Doporučujeme

Házenkáři Německa blokují Dána Jörgensena

Házenkáři Německa blokují Dána Jörgensena - němečtí házenkáři Volker Zerbe (vlevo), Jan-Olaf Immel (druhý zprava a) Daniel Stephen (vpravo) blokují Dána Larse Jörgensena během semifinálového zápasu evropského šmapionátu v Lublani. | foto: Reuters

Evropští házenkáři jsou jasnými favority olympijského turnaje

Dvě třetiny účastníků olympijského turnaje házenkářů tvoří evropské celky. "Starý kontinent" světové házené jednoznačně vládne a dá se předpokládat, že tomu tak bude i v Pekingu. Evropská převaha je zřejmá: na loňském světovém šampionátu v Německu skončilo z mimoevropských týmů nejlépe Tunisko na 11. místě.

Zlato z Atén bude obhajovat Chorvatsko, které tehdy ve finále porazilo Němce, třetí skončili vítězové ze Sydney Rusové. Z házenkářských velmocí budou na letošních OH chybět Švédové, kteří v kvalifikaci překvapivě podlehli Islandu. Čeští házenkáři po neúspěchu na MS 2007 do kvalifikačních bojů o Peking ani nepostoupili.

Vedle Chorvatska, Německa a Ruska myslí vysoko i stříbrní medailisté z loňského mistrovství světa Poláci a bronzové Dánsko, letošní mistr Evropy. Tradičně silní jsou Francouzi a Španělé, překvapit mohou Islanďané. Startovní pole doplňuje pořadatelská Čína, Brazilci, Egypťané a Korejci.

Skandální průběh asijské kvalifikace přitom musela vyřešit až mezinárodní sportovní arbitráž. Těsně před začátkem turnaje v Kuvajtu byli totiž němečtí rozhodčí nahrazeni sudími z Jordánska a Íránu, což se podle pozorovatelů výrazně podepsalo na kvalitě rozhodování.

Turnaj vyhrál domácí Kuvajt, nicméně po protestech především favorizovaných Korejců nařídila mezinárodní házenkářská federace opakování kvalifikace.

Asijská federace se sídlem v Kuvajtu ale jakékoli pochybení odmítla a zakázala národním svazům účast na opakovaném turnaji. Do dějiště nové kvalifikace Tokia přijeli pouze hráči Korejské republiky a zvítězili nad domácími házenkáři. Proti tomu se zase odvolaly asijská federace a národní svaz Kuvajtu, arbitráž však rozhodla, že opakování kvalifikace bylo oprávněné.

Nasazení do skupin olympijského turnaje:
Skupina A:
Polsko, Francie, Chorvatsko, Čína, Španělsko, Brazílie.
Skupina B: Německo, Dánsko, Rusko, Korea, Island, Egypt.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.