Hvězdy basketbalové NBA čínský kotel neusmažil

Čína - USA: Kobe Bryant (vlevo) a Wang Č'-č' - Americký basketbalista Kobe Bryant (vlevo) se snaží obehrát čínského Wang Č'-č'. | foto: Reuters

10 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ostrý start do olympijské soutěže zvládli američtí basketbalisté úspěšně. V kotli freneticky fandících diváků vyhráli nad domácí Čínou 101:70. Parádní atmosféra zápasu byla silnějším zážitkem, než předvedená hra. Výhru reprezentantů své země sledoval i prezident George Bush.

Utkání ambiciozních domácích basketbalistů s po návratu na zlatý trůn toužícími Američany elektrizovalo Peking dlouho dopředu.

Už na konci předchozího utkání Chorvatsko - Austrálie byla křesla v hledišti zaplněna do posledního místečka. Sedmadvacet minut před hodinou H nastalo v hledišti peklo. Sotva začal hlas v reproduktoru recitovat "Ladies and gentlemen....", spustili diváci nepředstavitelný rámus. Ani nebylo slyšet, co chtěl onen hlas sdělit.

Hluk se po chvíli ještě znásobil, protože se v rohu haly ukázali domácí reprezentanti v čele s místní modlou Jao Mingem. O pět minut později za stejného rachotu vběhli do arény američtí hráči.

Snažili se i pořadatelé. Moderní rytmická hudba z reproduktorů, cheerleaders, rozhazování propagačních předmětů do hlediště, reklamní spoty na kostce nad palubovkou. Divák si mohl připadat, že se mávnutím kouzelného proutku přenesl z Číny na utkání NBA.

Nabízenou šou vděční fanoušci nadšeně přijímali. Viditelně se bavili při přerušeních hry a přestávkách. V úžas je přitom uváděly i běžné skokové variace tanečnic, které opakovaně doprovázaly mohutným obdivným "Óóóó!".

Samotný zápas ukázal, že se oba týmy na turnaji teprve rozehrávají. Na palubovce jednoznačně dominoval LeBron James, který zastínil svého kolegu Kobe Bryanta i Minga na druhé straně.

Přes jistou tuhost výkonu potěšili Američané řadou pěkně sehraných rychlých brejků a efektními smeči do koše. Domácí hráči drželi v prvním poločase krok díky výborně stříleným trojkám. Když se jim přestalo z dálky dařit, neměli na soupeře účinnou zbraň.

Čtyři minuty před půlnocí bylo dobojováno. Přes zklamání z vysoké prohry připravili diváci oběma týmům po zápase bouřlivé ovace, blesky fotoaparátů cvakaly o sto šest. Jak dlouho se na utkání diváci trousili, o to rychleji halu opustili. Dvacet minut po utkání už byly v hledišti jen úklidové čety.

. Basketbalisté USA přivádějí Peking k šílenství

Čína jako země stolního tenisu? Možná, ale řada indicií napovídá spíše o basketbalové mánii.

Basketbal je v Číně velmi populární. A doslova do extáze přivádí místní obyvatele přítomnost amerických basketbalistů a basketbalistek. Na sobotním utkání amerických basketbalistek s českými bylo dvanáct tisíc diváků. Jejich nadšení se zvýšilo, když do vyhrazeného sektoru za jedním z košů usedl tým hvězd NBA.

Pořadatelé měli mnoho práce, aby dokázali dychtivé fanoušky udržet v dostatečné vzdálenosti od LeBrona Jamese, Kobe Bryanta a dalších. "Když jsme nastupovali do druhého poločasu, byl v hledišti ohromný kravál. Co se děje, ptaly jsme se a pak jsme viděly to šílenství okolo jejich sedaček," popisovala s úsměvem Markéta Mokrošová.

Přítomné diváky rozradostňovalo i pouhé zamávání zbožňovaných hvězd do kamery. Ale nejenom fanoušky pobláznili pokračovatelé slavného Dream teamu. Emoce způsobili například i v olympijské vesnici.

"Ti tady udělali velkej rozruch," potvrzuje Roman Kreuziger. "Já je neznám, tak jsou koukal, co to je za lidi, že si je tam všichni fotěj a hrnou se k nim davy," smál se sám sobě český cyklista.

V neděli v noci pekingského času dosáhla basketbalová horečka svého vrcholu. Američané nastoupili proti domácímu výběru.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz