Další Boltovo galapředstavení: světový rekord na dvoustovce 19,30

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Druhou zlatou medaili ve sprintu vybojoval Jamajčan Usain Bolt. Po triumfu na stovce opanoval i dvojnásobnou trať. A znovu ve světovém rekordu, který má nyní hodnotu 19,30. Ve finále běhu na 400 m př. obsadila Zuzana Hejnová sedmé místo. V semifinále 110 m překážek vypadl Petr Svoboda, v rozběhu na 800 m Jakub Holuša. Do finále tyčky postoupil Jan Kudlička.

Druhý gejzír fanouškovské extáze vybouchl na olympijském Národním stadionu na počest jamajského sprintera Usaina Bolta. Po suverénním triumfu na stovce si podobnou šou připravil i na dvoustovku.

Hned po startu vyrazil jako hnaný dravou zvěří a v cíli se zastavil už jako držitel nového světového rekordu 19,30! Na rozdíl od stovky nevypustil závěr a své soupeře znovu zcela deklasoval. Starý světový rekord vylepšil o dvě setiny, svůj osobní rekord o 37 setin.

"Jsem velmi šťastný," řekl na tiskové konferenci Bolt. "A šokovaný, že se mi podařilo rekord překonat. Snažil jsem se o to hodně dlouhou dobu," dodal Jamajčan, který si zlaté medaile a rekordy nadělil k zítřejším dvaadvacátým narozeninám.

Dosavadní dvanáct let staré maximum Američana Michaela Johnsona z Atlanty 1996 vylepšil o dvě setiny.

"Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," řekl nadšeně nejrychlejší muž planety.

A jak vypadal závod z pohledu nového olympijského hrdiny? "Výborně jsem odstartoval, v zatáčce jsem běžel tak rychle, jak jsem jen uměl, a když jsem vběhl do cílové rovinky, říkal jsem si: Udrž to, teď nesmíš umřít," vylíčil Bolt.

O pořadí za suverénním Boltem se nakonec rozhodovalo u zeleného stolu. Bezprostředně po doběhu byl  diskvalifikován kvůli vyšlápnutí z dráhy původně třetí Wallace Spearmon z USA.

Dvě hodiny po doběhu pak přišel o stříbro a národní rekord 19,82 Churandy Martina z Nizozemských Antil, na jehož stejné provinění upozornili v protestu Američané.

Ti tak obsadili zbytek stupňů pro trio nejlepších - druhý skončil obhájce aténského prvenství Shawn Crawford, třetí Walter Dix, kterým k tomu stačily časy těsně pod hranicí dvaceti sekund.

Češi v akci

Ve finále běhu na 400 m překážek se představila i Zuzana Hejnová. Předvedla výborný výkon, jenom o setinu zaostala za svým českým rekordem a obsadila sedmé místo. "Za sedmé místo jsem ráda, ale zkazila jsem to," řekla po doběhu.

"Mohl to být lepší čas i umístění," litovala. "Na deváté a desáté překážce jsem přidala jeden krok, a ztratila tak rytmus. Moc mě to mrzí."

S hlavou v dlaních končil semifinálový běh na 110 m př. Petr Svoboda. Výkon 13,60 na postup nestačil, celkově skončil Svoboda čtrnáctý. "Ohromné zklamání," řekl po doběhu. "Na finále stačil čas 13,43, to jsem tady dvakrát dal," věděl, že semifinálový běh se mu nepovedl.

"Při tom opakovaném startu jsem zaspal, chtěl jsem to dohnat silou a úplně si rozhodil techniku," vysvětlil příčiny svého nezdaru.

Jakub Holuša nepostoupil z rozběhu na 800 m. V šestém z osmi běhů se rozhodovalo až ve finiši. Holuša v něm skončil třetí a přímý postup si tak nezajistil. Do semifinále jej neprotlačil ani jeho čas 1:48,19.

"Běželo se mi úplně nádherně. Chybělo tomu akorát to jedno místo výš," řekl po závodě Holuša. "I když jsem nepostoupil, jsem spokojený, ostudu jsem určitě neudělal. Časem jsem byl v běhu nasazený jako šestý a skončil jsem třetí. Možná chybělo trošku štěstíčka."

Dlouhá byla kvalifikace tyčkařů. Po třech a půl hodinách bylo jasné, že do finále se podívá i Jan Kudlička. K postupu mu stačilo 565 cm a sedmé místo.

Kudlička se tak stal třetím Čechem, kterému se něco podobného na olympiádě podařilo. Před ním do finále prošli jen Rudolf Tomášek (1960 a 1964) a Zdeněk Lubenský (1988).

 "Samozřejmě, že jsem nesmírně spokojený," řekl Kudlička.

Překonat výšku 565 cm se mu podařilo i přesto, že kvalifikační boje jeho skupiny přerušila porucha na stojanu. "Pauza nebyla moc příjemná. Naše skupina byla přerušená a béčko pokračovalo dále," uvedl. Něco podobného v Číně přitom zažil již podruhé. "V roce 2006 jsem tady byl na mistrovství světa juniorů a stalo se úplně to samé. Jen to nebylo v soutěži, ale v rozskakování. Co Čína, to rozbitý stojan," kroutil hlavou.

Do pátečního finále prý bude moci nastoupit s čistou hlavou. "Netroufám si ale říci, co dále. Může to být senzace, může to být... Každopádně bych chtěl zopakovat alespoň to, co se mi povedlo v kvalifikaci, ne-li si vylepšit osobní rekord," řekl Kudlička, jehož dosavadním maximem je 570 cm.

Do finále postoupilo celkem třináct atletů. Štěpán Janáček za pouhých 530 cm obsadil 30. pozici a byl vyřazen.

"Není to moc povzbudivý výsledek. Přitom se mi skákalo dobře. Na 555 jsem se ale nedokázal srovnat s rozběhem. Byla to moje technická chyba," řekl Janáček.

Dnešní nezdar jej mrzel i proto, že se představil zřejmě na své poslední olympiádě a ani napotřetí nedokázal projít kvalifikací. "Přitom v Sydney jsem skočil 565, ale měl pokus navíc. Dvě opravy mi na postup nestačily, dnes by to stačilo," litoval Janáček.

Olympijské rekordy

Vítězkou hodu kladivem se stala Běloruska Oxana Meňkovová. Šestadvacetiletá vedoucí žena letošních tabulek v předposlední sérii předvedla olympijský rekord 76,34 metru.

Olympijské maximum padlo i v běhu žen na 400 m př. Jamajčanka Walkerová vyhrála v čase 52,64. Za světovým maximem Rusky Julie Pečonkinové zaostala o tři desetiny.

. výsledky

MUŽI
Finále, 200 m:
1. Bolt (Jam.) 19,30, 2. Crawford 19,96, 3. Dix (oba USA) 19,98, 4. Dzingai (Zimb.) 20,22, 5. Malcolm (Brit.) 20,40, 6. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 20,59, Spearmon (USA) a  Martina (Niz. Antily) diskvalifikováni.

Rozběhy, 800 m: 1. Bungei (Keňa) 1:44,90, ...41. Holuša (ČR) 1:48,19 - nepostoupil.

ŽENY
Finále, kladivo:
1. Meňkovová (Běl.) 76,34, 2. Morenová (Kuba) 75,20, 3. Čang Wen-siou (Čína) 74,32, 4. Pčelniková (Běl.) 73,65, 5. Montebrunová (Fr.) 72,54, 6. Wlodarczyková (Pol.) 71,56, 7. Clarettiová (It.) 71,33, 8. Hrašnová (SR) 71,00, ...v kvalifikaci 26. Ledvinová (ČR) 67,17.

400 m př.: 1. Walkerová (Jam.) 52,64, 2. Tostaová (USA) 53,70, 3. Danversová (Brit.) 53,84, 4. Rabčenjuková (Ukr.) 53,96, 5. Jesieňová (Pol.) 54,29, 6. Bikertová (Rus.) 54,96, 7. Hejnová (ČR) 54,97, 8. Rossová-Williamsová (USA) 57,55.

Tyč - kvalifikace: 1. Lukjaněnko a Pavlov (oba Rus.) oba 565, ...7. Kudlička 565, 30. Janáček (oba ČR) 530 - nepostoupil.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Najdete na iDNES.cz