Už dávno nejsou olympijské hry soutěží, na níž není důležité vyhrát, ale především se jich zúčastnit. Vyhrát chce přece každý.
A zvlášť ti nejlepší z nejlepších k tomu mají i speciální pomoc.
Olympiáda je totiž také přehlídkovým molem pro firmy se sportovním oblečením a vybavením. Místem, kde se ukáže, co sponzoři dokázali pro své atlety – modely – "uvařit" v tajných kuchyních z přísad vědeckého pokroku. A show, na níž tyto modely předvedou, po čem by lidé na celém světě mohli zatoužit.
Vždyť teoreticky každý se od podzimu bude moci stát králem bazénu, k dostání totiž bude stroj na plavecké rekordy – plavky Speedo. Nový celotělový oblek plavce mimo jiné zmenšuje, a tudíž zrychluje. Až jej italský kouč Alberto Castagnetti nazval technologickým dopingem.
Americké basketbalisty zase uvidíte v nových dresech s designem tetování, které umožní lepší cirkulaci vzduchu. Nové boty jsou zase velmi lehké. "Když jsem botu vyhodil do vzduchu, nebyl jsem si jistý, že se vrátí," citovaly internetové stránky Nbcolympics.com americkou hvězdu Kobe Bryanta.
Ale podívejme se trochu do minulosti. Veslař Václav Chalupa vzpomíná na Soul 1988 s lehkým úsměvem: "Měli jsme stejné sportovní oblečení jako západní Němci. Oni byli naštvaní a my měli radost."
Běžkyně Jarmila Kratochvílová si zase kupovala svoje první lepší tretry v Tuzexu. Těžko říct, jak by na olympiádě v Moskvě 1980, kde získala stříbro na čtvrtce, zaběhla v botách, jež má její americký následovník JeremyWariner – jsou speciálně upravené pro lepší vybíhání zatáček, na čtvrtce tak důležitých.
"Zaprvé je to reklamní kampaň. A zadruhé: vývoj jde hodně dopředu. V kombinézách, dresech, brýlích, které Wariner nosí, v tretrách," říká Kratochvílová. "Ale pomoct mu to může jen trochu. Vždycky musí být pětadevadesát procent práce a tréninku."
. Olympijská vítězka si nechala obšít špičkyEmil Zátopek měl své první tretry ještě od Bati, z černé kozinky. Teprve pak ho začal obouvat Adidas.
|
.
Na tretry rekordmanky přispěla i sousedka
Košile, trička, kraťasy, sáčka, čepice... Výbava českých olympioniků do Pekingu je bohatá.
"Dneska dostanou všichni oblečení zadarmo. Za mé kariéry to bylo tak, že medailisti si ho mohli koupit levnější. Kdo neměl medaili, musel oblečení vracet," vzpomíná Jarmila Kratochvílová.
Na olympiádě v Moskvě získala v běhu na 400 metrů stříbro, a tak pak dlouho měla doma ve skříni klasický kostýmek z nástupu.
"Další oblečení na volný čas ve vesnici tehdy vůbec nebylo. Už jen základní sportovní vybavení: tepláková souprava a dres," říká světová rekordmanka na osmistovce.
Že by si mohla nechat udělat tretry přesně padnoucí na nohu? Ani náhodou. Ostatně, třeba příběh jejích treter z mistrovství Evropy v Praze 1978 je docela kuriózní.
Na Zlaté tretře v Ostravě závodila ještě v obyčejných speciálech Botas. Domů však přijela celá nadšená z bot ostatních. "Říkala jsem: všichni měli tak pěkné tretry." Do hovoru se vmísila sousedka: "Tak tady máš stovku, a když se složí celá vaše rodina, jeď do Tuzexu a kup si tretry."
Kratochvílová na její radu dala: "Byly to moje první adidasky. V té době to byla hrozná paráda, značka, o které jsme neměli ani ponětí."
. Mistryně světa má boty na míru. Bílé i zlatéV kufru s výbavou na olympiádu si poveze oštěpařka Barbora Špotáková malý poklad speciálně pro hry.
|