Jak si kanoista s pirátským šátkem udělal zlatý víkend

6 2008
S pirátským šátkem vypadal kanoista Martin Doktor trochu jako kluk, co se bouří proti pravidlům. Se štíhlou postavou jako David, co se vzpírá obrům. Přesto právě on opanoval jeden olympijský víkend v Atlantě 1996. Životní formu proměnil ve zlatou sobotu a zlatou neděli.

"Sportoval jsem kvůli tomu, abych byl nejlepší. A tenkrát to vyšlo, všechno mi hrálo do karet. Trénink, počasí i vítr, vše bylo na mé straně. Bez štěstí se top výsledky nedělají. Když je všechno, jak má být, tomu se říká životní forma," odvětí Doktor.

Obrázek atlantského kanoistického závodiště se mu vryl do paměti. "A pak nádherné zážitky, nejlepší výsledky v životě." Sobota 3. srpna 1996. Po závodě na 1 000 metrů padl v cíli vysílením.
"Těžší závod jsem nikdy nejel," pronesl.

Objímal ho táta a trenér Josef, který zlato od syna čekal. Však za sebou měli spoustu dřiny, cestování po Argentině, Jižní Africe, život z úspor. Za oceánem strávili skoro měsíc před hrami, bydleli mimo olympijskou vesnici, maminka vařila. Rodinný tým podřídil život zlaté vidině.

. Osudy zlatých medailí

Seriál MF DNES k olympijským hrám

Až do 8. srpna, kdy v Pekingu začnou olympijské hry, přinášíme osudy všech našich vítězů.
Dnes 37. díl: Martin Doktor – kanoistika (1996)
38. díl:  Štěpánka Hilgertová – vodní slalom (1996 a 2000), čtěte v dnešním magazínu Peking ’08

"V dětství si člověk olympijské vítězství představuje, ale čím je starší, tím víc se mu zdá jako z říše snů. Ale ty hezké chvíle se mi do nich nevracejí, většinou se mi zdá, že jsem nestihl start." Na noc před dalším finále na 500 metrů si tehdy v Atlantě vzal aspirin na uvolnění, únavu pomáhala rozehnat masáž, zahrál si i kulečník.

A pak přišla neděle 4. srpna 1996. Na poloviční trati byl kanoista zprvu pátý, ale sám se sebou svedl boj, dotáhl se na protivníky. Znovu vydoloval zbytky sil, byl navyklý jezdit do vyšťavení se. A zase s náskokem vyhrál.

Více triumfů na jedněch hrách před ním z Čechů dobyli pouze Emil Zátopek a Věra Čáslavská. "Medaile mám ještě pořád v trezoru," říká Doktor.

Občas se jimi pokochá. "Ale do banky nechodím většinou kvůli tomu, abych se díval na medaile."  Osamocenou dřinu vyměnil za závodění na deblkánoi s Josefem Hellerem. Na olympiádu do Pekingu se však nekvalifikovali, a tak se nad Doktorem vznesl stín konce kariéry.

Pro Peking ještě dlouho doufal v divokou kartu, žil v nejistotě. Rozhodnutí o budoucnosti ještě vynést nechtěl. "Už asi vím, co bude, ale do podzimu nechci nic uzavírat."

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz