Doping v Pekingu: testy neprošlo jen šest sportovců

Ludmila Blonská je v čele sedmiboje na mítinku v Kladně. | foto: ČTK

26 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Hry XXIX. olympiády byly vpravdě výjimečné. A nejen svou pompézností. Počet sportovců nachytaných za porušení dopingových pravidel byl totiž šest. Jen šest. "Je těžší podvádět, protože je více testů i vyšší tresty," pochvaloval si Jacques Rogge, šéf Mezinárodního olympijského výboru.

Fakta praví: provedeno bylo více než 4 600 testů během her a 2 652 antidopingových zkoušek ještě před jejich startem, v období od 27. července.

Sportovci mohli být testováni i dvakrát denně, během soutěží muselo na zkoušky nejlepších pět a další dva vylosovaní sportovci.

Obří olympijská antidopingová laboratoř bude poslední vzorky zpracovávat do středy. Nicméně počet hříšníků asi drasticky nenaroste. "A to jsme předvídali třicet až čtyřicet případů," říká Rogge.

. Doping na hrách

Peking 2008
Očekávání: 30 až 40 pozitivní testů
Realita: 6 pozitivních testů (z toho dva medailisté)
Počet provedených testů: 4 620 (3 681 moči a 939 krevních testů)
Před hrami chyceno: 39 sportovců

Atény 2004
Realita:
26 dopingových prohřešků (z toho třikrát se provinili vítězové)
Počet provedených testů: 3 600


Sydney 2000
Realita:
12 pozitivních testů

Na hrách v Sydney totiž bylo 12 pozitivních testů a před čtyřmi lety v Aténách už 26. Ovšem chcete-li, můžete k těm letošním šesti přidat dalších 39, které zachytila předolympijská síť.

Patřilo mezi ně i sedm ruských atletek, jež podváděly se vzorky moči. Snad i proto je mnohým podezřelá třeba oštěpařka Abakumovová, která má z her stříbro po velmi rychlém zlepšení.
Přesto: Peking vyčnívá.

"Ale všechno je to propaganda. Sportovci vědí, že musí vysadit doping jen na chvíli, než vstoupí do olympijské vesnice. Pak budou testováni negativně," řekl pro CTV.ca Victor Conte, muž zapletený do případu laboratoře Balco, jež v minulosti zásobovala dopingem přední atlety.

Stále připomíná mezery v testování mimo sezonu. "Pořád si myslím, že užívání dopingu u atletů na olympijské úrovni je nekontrolovatelné."

Nikoho nenapadá, ale má výhrady ke sledování sportovců v karibských státech, tedy i na Jamajce, odkud je trojnásobný světový rekordman Usain Bolt a z níž se na hrách stala sprinterská velmoc.  "Možná jsou testováni výjimečně, ale to není adekvátní."

Což jeho protějšky z antidopingových agentur odmítají. "A neexistuje systematický doping, jako byl ve východním Německu, nejsou podvody, jakým byla v USA sprinterka Marion Jonesová.

Možná to jen znamená, že zatímco jinak by byly převálcovány penězi, malé země jsou schopny podávat výkony," řekl David Howman, generální ředitel světové organizace WADA.

A brazilský expert Eduardo de Rose přidával: "O některých sportovcích budou pochybnosti, ale není dopingový systém, o němž bychom nevěděli. A pokud se teď nedá něco zjistit, brzy na to přijdeme."

Zatímco dříve se negativní vzorky skladovaly jen měsíc, nyní už to bude osm let. "To musí být sklad jako blázen! Nechtěla bych ho vidět," říkala oštěpařka Barbora Špotáková.

Sportovce navíc při provinění a trestu delším než půlročním čeká zákaz vstupu na další hry. Opravdu to pomáhá? Nebo se pravda ukáže třeba až za osm let?

Nejčtenější

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz