Kajakářka Kaliská potvrdila, že velké závody už zvládá

Elena Kaliská | foto: Reuters

15 2008
Slovenská kajakářka Elena Kaliská napodobila suverénní výkony krajanů Martikána a bratrů Hochschornerových a na vodním kanálu Šun-i vybojovala pro Slovensko na pekingských olympijských hrách třetí zlato. Obhájila tak triumf z Atén a se dvěma tituly se vyrovnala své velké soupeřce z Čech Štěpánce Hilgertové.

O olympijské medaile bojovala už potřetí. Poprvé, v Sydney 2000, ještě nebyla úplně úspěšná a skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Do Atén o čtyři roky později odjížděla v pozici možné spolufavoritky závodu, ale zároveň s pověstí ženy, která neumí zvládat velké závody - do té doby na mistrovství světa nikdy nezískala žádnou medaili.

Na olympijském kanále Elliniko ale předváděla sebevědomé výkony a pověst si notně vylepšila. Už po semifinále se usadila v čele a svou pozici uhájila i v napínavém finále. V něm zajela čistou a rychlou jízdu a zvítězila s více než čtyřvteřinovým náskokem.

V období mezi olympiádami pak také úspěšně dohnala resty ze světových šampionátů. V australském Penrithu 2005 konečně dosáhla na zlato, ke kterému na posledním MS ve Foz do Iguassu v Brazílii 2007 připojila stříbro.

Elena Kaliská, narozená 19. ledna 1972, se s trenérem Petrem Mrázem připravuje v Liptovském Mikuláši.

Venku trénuje už od března, kdy má voda ještě pouhých pět stupňů a místy v ní plave tající led. V roce 2004 se stala první slovenskou zlatou olympijskou medailistkou. Při slavnostním zahájení her v Pekingu 2008 nesla slovenskou vlajku, přičemž funkci převzala od dalšího kajakáře Michala Martikána.

Loni dostudovala tělesnou výchovu a sport na Fakultě humanitních věd na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Učit na druhém stupni základní školy nebo na střední škole ji zatím příliš neláká, raději by se po skončení aktivní kariéry věnovala dětem jako trenérka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz