Kolaps střelce Emmonse. Znovu se poslední ranou připravil o zlato

Kateřina Emmons utěšuje manžela Matta, který se poslední ranou znovu připravil o olympijské zlato | foto: Reuters

17 2008
Historie se opakuje. Američan Matthew Emmons znovu nezvládl závěr střeleckého finále a poslední ranou se opět připravil o olympijské zlato. Manžel dvojnásobné české medailistky z Pekingu Kateřiny Emmons měl před závěrečnou ranou luxusní náskok, ale katastrofálních 4,4 bodu ho odsunulo zcela mimo medailové pozice.

Byl to závěr jak z nejčernějšího snu. Kateřina Emmons se na komentátorském stanovišti České televize už už připravovala začít slavit olympijský triumf svého manžela, který měl před závěrečnou desátou ránou před svými soupeři náskok 3,3 bodu.

Matthew Emmons ale v závěrečné položce finále z libovolné malorážky na 3x40 ran střelecky zkolaboval. Místo průměrné rány zřejmě z nervozity vystřelil dřív, než zacílil. Trefil pouhých 4,4 bodu a klesl na konečné čtvrté místo.

Podobný osud sedmadvacetiletého střelce potkal už před čtyřmi lety v Aténách, kde na závěr soutěže zasáhl omylem sousední terč. Vítězství v dnešním závodě tak spadlo do klína Číňanovi Čchiou Ťianovi.

Přitom se zdálo, že Emmonsovi, stříbrnému medailistovi z libovolné malorážky vleže nemůže vítězství, kterým by vyrovnal pekingskou bilanci své ženy, uniknout.

Jeho nejhorším počinem ve finále bylo úvodních 9,7 a k triumfu mu stačilo trefit 6,7, ale přišlo další záhadné selhání.

"Šílené věci se stávají. Prostě jsem nechtěně vystřelil, to je všechno," řekl Emmons novinářům.

"Začínám mířit s puškou nad terčem a shora postupuji směrem do středu. Při klesání pokládám prst na spoušť a zrovna v té chvíli vyšel výstřel. Asi jsem to přehnal a příliš na spoušť zatlačil," líčil svou nešťastnou koncovku v soutěži Emmons.

Když jeho zbraň vystřelila, zmohl se pouze na povzdech. "'Uh', řekl jsem si. Doufal jsem, že to šlo do černého. To sice šlo, ale moc vysoko. Kdybych trefil do černého kamkoli níž, bylo by to dobré," posteskl si.

Kateřina Emmons nevěřícně sledovala, co se stalo. "Tak to je neuvěřitelné. Takhle špatně za celý olympijský cyklus nevystřelil," stačila ze sebe vypravit, než odběhla utěšit svého muže. Její otec a trenér a Emmonsův tchán Petr Kůrka jen seděl v hledišti s hlavou v dlaních a nebyl schopen slova, zatímco se halou rozléhal nadšený jásot čínských diváků.

V šoku byl i samotný Američan a zaskočeně vypadli také jeho soupeři. Vedle čínského střelce předstihli Emmonse ještě Ukrajinec Jurij Suchorukov a Slovinec Rajmond Debevec, olympijský vítěz ze Sydney. K aténskému zlatu ve střelbě z malorážky vleže tak Emmons další nejcennější kov opět nepřidal.

Třebaže jeho příběh s posledním ranami je jako vystřižený z psychologického dramatu, snažil se být nad věcí. "Na světě jsou důležitější věci. Teď čekám, že přijde něco dobrého, protože špatné věci se nestávají jen tak," řekl novinářům. "Určitě to mělo svůj důvod," přidala jeho žena.

Asi deset minut se objímali, co si řekli, zůstalo tajemstvím. "Mít ji u sebe, to je důležitější, ať vyhraju nebo prohraju," řekl střelec. Ujistil, že hodlá vydržet i na další olympijské hry v Londýně.

"Je to něco, co musíte vzít a hodit za hlavu. Určitě ho to bude motivovat, získal další zkušenosti," uvedla Emmons. "Zlato na něj jistě čeká. Když trefí 4,4 a je stále čtvrtý, je to neuvěřitelný výsledek," hledala pozitivum plzeňská rodačka.

Američan lehce zaváhal už v kvalifikaci, v níž vedl, ale v závěru mu nevyšly položky v kleče a předstihl ho Debevec. Ve finále však Slovinec hned první ranou trefil jen 7,7 a Emmonsovi se otevřela cesta ke zlatu, o které se sám na samém konci připravil.

Haman se do finále nedostal, Jeřábek nenastoupil

Český střelec Václav Haman obsadil v kvalifikaci 23. místo a do osmičlenného finále se nedostal. Tomáš Jeřábek, který koncem června absolvoval operaci zad, do soutěže ze zdravotních důvodů nenastoupil.

"Čekali jsme do poslední možné chvíle, ale nakonec jsme se rozhodli Tomáše ze závodu stáhnout a neriskovat jeho zdraví. Stojku by odstřílel jen s hroznými bolestmi a stejně by neměl šanci na dobrý výsledek," řekl trenér Kůrka novinářům.

Haman v kvalifikaci nastřílel 1163 bodů a se svým výkonem byl vcelku spokojený. "Některé rány mě mrzí, například pár devítek, které jsem dal ve stoje. Čekal jsem i o trochu více bodů při položkách vleže. Celkově to ale byla cenná zkušenost," řekl bývalý úspěšný junior při svém prvním startu na olympiádě.

. Výsledky

Muži - libovolná malorážka 3x40 ran: 1. Čchiou Ťian (Čína) 1272,5 (1173+99,5), 2. Suchorukov (Ukr.) 1272,4 (1174+98,4), 3. Debevec (Slovin.) 1271,7 (1176+95,7), 4. Emmons (USA) 1270,3 (1175+95,3), 5. Farnik 1268,9 (1171+97,9), 6. Knögler (oba Rak.) 1268,4 (1170+98,4), 7. Sauveplane (Fr.) 1267,1 (1172+95,1), 8. Berg (Nor.) 1266,5 (1172+94,5), ...v kvalifikaci 23. Haman (ČR) 1163.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz