Devět hodin před startem. Jak Peking nasával olympiádu

Děti v Pekingu před zahájením OH | foto: Reuters

8 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Do slavnostního zahájení olympijských her zbývalo devět hodin. Kilometr od Ptačího hnízda jsem se stal součástí lidského davu, valícího se k olympijskému stadionu po chodnících a mostech, usměrňovaného megafony policistů. Pohltila mě tato dlouhá řeka roztodivných lidí, z nichž mnozí fotografovali každý mrakodrap.

Procházel jsem kolem muže v tesilkách, opřeného o stařičký motocykl, u nějž rozvinul transparent, na němž čínsky i anglicky sděloval: "Na tomto motocyklu jsem na počest olympiády v 62 letech objel Čínu."

Míjel jsem prodavačky čínských vlajek i samolepek, oblečené do trik se srdíčkem a s nápisy "I love China", a sledoval hrdého otce dvou maličkých dcer, jak jim kupuje čtyři rudé vlajky, pět jüanů za kus, jednu po jedenácti korunách, a čtyři samolepky navrch.

Partičky překupníků tu postávaly, brumlaly mezi zuby své "Tickets" a nabízely vstupenky na dávno vyprodaný ceremoniál za 65 tisíc korun – šestkrát dražší, než kolik původně stály.

Smečka psů s vestičkami Beijing Security se líně válela na trávníku, teprve vyčkávající, až budou odpoledne vysláni do akce, zatímco desítky policistů už tou dobou šplhaly na svá stanoviště na střeše Ptačího hnízda.

I účinkující už dorazili, dlouho v předstihu, po třinácti měsících zkoušek připraveni na svůj den D, pózující s turisty. Bíle oděné dívky s červenými pásky ještě byly plné sil, přestože věděly, že večer podají největší sportovní výkon dne, když na stadionu protancují dvě hodiny při defilé národů.

Také starý muž s rozvrzaným kolem, pamatujícím nejtužší režim Mao Ce-tunga, se na okamžik zastavil a opřený o kolo hleděl na Ptačí hnízdo, kam nejspíš nikdy nevkročí, přičemž si hlídal igelitku plnou prázdných lahví, jejichž sběrem se živil. Kolem něj prosvištěli dva mladíci na drahých horských kolech, na rukávech rudé pásky s nápisem "Za krásnou olympiádu".

Skupinka Američanů směňovala na zemi odznaky, dobrovolníci se šikovali na cestách ke stadionu, každého vítali anglicky i čínsky. Byl jsem u svého cíle. Vymanil jsem se z živé řeky, v 35stupňovém poledním dusnu promočený na kost a marně toužící po deodorantu, který mi ráno zabavili u bezpečnostní kontroly v novinářské vesnici v rámci zostřených  bezpečnostních opatření pro den zahájení.

Koupil jsem si jiný, prověřený, kterým údajně žádného aktéra zahájení podpálit nemohu – a prošel do tiskového střediska, kde u stolů tisíce novinářů tvořily příběhy o olympiádě, která se právě přiblížila ke svému startu.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz