Kubánští boxeři nemají po 40 letech olympijského vítěze

Britský boxer James DeGale (vpravo) poráží Kubánce Correu v kategorii do 75 kg | foto: Reuters

24 2008
Kubánští boxeři poprvé po čtyřiceti letech nezískali v olympijském ringu žádný titul. Krach reprezentantů boxerské velmoci v Pekingu završily čtyři finálové porážky; po dvou sobotních dnes neuspěli Yankiel Leon Alarcon ve váze do 54 kg ani favorizovaný Carlos Banteaux Suarez v devětašedesátce.

V týmu nebyl žádný z pětice obhájců aténského primátu a Kubánci se museli vedle čtyř stříbrných medailí spokojit ještě s čtyřmi bronzy.

Mezi nejúspěšnější boxery historie se naopak zařadil Rus Alexej Tiščenko, který vítězstvím ve váze do 60 kilogramů navázal na svůj triumf z Atén, kdy ještě boxoval o kategorii níž.

Ve dvou váhových třídách se dosud podařilo vyhrát olympijské zlato jen čtyřem boxerům, naposledy před 28 lety Kubánci Angelu Herrerovi. Podobný double měl ve své sbírce i legendární Maďar Lászlo Papp, Američan Oliver Kirk to dokázal dokonce během jediných her v roce 1904.

Čtyřiadvacetiletý Tiščenko ve finále po tuhém boji porazil Francouze Daoudu Sowa 11:9, když rozhodující bod mu sudí připsali třináct sekund před koncem. V lehké váze přidal Rus zlato k loňskému bronzu z MS. Rok po aténském triumfu v pérové váze se před svým přestupem stal i mistrem světa.

První boxerské zlato pro Čínu v olympijské historii vybojoval v nejlehčí kategorii do 48 kg Cou Š'-ming, zároveň to byla pro pořadatelskou zemi jubilejní 50. nejcennější medaile na letošních hrách. Domácímu mistrovi světa vzdal v druhém finálovém kole Serdamba Purevdordž z Mongolska.

Tečku za zlatou medailovou sbírkou nejúspěšnější země her udělal Čang Siao-pching, který ve finále polotěžké váhy do 81 kg porazil Ira Kennyho Egana 11:7. V nejtěžší váze nad 91 kg už Čang Č'-lej další zlato nepřidal, protože před limitem prohrál s italským světovým šampionem Robertem Cammarellem. Obhájce bronzu poslal Číňana ve čtvrtém kole k zemi a rozhodčí
zápas ukončil.

Kubánci měli dnes dvě želízka v ohni, ale Leon nestačil na mongolského boxera Badara-Uugana Enkhbata; vicemistr světa vyhrál jasně 16:5. Podobně přesvědčivá byla i Banteauxova porážka, Kazach Bachyt Sarsekbajev ho vybodoval v poměru 18:9. Kubánci skončili bez medaile po 40 letech, pokud se nebere v úvahu jejich absence na hrách v Los Angeles 1984 a v Soulu 1988.

. výsledky

Do 48 kg:
Cou Š'-ming (Čína) - Purevdordž (Mong.) vzdání soupeře ve 2. kole.
Konečné pořadí:
1. Cou Š'-ming, 2. Purevdordž, 3. Barnes (Ir.) a Hernandez (Kuba), 5. Carvalho (Braz.), Žakypov (Kaz.), Maszczyk (Pol.) a Ruenroeng (Thaj.)


Do 54 kg:
Enkhbat (Mong.) - Leon (Kuba) 16:5.
Konečné pořadí:
1. Enkhbat, 2. Leon, 3. Julie (Maur.) a Gojan (Mold.), 5. Pečkúm (Thaj.), Manzanilla (Ven.), Kumar (Indie) a Ikgopoleng (Botsw.)


Do 60 kg:
Tiščenko (Rus.) - Sow (Fr.) 11:9.
Konečné pořadí:
1. Tiščenko, 2. Sow, 3. Javachjan (Arm.) a Ugas (Kuba), 5. Chu Čching (Čína), Perez (Kol.), Pik Čong-sub (Korea) a Popescu (Rum.).


Do 69 kg:
Sarsekbajev (Kaz.) - Banteaux (Kuba) 18:9.
Konečné pořadí:
1. Sarsekbajev, 2. Banteaux, 3. Cha Na-tchi (Čína) a Kim Čung-čo (Kor.), 5. Johnson (Bah.), Abdín (Eg.), Andrade (USA) a Mahmudov
(Uzb.).


Do 81 kg:

Čang Siao-pching (Čína) - Egan (Ir.) 11:7.
Konečné pořadí:
1. Čang Siao-pching, 2. Egan, 3. Jeffries (Brit.) a Šinalijev (Kaz.), 5. Szello (Maď.), Silva (Braz.), Benchabla (Alž.) a Kurbanov (Tádž.).


Nad 91 kg:
Cammarelle (It.) - Čang Č'-lej (Čína) technické k.o. ve 4. kole
Konečné pořadí:
1. Cammarelle, 2. Čang Č'-lej, 3. Glazkov (Ukr.) a Price (Brit.), 5. Vatáh (Alž.), Rivas (Kol.), Myrsatajev (Kaz.) a Jaksto (Lit.).

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz