Česká střelkyně Emmons je olympijskou vítězkou!

Česká střelkyně Kateřina Emmons se zlatou olympijskou medailí | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - První zlatá medaile, která byla na pekingské olympiádě udělena, míří do České republiky! Získala ji Kateřina Emmons, rozená Kůrková, která vyhrála závod ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů. Navíc vytvořila dva olympijské rekordy: 400 bodů v kvalifikaci a 503,5 bodu celkově.

"Jsem moc šťastná," říkala čtyřiadvacetiletá střelkyně na tiskové konferenci, kam zamířila už se zlatou medailí. Na krk jí cennou trofej pověsil předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který první finále celé olympiády pozorně sledoval. "Byl to hodně těžký závod, podávaly jsme výborné výkony, takže uspět nebylo lehké," poznamenala Emmons.

. blahopřání prezidenta republiky václava klause

Milá Kateřino,

velmi mě potěšil Váš úspěch na letních olympijských hrách v čínském Pekingu.

Už vynikající průběh kvalifikace byl velkým příslibem, že právě Vy dosáhnete vítězství. Dovolte mi proto, abych Vám co nejsrdečněji popřál ke zlaté medaili a k překonání olympijského rekordu. Mrzí mě, že Vám podobně jako na letních olympijských hrách v Aténách nemohu poblahopřát osobně. Věřím, že Vaše medaile bude inspirací i pro naše další sportovce.

Děkuji Vám za skvělou reprezentaci naší vlasti.


S pozdravem

Václav Klaus

Bronzová medailistka z minulé olympiády vykročila za zlatem skvělým výkonem v kvalifikaci. Neztratila jediný bod a stanovila nepřekonatelný olympijský rekord v hodnotě 400 bodů.

V nervózním finále se už střele pod deset bodů nevyhnula ani jedna střelkyně. Rychle odpadla favorizovaná Číňanka Tu Li, která neunesla obrovský tlak domácích médií i fanoušků a skončila až pátá.

Na první místo české reprezentantky tak dotíraly především evropské soupeřky Galkinová z Ruska a Chorvatka Pejčičová.

Emmons v každém kole střílela jako poslední, až těsně před limitem. Soupeřkám dala šanci třetí ránou, za kterou brala jen 9,7 bodu, ale hned vzápětí trefila absolutním střed a maximem 10,9 znovu odskočila.

V posledním desátém finálovém kole zisk 9,9 už Kateřinu nepřipravil o zlato a dokonce ani o další olympijský rekord za celkových 503,5 bodu.

Stříbro patří Galkinové (502,1), bronz Pejčičová (500,9). Další česká střelkyně Pavla Kalná ve finále nebyla, celkově skončila jednatřicátá.

Po vítězství spěchala obejmout manžela Matta Emmonse, amerického střelce, jehož čeká obhajoba zlaté medaile z Atén. "Bylo to fantastické, jsem na ni hrdý," řekl Matthew, který závod sledoval v americké teplákové bundě, ale s českou vlajkou v ruce.

"Je to můj nejlepší střelecký parťák, jsme možná nejlepší tým na světě," řekla olympijská šampionka.

. Kateřina Emmons

Narozena 17. listopadu 1983, rodné příjmení Kůrková.
Největší úspěchy: olympijská vítězka 2008 ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů na 40 ran. Ve stejné disciplině se v roce 2002 stala mistryní světa a v roce 2004 vybojovala olympijský bronz. Do roku 1996 závodně plavala, pak ze zdravotních důvodů skončila a začala se věnovat střelbě.
Rodina: otec Petr Kůrka - svazový trenér, bývalý reprezentant ve sportovní střelbě (světový rekordman a dvojnásobný mistr světa v libovolné malorážce na 3x40 ran  1986 a 1994). Mladší sestra Alena rovněž závodí ve sportovní střelbě. Manžel Matthew Emmons je olympijský vítěz z Atén 2004 a soutěžit bude i v Pekingu.

Krizi v kvalifikaci pomohla překonat rodina

Jak si manželé navzájem pomáhají, to ukázala už kvalifikace, kdy Kateřina v rodinném kruhu překonala hrozící krizi.

Tři série po deseti ranách byla bezchybná, stejně jako čínská obhájkyně Tu Li. Pak ale na obě přišla slabá chvilka. Emmons střílela rychleji, ale 32. ránou málem čistou sérii ztratila. Měřidla ukázala hodnotu jen 10,1, což pro českou střelkyni byl signál k přestávce. Odešla na rodinnou poradu a dlouze debatovala s manželkem a otcem, jenž je její trenér.

Když se vrátila na střelecký stav, ještě dlouho se zklidňovala a chystala se na další pokus.

Než zmáčkla spoušť, zaváhala Číňanka a v hale to jen zašumělo. Zlatá medailistka z Atén 2004 trefila devítku a rázem byla psychicky za svou relaxující soupeřkou.

Chvilku odpočívaly obě, pak se rozjela Tu Li a po ní i Kateřina Emmons, která celkem zameškala téměř devět minut. Ale obě už kvalifikaci dokončily se samými desítkami.

Česká reprezentantka oslavila olympijský rekord a rozhodit se nenechala ani ve finále, kde Číňanka vyhořela. "Byla tady pod obrovským tlakem, každý den, každý trénink se s tím musela vyrovnávat," omlouvala Emmons svoji soupeřku.


Vzduchová puška 10 m - FINÁLE
1 Emmons-Kůrková Česká republika 503.5
2 Galkinová Rusko 502,1
3 Pejčičová Chorvatsko 500,9
4 Beyerleová Spojené státy americké 499,8
5 Tu Li Čína 499,6
6 Dovgunová Kazachstán 498,1
7 Gigonová Francie 497,3
8 Bogacká Polsko 495,7
31. Kalná Česká republika 392

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz