Čáslavská uchvátila Japonce, pak i celý svět

Věra Čáslavská. | foto: www.olympic.cz

16 2008
Na památku dostala samurajský meč, přijal ji i japonský císař Hirohito. Takových poct se dočkala v roce 1964 sportovní gymnastka Věra Čáslavská, která zazářila na letních olympijských hrách v Tokiu.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Bezesporu nejslavnější československá sportovkyně všech dob zde získala tři zlaté medaile – v osmiboji, na kladině a přeskoku.

Diváky si však nejvíc získala vystoupením na bradlech. "Měla jsem prvek, který v nich vyvolával úžas," vzpomínala v exkluzivním rozhovoru, který před rokem poskytla MF DNES.

Stalo se tak po dlouhých deseti letech, kdy se rozhodla o svém životě veřejně promluvit. Po rodinné tragédii se totiž stáhla do ústraní.

Zapomenout na ni však bylo nemožné. Její vystoupení na olympijských hrách patří mezi největší události československého sportu.

V Tokiu uchvátila diváky na bradlech díky dvojnému obratu, který Japonci pojmenovali "ultra C".

"Bylo to proto, že nejvyšším vrcholem obtížnosti byla stupnice typu C. A jim se ten obrat tak líbil, že mu dali název ultra C."

Paradoxně právě tento prvek jí v Tokiu ve finále nevyšel a přišla kvůli němu o další již téměř jisté zlato. "Stačilo předvést průměrnou sestavu. Ale já jsem nechtěla Japonce zklamat," vypráví Čáslavská.

Při náročném prvku však spadla. "Normálně se to pak zabalí. Jenže já jsem do toho šla znovu. A vystřihla jsem pro publikum ještě jednou celou sestavu i s dvojným ultra C."

O čtyři roky později v Mexiku měla ještě větší motivaci. Olympiáda byla v říjnu 1968, tedy krátce po srpnové okupaci Československa. Krásná gymnastka s blonďatým drdolem navíc podepsala výzvu ke svobodě, nazvanou Dva tisíce slov.

. Osudy zlatých medailí

Seriál k olympijským hrám

Čtěte denně
Až do 8. srpna, kdy v čínském Pekingu začnou letní olympijské hry, vám přibližujeme osudy československých a českých vítězů.

Dnešní, 19. díl
1964 (Tokio) a 1968 (México City): Věra Čáslavská (sportovní gymnastika 1964: osmiboj, kladina, přeskok, 1968: osmiboj, prostná, bradla, přeskok).

Předchozí díly seriálu najdete ZDE.

"Rusky, které byly největšími soupeřkami, odjely do Mexika v předstihu. Po mně šli okupanti," popisuje Čáslavská. "Musela jsem se schovat. Házela jsem uhlí lopatou, místo bradel měla větve stromů, místo kladiny poražený kmen borovice."

Přesto v Mexiku získala Čáslavská ještě o jednu zlatou víc než v Tokiu. K tomu se hrdinka celé olympiády v místní katedrále vdala za běžce Josefa Odložila. "Netušili jsme, že to bude boží dopuštění. Byl tam takový dav, že jsme potřebovali stráže, abychom se dostali k oltáři."

Sláva Čáslavské dostoupila vrcholu. Ve stejném roce byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a zároveň, po Jacqueline Kennedyové, druhou nejpopulárnější ženou planety.

Dohromady má Čáslavská ve sbírce z olympiád celkem sedm zlatých medailí. "Jednu z Mexika jsem nechala kolovat při jedné z besed. A koluje dodnes," říká. "Zbývající mám v krabici pod postelí. Ty mexické teď půjdou na výstavu do Národního muzea."

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz