Doma v Americe ji nechtěli, basketbalistka hraje za Rusko

Rusko - USA: Korstinovová a Thompsonová - Ruska Ilona Korstinovová (vlevo) v souboji s Tinou Thompsonovou. | foto: Reuters

7 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Pro někoho je zrádkyní, která darebně vyměnila tradiční americké hodnoty za splnění své osobní touhy. Ona však využila svobodu volby. Změnila národní dres, aby mohla hrát na olympiádě. Rebecca Hammonová zůstává v kombinaci červené, modré a bílé. Jen už patří Rusku.

"Když hrajete v této zemi, žijete v ní, vyrostete v jejím srdci a pak si obléknete ruský dres, nejste patriot," pustila se do 31leté rozehrávačky americká reprezentační trenérka Anne Donovanová.

Reprezentantka DeLisha Milton-Jonesová však namítá: "Kdyby Becky dostala na začátku fér šanci, možná by za nás hrála. Přeju jí, ať se jí daří. Lidé dělají horší věci."

V Rusku nemá Hammonová vůbec žádné předky. Jen tu přes zimu už dva roky hraje za CSKA Moskva a další tři ještě bude. S azbukou se pere. "Musím se řeč naučit, pracuju na tom."

Je to "ryzí" Američanka, pochází ze Středozápadu  zaplaveného vlajkami. Ženskou obdobu NBA okusila poprvé v létě 1999, teď hrála za San Antonio. Loni byla druhá ve volbě o nejužitečnější hráčku ligy, umí rozhodovat zápasy v těžkých chvílích.

Přesto se nevešla ani do širšího výběru americké reprezentace.

"Nikdy jsem za americký tým nehrála žádnou soutěž Mezinárodní basketbalové federace. Měli dost času mě vyzkoušet. Na olympiádu jsem se dívala odmala a chtěla jsem vyhrát zlato pro Ameriku."

Ostatně, když se nedávno dva rivalové utkali na přípravném turnaji, držela se při americké hymně za srdce a zavřela oči. Avšak má pas a dres Ruska. Podobně jako mezi muži její krajan Holden.

"Hrát za Rusko je příležitost, která přijde jednou za život. Tohle je basketbal, ne studená válka. Být na olympiádě je pro mě důležitější než se trápit narážkami. Udělala jsem to, co Amerika mnohokrát, vždyť za USA vyhrála zlato řada cizinců."

Ovšem jednoduché to neměla ani na druhé straně, i tady se objevila nevraživost. Navíc Hammonová se s týmem seznamovala až na konci července. "Pořád se s řadou hráček teprve poznávám. Ale je to prima parta. Holky mě uvítaly vřele."

I když, tak jednoduché to nebylo. "Maria Stěpanovová mi řekla, že původně byla proti tomu mít v týmu Američanku, ale změnila názor. Byl to pro mě malý most."

Cesta na druhý břeh. A možná k olympijské medaili.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz