Děti zvítězily. Místo zlata bych jim dal panenky

Kolik let asi této čínské gymnastce opravdu je? | foto: Reuters

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stojím proti olympijské vítězce Teng Lin-lin a nejraději bych ji odeslal do lavice čtvrté třídy základní školy a dal jí panenku Barbie. To vyplašené děvčátko s útlým tělíčkem a mezírkou mezi zuby měří pouhých 137 centimetrů, tvrdí informační systém her – a v tomto případě mu věřím.

Ale datum narození 21. dubna 1992? No to snad ne! Teng je dítětem ve tváři, dítětem i svým chováním. Dobře zacvičí a cestou z pódia rozpustile drcne do kamarádky, šestnáctileté a tudíž stejně staré (alespoň na papíře) Jang I-lin. O té se dozvídám, že letos na Světovém poháru v Chotěbuzi byla zvolena za Miss gymnastiky.

Kdo ji proboha volil? Děti z místní školy? Pak jsou tu Che Kche-sin a Tiang Jü-jüan. Další děti. Připadám si jako na pionýrském táboře, ne na finále olympijské soutěže ŽEN. Patnáctiletá Nadia Comaneciová byla kdysi v porovnání s nimi dáma.

. OLYMPIJSKÝ DENÍK


 Zvláštní zpravodaj MF DNES Tomáš Macek píše z Pekingu 

Na Číňanky, které jsou podle deníku New York Times ve skutečnosti třináctileté, a tudíž pro závod nezpůsobilé, skanduje celá hala "Ťia Jou", čínské "Do toho". Čínský reportér hned vedle mne zatíná pěsti a vyskakuje radostí, jako by právě pokořil Velkou čínskou zeď.

"Náš tým je největší na světě," říká pak trenér Lu Čan-žen. Moment, nechtěl říci nejmenší? Všechny cvičí od tří, od čtyř let, nespočetněkrát od dětství ohýbány, aby se z nich staly královny gymnastiky.
Teď se drží za ruce a stoupají na stupně vítězů, rázem hrdinky národa. Chtějí poděkovat trenérovi, vyhodit ho do vzduchu, ale jsou příliš slabé, aby to dokázaly. Pomoci musejí dospělí z realizačního týmu.

Američanky to vše sledují, zklamané, zdrcené a zaražené, středoškolačky a vysokoškolačky, přemožené čínskými dětmi. "Naše sestavy byly složité. Jenže kdo neriskuje, nepije šampaňské," říká Valerij Ljukin, olympijský vítěz a jeden z koučů týmu USA. Jenže šampaňské patří Číňankám. Škoda, že ho ještě dlouho nebudou smět vypít...

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz