Jak Číňané vyrábějí ideální olympijské město

Peking, úklid náměstí Nebeského klidu. | foto: Profimedia.cz

23 2008
Večer co večer se rozjíždějí desítky nákladních automobilů po okruzích a dálnicích Pekingu, městu budoucích her. Vezou pásy trávníků nebo květináče se stromky a rostlinami, které se mají přes noc zasadit či už dokonce přesadit.

Dokonalé "olympijské" obrazce z květin nesmí pokazit ani jeden suchý lístek. Kropicí vozy proto i o půlnoci stříkají na zaprášené cesty a oživují udušené stromy. Každé ráno se pak Peking, navzdory špinavému vzduchu z nedokončených stavenišť, začíná podobat onomu čínskými politiky vysněnému městu.

Návštěvník neznalý minulosti bude uhranut. Mladé topoly se rozpínají nad cestami, gigantické sportovní stadiony Ptačí hnízdo a Vodní kostka za 320 milionů eur jsou chloubou severní části metropole. Nemluvě o supermoderním letištním terminálu číslo 3, spojeném s linkami rychlovlaku a metra.

Pro turisty jsou tu nově natřené památky, přestavěné starobylé chu-tchungy nebo neskutečná historická čtvrť z dynastií Ming a Čching poblíž náměstí Nebeského klidu kompletně přebudovaná během necelých dvou let!

I taková bude ta nejdražší a největší olympiáda historie. Peking už na její přípravu podle oficiálních údajů utratil minimálně 2,6 miliardy dolarů, tedy 42 miliard korun. Tři tisíce let staré "vlaštovčí město", jak se Pekingu říkalo, se mění ve futuristickou metropoli. Vše viditelné a hmatatelné musí být do 8. srpna naprosto dokonalé.

"Díky hrám se podařilo udělat projekty, na které bychom čekali léta," říká mi místní občan Li Thung a vyjmenovává: "Máme nové linky metra, zelené stromy, čisté ulice, vymalované domy."

I když v tu chvíli zaváhá. Je pravda, že ve spěchu stihli zkrášlovači u některých budov jen nátěr venkovní. Interiéry často se rozpadajících domů tak zůstaly netknuté. Vnější vzhled však musí být na jedničku.

"Krása v okolí snad bude mít vliv na obyvatelstvo," doufá jeden ze starousedlíků. A pokud se místní nezačnou chovat podle západních standardů, je zde nově zřízená policie, dohlížející na image města. A ta jen tak nějakého kuřáka, plivače, povaleče či žebráka nenechá být.

"Čína investovala do olympiády neskutečné finanční obnosy a práci. Je to malý zázrak, učinili z města špíny a šedi jedno z nejzajímavějších míst země," potvrzuje britská designérka Carol, žijící v Pekingu pět let.

Zkuste se však vydat na venkov, vyjet jen pár desítek kilometrů, a z "výkladního města" se často dostanete do úplně jiného světa. Pronikne-li krása někdy až k těmto nejchudším, potom to teprve bude výhra ekonomických reforem, započatých před 30 lety, a největší ukázka tolik vytoužené čínské velikosti.

Autor:
Témata: Peking 2008, Peking

Nejčtenější

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz