Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Chalupův olympijský cíl: aspoň malé finále

  9:52
Patří ke stejné generaci olympioniků jako oštěpař Jan Železný. Oba poprvé startovali na hrách v roce 1988 v jihokorejském Soulu. A zatímco Železný se s vrcholovým sportem rozloučil před dvěma lety, on jede už na své šesté letní olympijské hry. Veslař Václav Chalupa. V Soulu si vyzkoušel párovou čtyřku, nejvíce úspěchů ale nasbíral na skifu. Do Pekingu vyráží s parťákem Jakubem Makovičkou na dvojce bez kormidelníka.

Veslař Václav Chalupa v redakci iDNES.cz. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Budete na olympiádě už pošesté. Jaké jsou pocity člověka, který byl už tolikrát účastníkem takového sportovního svátku?
Na jednu stranu vím, co to je olympiáda. Její atmosféru už jsem zažil, takže jsem na všechno připravený. Na druhou stranu je olympiáda, pro nás veslaře, ten nejdůležitější závod, kterého se můžeme zúčastnit. Také se na této olympiádě představím v jiné disciplíně než dříve. Asi by mě ale neměla nováčkovská daň zastihnout.

Vzhledem k tomu, že jste takový „mazák“ mezi českými olympioniky, dokážete říct, za jak dlouho si zabalíte všechny potřebné a důležité věci?
V balení už jsem opravdový profesionál. Na cesty si balím prakticky každý týden. Olympiáda je trochu jiná v tom, že si s sebou nemohu vzít to, na co jsem zvyklý. Musím si zabalit výbavu, kterou dostává každý olympionik - společný oblek, sportovní oděv. Všechno ostatní jde stranou. Pak ještě potřebuji věci spojené se závody. Jde o důležitou výbavu, kterou si dávám na jednu hromádku. Je to dres, budík do lodi, který nám počítá frekvence a čas. A víc vlastně nepotřebuji.

Jak berete vaši dodatečnou nominaci na divokou kartu?
Na jednu stranu bychom rádi ukázali, že jsme tu divokou kartu nedostali jen tak pro nic za nic. Chceme ukázat, že jsme si ji zasloužili, takže mě to nějakým způsobem lehce zavazuje a svazuje k tomu, abych podal slušný výkon. Na druhou stranu si myslím, že na tom nejsme špatně. Ze zhruba jedenácti kvalifikovaných lodí z loňského roku jsme jich letos dokázali osm porazit. Takže bychom měli patřit zhruba do středu startovního pole, to znamená umístění na úrovni malého finále.

S jakým umístěním byste tedy byli spokojeni?
Kdybychom se dostali do velkého finále, což obnáší být mezi prvními šesti loděmi. To by byl velký úspěch. Čím bychom se ve finále posouvali, tím by to bylo samozřejmě lepší. Ale samotný postup do finále bude asi velkým oříškem, takže mohu hovořit o velkém cíli. A co bude potom, to už pak zvládneme.

Jak se vám spolupracuje s Jakubem Makovičkou, který s vámi tvoří druhou polovinu páru pro dvojku bez kormidelníka? Je o mnoho let mladší, než jste vy. Bere vás tedy spíše jako autoritu nebo jako kamaráda?
Já myslím, že jsme si padli do noty hned od počátku. Rozumíme si prakticky ve všem. Jsme podobné povahy, nedávno se oběma našim manželkám narodila miminka. Když neřešíme veslování, tak řešíme takové tatínkovské věci. Navíc jsme oba motorkáři, takže i toto téma občas zpestří naše hovory. Kuba za mnou přišel, že by si strašně vážil toho, kdybych s ním vesloval a že by se mu tím splnil jeden velký sen. To pro mě byla obrovská výzva a hrozně si toho vážím.

Máte už nějaké informace o olympijském kanále? Byli jste si ho prohlédnout a víte jaké tam jsou proudy a jaký tam fouká vítr?
My jsme tam nebyli. Ale loni tam závodili naši junioři, konalo se tam mistrovství světa juniorů ve veslování. Hlavní trenér kanál zdokumentoval, viděli jsme fotografie. Je to klasický umělý kanál se stojatou vodou. Podobný je v Račicích, na kterém dlouhé roky trénuji. Podmínky by tedy asi měly být standardní. Umělé kanály jsou ale trochu zrádné, když tam začne foukat z boku. To se nějakým způsobem musí vytvořit takové podmínky, aby byly pro všechny stejné. Například se posunou dráhy nebo se nasazuje podle dosažených časů a výkonů v rozjížďkách.

A víte třeba, jak daleko leží kanál od olympijské vesnice a jak se budete přesouvat?
Měl by být zhruba 40 minut od olympijské vesnice. Naše veslařská výprava má ještě zajištěno několik pokojů poblíž veslařské dráhy. V době závodů tam tedy budeme moci přenocovat nebo jen přebývat, abychom nemuseli složitě přejíždět z místa na místo.

Do olympiády zbývá 14 dnů. Dá se ještě nějakým zásadním způsobem naladit vítězná forma?
Určitě. Teď se dá strašně moc získat, ale zároveň i dost zkazit. Záleží ale hodně na tom, co jsme dělali celý rok. My jsme trénovali hodně, takže teď to z nás trenér musí dostat, tak abychom to všechno prodali v těch sedmi minutách, které závod trvá! Teď ještě trénujeme poměrně dost. Ale od příštího týdne a hlavně od příletu do Číny, kam míříme 1. srpna, už budeme formu spíše ladit a více odpočívat. Tréninky už nebudou tak intenzivní.

Zmiňoval jste, že lze dost zkazit. Co to znamená?
O formu můžete přijít velmi lehce, v podstatě stejným způsobem jako ji získat. Buď trénujete až příliš, nebo se naopak moc flákáte. K tomu se ještě musí připočítat aklimatizace, takže i to je potřeba hlídat. Všechno se musí uzpůsobit tak, abyste šli do závodu vyladění, nažhavení a správně natrénovaní.

Víte už, kdy přijde den D, tedy kdy usednete do lodi a budete se prát o dobré umístění?
Nás čekají jízdy hned druhý den olympiády, to je v sobotu 9. srpna, rozjížďky. Když se do semifinále nedostaneme přímo, budeme mít v pondělí opravné jízdy. Ve středu je semifinále a pokud postoupíme do velkého finále, pojede se v sobotu.

Co budete dělat ve volných dnech a po skončení vašeho závodu?
Sportovci mají akreditační kartu, se kterou se můžete volně pohybovat po celé olympijské vesnici. Míváme i volný vstup na hlavní atletický stadion. Pokud bude šance, rád bych se podíval i mimo vesnici. Hodně ale záleží na tom, jak moc bude všechno od vesnice vzdálené.

Jak už bylo řečeno, pojedete už na svou šestou olympiádu. Co na to říká vaše manželka? Nerýpe do vás třeba: Už se na to vykašli a přenechej své místo mladším?
Ona mi strašně fandí prakticky celý můj sportovní život. Ale abych řekl pravdu, v poslední době cítím, že bych jí asi největší radost udělal tím, kdybych řekl, že už toho nechám a že už budu doma. Protože celých 20 let, co se pohybuji ve vrcholovém sportu, tak neznám dovolené a volné víkendy. A už se moc těšíme na to, až ty volné víkendy přijdou. Až jednou v létě vyrazíme na dovolenou a užijeme si volna. Zatím mě ale manželka podporuje a drží. Když mohu, tak se jí to snažím vynahradit.

Máte čtrnáctiletého syna. „Potatil se“ a zamiloval si vodu stejně jako vy?
Tak vztah k vodě má a já z toho mám velkou radost. Začal veslovat ve sportovním oddílu ve Štětí. Loni se to začal učit, letos už to začal brát trochu vážně. Účastnil se i mistrovství republiky v kategorii starších žáků. Takže startoval na domácí nejvyšší úrovni. Jsem rád, že ho to vzalo. Ale i kdyby dělal cokoliv jiného, nevadilo by mi to. Spousta jiných dětí dělá vylomeniny jenom proto, že se nudí a tady to si myslím, je pro zaplašení nudy ideální. S veslováním jsem začal, když jsem byl stejně starý jako syn. A bylo to zrovna v době, kdy jsem měl sklony k tomu, aby se ze mě stal darebák a sport mě dost výrazným způsobem srovnal a dal mi řád.

Nedávno se vám narodilo další dítě. Jak moc jeho příchod na svět ovlivnil vaši předolympijskou přípravu? Stihl jste i přebalovat nebo krmit?
Co se týče tréninku, nic narozením miminka omezeno nebylo. Je pravda, že máme skvělého trenéra, Petra Blechu, který nás, když to bylo možné, nechal trénovat i doma. Tedy mě v Račicích a Kubu v Roudnici. Dva dny v týdnu jsme mohli trénovat doma a čtyři dny v Praze. Takže jsme se oba mohli věnovat i rodinám. Ale přípravu to nenarušilo. V době, kdy jsme čekali na tu dokvalifikaci, tak to bylo příjemné rozptýlení. Mohli jsme se starat o miminka a vypnuli jsme z takového toho stresu, jestli na olympiádu pojedeme, nebo ne.

Jak moc vaše nynější olympijská nominace ovlivní další kariéru? Skončíte po olympiádě, nebo budete na vrcholové úrovni pokračovat?
 Co se týče mé fyzické stránky, tak to vypadá, že moje tělo je stále schopné fungovat dále. Mám pocit, že jsem letos chytil druhý dech. Je to asi dané tím, že jsem přesedlal na jinou disciplínu. Všechno je pro mě nové a skoro se dá říct, že začínám úplně od nuly. Hrozně mě to začalo bavit. Je to stejné jako před dvaceti lety. Takže mohu říct, že jezdit by se dalo stále. Ale uvidíme, jak dopadne olympiáda a jaké budou plány na příští rok. Veslařský svaz má v plánu postavit osmiveslici z těch nejlepších českých veslařů a chce navázat na loňský úspěch z mistrovství Evropy, které vyhrála. Osma je královská disciplína ve veslování. Pokud by o to lidé stáli, abych v lodi seděl také, tak by to pro mě byla velká výzva a určitě by to byl krásný zážitek. Takže uvidíme, zatím jsem žádné rozhodnutí neudělal.

Je známo, že Čína a hlavně pořadatelské město olympiády Peking se potýká s obrovským množstvím smogu. Jak moc může tento faktor ovlivnit závody a pobyt tam? Jste na to dopředu přichystán?
Informace mám dvojí, jeden zdroj uvádí, že by všechno mělo být v pořádku, ale druhý hovoří o tom, že to zase tak dobré nebude. Nic z toho ale není oficiální. Když tam byli loni naši junioři a přijeli na veslařský kanál, tak bylo vidět zhruba do poloviny. Potom prý ale přiletěla letadla, strhnul se velký déšť a najednou byla modrá obloha, vzadu hory a krásně čistý a hlavně průhledný vzduch. Nevím, jak to bude teď. Ale nemám problémy s dýcháním, nejsem alergik ani astmatik. Lidé, kteří těmito nemocemi trpí, asi budou mít větší problémy.

Olympijské hry budou v Číně, tedy v zemi, kde stále dochází k porušování lidských práv. Jak se na konání her právě v Číně díváte vy?
Jsou dvě věci - sport a politika. My jako sportovci s politikou těžko něco uděláme. To bychom se museli úplně všichni domluvit a úplně všichni udělat nějaký jednotný krok. Pak by to možná mělo nějaký smysl. Ale znám spoustu sportovců, kteří míchání sportu a politiky prožili na vlastní kůži. Když se bojkotovala v roce 1984 olympiáda v Los Angeles, byla to obrovská sportovní tragédie pro všechny, kteří se na ni připravovali a nakonec jim někdo řekl, že nikam nejedou. Je to o to horší, když třeba v té době máte obrovskou formu, máte šanci na výborné umístění, daří se vám a najednou se vám všechno zhroutí. To, že je olympiáda v Číně, o tom rozhodovali lidé z olympijského výboru. Ale myslím si, že už jenom to, že v Číně olympiáda bude, tak to s tímto nejlidnatějším státem světa něco udělá. Doufám, že bude Čína ve větším tlaku. Moc bych tamějším lidem přál, aby zažili to, co my před 19 lety tedy převrat a svobodu.

  • Nejčtenější

Velká olympijská inventura. Kolik Čechů se kvalifikuje na hry do Tokia?

V Londýně jich v roce 2012 bylo 133. V Riu o čtyři roky později 105. A letos, na odložených hrách v Tokiu? Kolik...

Představitelé japonské vládní strany hovořili skepticky o OH v Tokiu

Dva vrcholní představitelé japonské vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) se vyjádřili skepticky o letních...

Že Japonci nechtějí olympiádu? Naopak, všichni se těší, říká moderátorka Adachi

Štafeta s olympijským ohněm už s přestávkami putuje po Japonsku. Sportoviště pro XXXII. olympijské hry jsou téměř rok...

Nová analýza společnosti Gracenote předpovídá 11 českých medailí z Tokia

Aktualizovaná analýza společnosti Gracenote Sports, která pravidelně předpovídá výsledky na olympijských hrách,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Japonském olympijském muzeu začala výstava věnovaná Věře Čáslavské

Před blížícím se startem olympijských her v Tokiu se v Japonském olympijském muzeu otevřela výstava Květina tokijské...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do tréninkového procesu....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl bych vás rozplakat....

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě nezastavil. Desítky...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří Jedlička při své...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....