkou ve víceboji sportovních gymnastek se stala Američanka Nastia Liukinová. Stříbro vybojovala Shawn Johnsonová rovněž z USA, bronz Číňanka Jang I-lin. Kristýna Pálešová skončila ve finále na dvacáté první pozici.

Ve finále gymnastického víceboje se představila i česká reprezentantka Kristýna Pálešová. Při své olympijské premiéře obsadila dvacáté první místo.

Soutěž se nezačala vyvíjet pro českou reprezentantku dobře, při prostných upadla a po první části uzavírala startovní pole čtyřiadvaceti startujících.

"My jsme po kvalifikaci prostná zjednodušily, protože Kristýna byla hodně vyšťavená," komentovala situaci trenérka Kateřina Janečková. "Ale po pádu v kvalifikaci měla nateklé nohy a nemohla pořádně skákat."

. Finále očima Pálešové

PROSTNÁ
Šla jsem je na jistotu, trochu jsme upravily program, vše bylo čisté, až na tu poslední řadu. Tam mi ujela noha, nepovedlo se mi to ustát a sedla jsem si.

BRADLA
Bradla se mi povedla nejlépe. Bylo to ještě lepší než v kvalifikaci a byla jsem po skončení sestavy hodně spokojená.

PŘESKOK
Tady to naopak bylo trochu horší než v kvalifikaci, ale nebylo to úplně špatné, takže i z něho mám docela dobrý pocit.

KLADINA
Tam jsem to měla těžké, protože se mnou šla prostná Číňanka a celá hala burácela. Měla jsem to těžké na koncentraci, především při seskoku. V té chvíli byl největší rachot.

"Finále bylo pro mě hodně náročné," potvrdila slova trenérky Kristýna. "Při prostných mi u toho posledního skoku ujela noha. Asi mi chyběla trochu fyzička, hned jsem si říkala, jak mohu z takové prkotiny spadnout."

Naopak bradla vyšla Pálešové výborně, předvedla svůj nejlepší výkon na olympiádě a obdržela osmou nejvyšší známku z finalistek. Po na jistotu provedeném přeskoku a kladině se nakonec sedmnáctiletá česká gymnastka posunula v konečném pořadí výš.

"Výsledek je to dobrý," konstatovala trenérka. "Už projít z kvalifikace je ohromně těžké. Oproti střelcům to opticky není nic, ale my jsme spokojené."

"Určitě to mohlo být lepší," uznala Pálešová. "Ale celkově si myslím, že mohu být se svým vystoupením zde spíš spokojená," dodala první Česka po dvaceti letech ve finále gymnastického víceboje.

Konec čínské gymnastické nadvlády

Ze zlaté medaile se po víceboji radovala Nastia Liukinová ze Spojených států. Úspěšně tak pokračuje ve šlépějích svého otce Valerije, který před dvaceti lety vybojovala zlatou medaili na hrazdě, stříbro ve víceboji a v dresu Sovětského svazu i zlato v soutěži družstev.

Americký triumf podtrhla druhým místem Shawn Johnsonová. Třetí místo vybojovala před bouřící vyprodanou halou pro dvacet tisíc diváků domácí Jang I-lin. Domácí reprezentanti tak poprvé v pekingských olympijských gymnastických soutěží nedosáhli na zlato.

"Atmosféra byla krásná, celý závod byl nádherný," rozplývala se Pálešová, kterou plná hala neznervóznila. "Mně to nevadí, snažím se koncentrovat na svůj výkon a nevnímat okolí."

. výsledky

Ženy, víceboj: 1. Liukinová (USA) 63,325 bodu, 2. Johnsonová (obě USA) 62,725, 3. Jang I-lin (Čína) 62,650, 4. Semjonovová (Rus.) 61,925, 5. Nistorová (Rum.) 61,050, 6. Ťiang Jü-jüan (Čína) 60,900, 7. Pavlovová (Rus.) 60,825, 8. Izbasaová (Rum.) 60,750, ...21. Pálešová (ČR) 56,975.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz