Dráhová cyklistka Vosová má zlato z bodovacího závodu, Kozlíková třináctá

Marianne Vosová (Nizozemsko) - Nizozemská dráhová cyklistka Marianne Vosková se raduje ze zlaté olympijské medaile z bodovacího závodu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pouze jednou si dospurtovala pro body česká cyklistka Lada Kozlíková a v olympijské bodovačce obsadila třinácté místo. Suverénní vítězkou se na dráze v Pekingu stala Marianne Vosová z Nizozemska s dvanáctibodovým náskokem na druhou Kubánku Yoanku Gonzalezovou.

Teprve jednadvacetiletá Vosová je úřadující mistryní světa a světové tituly má i ze silničního závodu a z cyklokrosu. Před týdnem byla v silničním závodě v Pekingu šestá, a teď svoji skvělou kariéru ozdobila zlatou olympijskou medailí.

Bodovačku na velodromu Laoshan vyhrála zcela suverénním způsobem. Vyhrála první z deseti spurtů, pak si vylepšila pozici ještě dvěma bodovanými finiši a rozhodující krok udělala v 70. okruhu, když dojela celé statrovní pole o kolo a získala dvacetibodovou prémii.

Lada Kozlíková byla na začátku hodně pasivní, ale před třetím spurtem vyrazila vpřed a získala dva body za třetí místo. Další finiše už projížděla bez zvýšené aktivity v zadní části pelotonu a závod už jen odjezdila.

"Vydala jsem se ze všech sil, na víc jsem už neměla," řekla Kozlíková s tím, že závod byl hodně vyrovnaný. "Možná už mi po stíhačce chyběly síly," dodala.

. Výsledky

Ženy:
Bodovací závod:
1. Vosová (Niz.) 30, 2. Gonzalezová (Kuba) 18, 3. Olaberriová (Šp.) 13, 4. Calleová (Kol.) 13, 5. Kalitovská (Ukr.) 10, 6. Batesová (Austr.) 10, 7. Jeulandová (Fr.) 8, 8. Sljusarevová (Rus.) 8, ...13. Kozlíková (ČR) 2.

Britští cyklisté Paul Manning, Bradley Wiggins, Ed Clancy a Geraint Thomas vyhráli na olympijských hrách stíhací závod družstev v novém světovém rekordu. Ve finále porazili stejně jako na mistrovství světa Dánsko a časem 3:53,314 minuty o téměř dvě sekundy zlepšili své den staré maximum z prvního kola.

Britští dráhaři mají v Pekingu již pátou zlatou medaili. Bronz získali cyklisté Nového Zélandu, kteří odsunuli na čtvrté místo vítěze z Atén Australany.

Ze stříbrného britského kvarteta z roku 2004 zůstali Manning a Wiggins, který po obhajobě individuálního zlata vybojoval v Pekingu druhé prvenství a přiblížil se zlatému hattricku. Spolu s Markem Gavendishem ho čeká ještě čeká bodovací závod dvojic.

Britské kvarteto uhánělo za zlatem průměrnou rychlostí 61,7 km/h a chtělo rekord znovu pokořit. "Jak jsme dnes ukázali, máme ještě na víc," prohlásil Clancy po dokonale sehraném týmovém výkonu. "Je úžasné být součástí tohoto skvělého britského družstva," dodal.   

. výsledky

Muži:
Stíhací závod družstev na 4 km:

1. Británie (Manning, Wiggins, Clancy, Thomas) 3:53,314 - Dánsko (Mörköv, Jörgensen, Madsen, Rasmussen) 4:00,040. O 3. místo: Nový Zéland (Bewley, Roulston, Rayn, Sergent) 3:57,776 - Austrálie (Bobridge, Brown, Jamieson, Roberts) 3:59,531. Další pořadí: 5. Nizozemsko, 6. Španělsko, 7. Rusko, 8. Francie.

Nejčtenější

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz