Je tam Železnej, Bára vyhraje

Barbora Špotáková slaví olympijské zlato - Oštěpařka Barbora Špotáková slaví olympijské zlato. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přítel Barbory Špotákové, urostlý blonďák Lukáš Novotný, je povoláním hasič. Na pořádné nerváky je zvyklý. Ale co zažil včera na pekingském stadionu, to se srovnává jen těžko. "V práci jsem ještě takhle nervózní nebyl," přiznal pár minut po triumfu své milé. Pořád se ještě malinko klepal. A těžko skrýval dojetí.

"V mém zaměstnání se všechno musí řešit v klidu, tohle je jiné. Byl jsem určitě víc nervózní než Bára. Ta je v pohodě."

Před závodem se jí snažil nedat najevo, že ho den D tak vyvádí z míry. Hodně ho potom uklidňovala přítomnost Jana Železného na tribuně. Aby byl legendární oštěpař na velkém závodě Špotákové takhle nablízku, to se ještě nestalo.

Až v Pekingu.

A jako by jeho pohled, uvyklý tolika vítězstvím, postrčil za triumfem i kamarádku.

"Honza hodně pomohl," souhlasil Novotný. "Už něco zažil a jen tak něco ho nerozhodí. Podpořil Báru tím svým klidem. Opakoval jí: To dáš, máš na to."

Však to Novotný věděl už před odletem do Číny.

"U nás v hospodě byli takoví rypáci, kteří tvrdili, že Bára nemá správně načasovanou formu," vzpomínal. "Já na to: Železnej bude v hledišti. A když tam bude, tak Bára vyhraje. Měl jsem pravdu!"
Při závodu seděl těsně nad oválem, jen pár kroků od Barbory. Sem tam se jejich pohledy střetly. Věděla, že je jí nablízku. I  proto nepotřebovala talisman pro štěstí.

"To jsem přece já," smál se Lukáš.

Vlastně vůbec nepochyboval, že to dopadne dobře. Ani na chvilku. Že Ruska hned prvním pokusem roztleskala diváky? Že čtvrtým skoro přehodila stadion? S tím byste u něj neuspěli.

"Jen jsem si směrem k Rusce říkal: To jsem zvědavý, co ti poletí hlavou, až tě Bára posledním pokusem přehodí."

Vida – přesně to se stalo!

Koutek tribuny zahalený do českých vlajek měl jak na povel v očích slzy.  Novotný najednou vůbec nevěděl, co má dělat. Stokrát si tuhle chvíli představoval a stejně byl nepřipravený. Telefon mu ostošest pípal blahopřejnými textovkami. A jemu přišlo najednou líto, že v úterý musí do Ostravy na hasičské závody.

"Původně jsem chtěl být jenom s Bárou, takhle budeme muset oslavovat průběžně," líčil.

Loni jí za prvenství na mistrovství světa koupil zlaté náušnice. Dost se tenkrát divila, vůbec to nečekala. Něčím podobným se vytáhne i teď. Je každopádně jasné, že olympijský příspěvek pomůže v rodinném rozpočtu ke stavbě domu.

Už si prý našli to správné místo.

Kdo ví. Třeba právě vy budete mít slavné sousedy.

. Poražená: Můžu jen říct, že Barbora házela skvěle


Až do posledních pokusů vedla. Napřahovala ruce po zlatu. Myslela na ně. Nakonec však ruskou oštěpařku Mariu Abakumovovou předhonila v olympijské přetahované Barbora Špotáková. A atletka házející v modrých  kalhotách tak skončila druhá.


Kupodivu pak ani nevypadala moc naštvaně. "Můžu říct jenom to, že Barbora házela skvěle. Dala jsem do toho všechno a se svým výsledkem můžu být spokojená." Jen si vzápětí postěžovala, že mezi hody měla málo  času a nemohla si dostatečně odpočinout. "Musela jsem před každým pokusem nabrat dech a plně se soustředit, abych všechno udělala podle plánu."


Je jí 22 let, mezi oštěpařkami není oblíbená. Zdá se jim podezřelé, že se někdo může za jedinou sezonu výkonnostně zlepšit o víc než šest metrů. "Jasně že je to zvláštní," souhlasila Špotáková. "Najednou je hrozně narostlá, svalnatá. Ta nedůvěra tam je."


Ruska nad  výhradami mává sebevědomě rukou. I na tiskové konferenci po pekingském závodu ujišťovala, že solidní výkony od ní mohou všichni čekat i příště. "Nezapomínejte, že jsem pořád hodně mladá.

Doufám, že se budu zlepšovat," prohlásila dívka, u níž je v kolonce zaměstnání uvedeno, že pracuje ve službách ruské armády.


I proto bylo včera pikantní ji sledovat, když Špotáková dostala otázku na 40. výročí okupace Československa. Jakmile se o tom Češka rozhovořila, Abakumovová jen takřka neznatelně pozvedla obočí. Copak jí asi letělo hlavou?


. Má zlato, milion a taky píseň od kapely Tři sestry

(rob)

Vyhrála zlato, milion a taky vlastní píseň. Už za pár dní bude v rádiích možná znít nový hit kapely Tři sestry, jehož hrdinkou bude právě Barbora Špotáková. Slíbil jí to zpěvák Lou Fanánek Hagen. "Text udělám velice rychle, ale někdo z kamarádů musí složit  muziku. Až se oklepeme z oslav na dnešním koncertu, měli bychom to po víkendu nahrát, aby skladba byla aktuální," řekl.


Není to náhoda, že právě tahle kapela píseň natočí. Špotáková ji miluje, chodí na koncerty, loni křtila desku Mydlovary a od skupiny dostala doživotní vstupenky na koncerty.


A Tři sestry zase milují Špotákovou. Včerejší koncert v Písku dokonce začal se zpožděním, protože kapela oslavovala výhru. Nečekanou výhru. "Viděl jsem, že soupeřka z Ruska je v nevídané formě a nevěřil jsem, že Barbora hodí v tom dešti přes 70  metrů, takže jsem se spíše pomalu chystal k odjezdu na koncert," uvedl Fanánek. "Říkal jsem si, že takhle to zvrátit posledním pokusem bývá jenom v pohádkách."


Sama Špotáková v Pekingu vůbec netušila, že  kapela něco podobného chystá. Když se to dozvěděla od novinářů, udiveně ze sebe vysoukala: "To snad ani ne."


Kdo ví, třeba si v písni sama zazpívá. Na jednom koncertu už s kapelou vystupovala, zná většinu textů a samotný Fanánek o ní říká: "Bára je správná figura. A je to jediná pěvecká partnerka, vedle které na pódiu nemám pocit, že je výrazně menší než já."

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz