Brazilští volejbalisté mohou napravit zklamání ze Světové ligy

Smutní volejbalisté Brazílie. | foto: Reuters

8 2008
Brazilští volejbalisté jsou úřadujícími olympijskými šampiony i mistry světa, ale před olympiádou v Pekingu utrpěli suveréni posledních let těžkou porážku. V semifinále Světové ligy před dvěma týdny podlehli doma v Riu 0:3 Američanům a následně neuspěli ani v zápase o třetí místo s Ruskem.

Navzdory neúspěšné cestě za šestým triumfem ve Světové lize obhájcům titulu před olympiádou v Pekingu nechybí sebevědomí. Kapitán Giba si ani nepamatoval, kdy na vrcholném turnaji předtím naposledy neuspěli.

"Během osmi let Brazílie vyhrála všechno, každý šampionát. Prohrát letos ve Světové lize byla jedna malá chyba za osm let. Je to normální, pořád si hodně věříme," řekl jeden z nejlépe útočících volejbalistů na světě.

Neměl tak úplně pravdu, protože poslední porážka Brazilců na velké akci se datuje do roku 2002, kdy ve finále Světové ligy podlehli Rusku.

Giba si chce zopakovat zkušenost z aténské olympiády, kdy se během her stal otcem a novorozené dceři Nicoll přivezl olympijské zlato. Jeho manželka, bývalá rumunská volejbalistka Cristina Pirvová, je totiž znovu těhotná a tentokrát čeká chlapce Patricka. Tomu chce lídr brazilského týmu také přivézt zlatý suvenýr. "Nechci doma žádnou žárlivost," řekl Giba, který by se měl podruhé stát otcem na přelomu srpna a září.

Brazilský trenér Bernardo Rezende je opatrnější a mluví jen o zisku jakékoli medaile. "Můj tým je pod mnohem větším tlakem než v posledních sedmi letech. Když jsme hráli proti dobrému týmu, jako byli Američané, dělali jsme více nevynucených chyb než jindy," popsal hlavní příčinu neúspěchu ve Světové lize.

Za největší soupeře vedle dvojice přemožitelů ze Světové ligy označil Srby, Poláky, kteří před dvěma lety překvapivě získali na MS stříbro, bronzové medailisty z posledního světového šampionátu Bulhary a tradičně silné Italy.

V ženské soutěži budou čínští fanoušci doufat, že domácí výběr obhájí zlaté medaile z Atén. Na mistrovství světa 2006 však skončily Číňanky až páté a stejnou příčku obsadily i v letošní Grand Prix. Podle trenéra Čchena Čung-che jsou však nyní v lepší formě. "Vyhodnotili jsme naše problémy a zlepšili jsme fyzickou kondici," uvedl.

Červencovým triumfem v Grand Prix se do role olympijských favoritek pasovaly úřadující vicemistryně světa Brazilky, které ve finálovém turnaji ztratily v pěti zápasech jediný set. "Toužíme po medaili. Výborné výsledky  na Grand Prix však o naší formě moc nevypovídají, protože spousta týmů nenastoupila v nejsilnějších sestavách," řekl před startem olympiády jejich trenér José Roberto Guimaraes.

K velkým favoritkám budou dále patřit úřadující mistryně světa a stříbrné medailistky z Atén Rusky i obhájkyně bronzových medailí Kubánky, které byly v Grand Prix druhé. V mužské i ženské kategorii se představí po dvanácti týmech, které jsou rozděleny do šestičlenných skupin. Nejlepší čtyři celky z každé z nich postoupí do čtvrtfinále a pak se pokračuje vyřazovacím způsobem. Ženský turnaj začíná v sobotu, mužský v neděli, finále jsou na programu v závěru her 23. a 24. srpna.

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Najdete na iDNES.cz