Dálková plavkyně Pechanová, oslabená nemocí, skončila osmá

Dálkové plavání, 10 km ženy | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dálková plavkyně Jana Pechanová na olympijských hrách v Pekingu na medaili nedosáhla. V maratonském závodě na deset kilometrů na kanálu Šun-i skončila osmá. Zlato díky drtivému finiši vybojovala ruská reprezentantka Larisa Ilčenková.

Sedmadvacetiletá česká plavkyně zaostala za vítězkou o dvanáct vteřin, za bronzovou medailí o necelých devět. "Dvanáct vteřin je hodně, když se ve finiši bojuje o desetiny. Pro mě je to asi pětadvacet metrů," řekla v cíli Pechanová. "Ale ze začátku to bylo strašný."

Dva dny před startem nemohla do vody. Přepadla ji menší nemoc - bolela ji hlava a v krku. "Jenom jsem ležela, pila teplý čaj a léčila jsem se. Je to škoda, člověk se sem chystá čtyři roky a pak se to takhle pokazí."

Vzdát? "To ne, to se na olympiádě nedělá, to bych musela být zraněná! I když jsem občas měla v hlavě, že už to jen doplavu, nevypustila jsem to."

Pomohl jí pomalejší rozjezd. "Ze začátku jsem se opravdu moc necítila, spíš jsem bojovala sama se sebou. Naštěstí jsme plavaly volně, jinak bych byla úplně na konci balíku."

V průběhu závodu se pohybovala v hlavní skupině. "Pomáhalo mi, když jsem se i přes krizi před někoho dostala."

Na závěrečných osmi stech metrech výrazně přidala, zrychlila a skončila osmá. "Na medaili si ještě budu muset počkat. Asi mě to bude mrzet, je to nevyužitá šance."

Vítězka Larisa Ilčenková ve finiši předstihla britskou reprezentantku Keri-Anne Payneovou a její krajanku Cassie Pattenovou.

Hrdinkou závodu je i Natalie Du Toitová z Jihoafrické republiky, jež se jako první sportovkyně s amputovanou nohou dostala na olympiádu. Těžký závod dokončila na šestnáctém místě.

. výsledky

1. Ilčenková (Rus.) 1:59:27,7, 2. Payneová -1,5, 3. Pattenová (obě Brit.) -3,3, 4. Maurerová (Něm.) -4,2, 5. Cunhaová (Braz.) -9,1, 6. Obersonová (Švýc.) -9,2, 7. Okimotová (Braz.) -9,7, 8. Pechanová (ČR) -12,0.

Nejčtenější

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Najdete na iDNES.cz