Čínští fanoušci podporují olympiádu i kuriózním způsobem

Scházejí se cvičenci, kteří budou na ploše stadionu vystupovat při slavnostním zahájení. | foto: Reuters

19 2008
Nejen čínští sportovci, ale i fanoušci podávají extrémní výkony. Liou Siang-chuej ujel na kole 1 300 kilometrů a v rikše vezl svou osmadevadesátiletou babičku, aby splnil její sen zúčastnit se olympijských her. Wen Šeng-čchu, osmapadesátiletý lékař tradiční čínské medicíny, si do hlavy zapíchal 200 akupunkturních jehliček s čínskými vlaječkami.

Dvaašedesátiletý Chuang Ťün-te z Čchung-čchingu vyrobil olympijské symboly z 1 860 odznáčků s bývalým čínským vůdcem Mao Ce-tungem.

To je několik zpráv o extrémních výkonech čínských fanoušků na podporu olympiády v Pekingu, které se v místních médiích rojí jedna za druhou a z jindy sledovaných diváckých počinů, jakými jsou třeba olympijské kruhy vystříhané v účesu, dělají docela všední věc, píše dnes agentura Reuters.

Číňané si prostě vzali k srdci výzvu vlády, aby z celého srdce podporovali olympijské hry, které se v Pekingu konají od 8. do 24. srpna. Potkat v blízkosti hlavního pekingského olympijského stadionu muže v červených šatech, kráčejícího na vysokých podpatcích a s korunou z palmového listí s čínskými vlaječkami připevněnými k ramenům, nebo diváka s modelem stadionu Ptačí hnízdo na hlavě, tak není nic zvláštního.

Dvaasedmdesátiletý Sun Š'-ťie z provincie Che-pej vypěstoval "strom olympijských kruhů", když z větví na cesmíně přeslenaté vykroužil tradiční olympijský symbol. Středoškolák Jang I-ťie ujel na kolečkových bruslích 2 300 kilometrů z Kuang-čou v provincii Kuang-tung do Pekingu za 16 dní - a to ještě cestou stihl sbírat jména lidí podporujících olympijské hry.

Sedmašedesátiletý důchodce Chu Wen-jüan obětoval olympijské propagaci svou motorovou trojkolku, kterou změnil na pojízdný olympijský transparent. Vozítko polepil nálepkami pěti maskotů her a olympijskými hesly včetně oficiálního Jeden svět, jeden sen.

"Účastním se, přispívám, jsem šťastný," říká Chu s úsměvem. "Radost, kterou mám z ježdění se svým olympomobilem, mi nejspíš prodlouží život o pár let,"
dodává spokojeně.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz