Co všechno je potřeba k tomu, abyste našli svoje zlato v botě

David Kostelecký - Střelec David Kostelecký slaví olympijský triumf. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Nebyla to pro Davida Kosteleckého klidná první noc v pozici olympijského vítěze. Snad každých deset minut se probouzel s pocitem, že se mu o triumfu na hrách jen zdálo. "Ve dvě ráno jsem přišel z Českého domu a dal medaili do boty, abych tím cinkáním nebudil spolubydlícího Honzu Sychru," říká střelec.

A tak se v polospánku šmátráním pod postel ujišťoval, že opravdu jen nesní. "Sáhnul jsem do jedné boty, medaile v ní nebyla. Sahal jsem do druhé a říkám: Je to dobrý!" Co však potřebuje k tomu, aby zlatou placku v botě našel?

Rychlé reakce
Terč, který vyletí 15 metrů před ním rychlostí pomalejšího auta na dálnici (110 km/h), musí trefit v okamžiku. "Změřili mi to na nějakém světáku, měl jsem 0,65 vteřiny od výletu terče do střely. Ale záleží na střelnici."

Odhad
"To už je v podvědomí. Trvá dlouho, než mozek pochopí, že musíte předsazovat, tedy střílet před terč. Střílí se na pětatřicet metrů, musíte vidět kousek mezi muškou a terčem."

Poznání střelnice
"Každá má jiné pozadí, někde máme les, někde terče létají do oblohy. Musíte přesně vědět, kam dávat oči. Každý den nám vymění nastavení terčů, musíte si je obhlédnout. Přijdu tam tedy třeba dvacet minut před tím, než jdu střílet, a koukám na ostatní." Tak poznává, jakým způsobem terče vyletují, a může se připravit na ty, které by mu mohly dělat problémy. Třeba v Pekingu vyletovaly se zpožděním.

Složit klid i agresivitu
"Polovinu práce musíte udělat v klidu, ale při samotném zásahu nemůžete spát." Což není snadné naučit se ve správném poměru. Proto střelci zrají, vede se jim klidně po třicítce. "Trap je docela náročný. Musíte mít koordinaci rukou a očí. Terč je malý letící objekt v prostoru. Mít vše pod kontrolou není sranda. Trvá roky, než se do toho člověk dostane." Trénink. Hlavně je třeba střílet. Za rok vypálí Kostelecký zhruba 30 tisíc ran. "Ale je dobré k tomu dělat doplňkové sporty, kde je stejná koordinace." Hraje tenis i squash.

Pravidelné posilování
"Odmalička mám problémy se zády. Když jsem doma, cvičím pravidelně dvakrát týdně. Dobré je i plavání, ale to zvládám přes zimu. Snažím se chodit pravidelně na masáž."

Dobrá zbraň
Brokovnice váží čtyři kilogramy. Musí být upravená na míru. "Zbraň je alfou a omegou všeho. U nás je nejdůležitější pažba. Udělají vám ji podle fyzických parametrů. V tunelu střílíte na olověnou desku, tam se dá všechno doladit. Potřebujete určitý nadstřel, protože terče stoupají. Ale měníte se, někdy přiberete, někdy zase zhubnete, takže pažba se potom upiluje."

Sponzoři
Terč stojí čtyři koruny, náboj šest korun. Když nepočítáme zbraň a další vybavení, za rok Kostelecký prostřílí asi 300 tisíc korun. "Na náboje mám sponzora z Itálie, mám u něj určité množství. Pokud mi něco chybí, dokupuje mi to Dukla. Nemusím mít starosti. A zbraň je od firmy, která ji vyrábí."

Dobrá psychika
U nejlepších rozhoduje právě ona, nikoli střelecká technika. "V případě střelců na olympijské úrovni je to pětadevadesát procent, každý z nich umí střílet. Sedmdesát nebo osmdesát procent závodů pokazíte." A pak vyhrajete olympiádu. "To jsou ty závody, kvůli kterým stojí za to vydržet."

Životní trable
V období kolem aténské olympiády, kam nejel, měl Kostelecký problémy v soukromí, kvůli kterým musel změnit klub. "Nechci se k tomu vracet, už je to čtyři roky," řekne jen. "Bylo to pro mě asi nejtěžší období života. Ale jsem rád. Pomohlo mi k olympijskému vítězství. Díval jsem se na minulé hry v televizi, což nebylo příjemné. Všechny lidi, co tam byli, znám.
Viděl jsem, že patřím mezi ně, a nejsem tam. Byla to pro mě motivace. Od té doby jsem na sobě možná začal pracovat víc."

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz