Čínští sportovci se marně snaží dohnat v počtu medailí ženy

Jang Wej, sportovní gymnastika - Číňan Jang Wej - olympijský vítěz ve víceboji sportovních gymnastů. | foto: Reuters

22 2008
Čínští sportovci se stále marně snaží dohnat rozdíl v počtu medailí za svými ženskými protějšky. Na pekingské olympiádě se poměr zlata mezi Číňany a Číňankami dostal na skóre 20:25. Situace je však lepší než v Barceloně v roce 1992, kdy čínští sportovci získali jen čtyři zlaté medaile proti dvanácti ženám.

Na stříbrných se zatím podíleli stejně, obě pohlaví získala po sedmi kusech. U bronzových kovů muži opět pokulhávají za ženami o devět. Zhruba šedesát let, po které Číňanky zastávají rovnoprávné pozice s muži ve výrobě a práci, se už odráží i ve výkonech, nechal se slyšet jeden z politiků. Přestože se vláda rozhodla podporovat populární míčové hry a zvýšit jejich kvalitu, výsledky to nepotvrzují.

Mnoho občanů dokonce odmítá komentovat výsledky mužského fotbalového týmu. "Nechápu, kam ten náš fotbal spěje, po letech slibů, jak budeme dominovat Asii, jsme stále tam, kde jsme byli,“ posteskl si jeden z návštěvníků her. Pozoruhodné medailové pozice Číňanek jsou z velké části připisovány společným tréninkům s muži. Neúspěch jejich kolegů je pak přičítán drobnější tělesné konstrukci Asiatů. Ženy jsou na tom mnohem lépe, svou tělesnou vybaveností se podobají více cizinkám, tvrdí čínští lékaři.

Ale i přes svou stavbu těla chce silnější pohlaví dokázat, že umí vyhrávat, především ve sportech jako gymnastika či vzpírání v lehké váze. „Po neúspěchu v Aténách jsme pověsili na stěny tělocvičny všechny kritické novinové články a motivovali tak naše sportovce,“ řekl Chuang Jü-pin, trenér gymnastů.

Ovšem touha po co nejčetnějších úspěších vedla čínské sportovní svazy k podpoře žen na úkor mužů, jelikož právě v ženským sportech měla podle analýz Čína větší šance uspět a získat více vytouženého zlata.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz