Brazilské a americké fotbalistky postoupily do semifinále

Fotbal žen: Brazílie - Norsko - Brazilská fotbalistka Marta (vpravo) bojuje o míč s Ane Stangelandovou Horpestadovou (vlevo) a Ingvild Stenslandovou z Norska. | foto: Reuters

15 2008
Brazilské i americké fotbalistky jsou v Pekingu stále ve hře o medaile. Oba finalisté olympiády v Aténách zvládli čtvrtfinálové zápasy, ale jejich hráčky se hodně nadřely.

Brazilky porazily reprezentaci Norska těsně 2:1, stejně tak zdolaly Američanky Kanadu, navíc až po prodloužení. Na semifinále se mohou těšit i Japonky a v Aténách bronzové Němky, které vyhrály po prodloužení nad Švédskem 2:0.

Rozhodujícím momentem dramatického čtvrtfinále mezi Brazílií a Norskem byla 44. minuta, kdy se Daniela 30 metrů od branky opřela do míče a otevřela skóre. Brazilky gól uklidnil a po změně stran přidala další zásah nejlepší hráčka světa Marta. Norky stihly v závěru jen snížit z pokutového kopu a s turnajem se rozloučily. V semifinále se Brazílie utká s Německem.

Mnohem dramatičtější podívanou nabídl zápas dvou severoamerických týmů. Američanky dostala proti Kanadě do vedení v 12. minutě po zmatku v obraně soupeřek Huclesová, po půlhodině hry ale zapadla do sítě i dalekonosná rána Kanaďanky Sinclairové a favorizované Američanky se začaly trápit.

Nakonec je vysvobodila až v prodloužení přesná hlavička Natashy Kaiové. Utkání začalo kvůli průtrži mračen s dvouhodinovým zpožděním.

Na Američanky čekají v semifinále Japonky, které bez větších problémů zdolaly Čínu 2:0. Domácím hráčkám nebyl nic platný ani freneticky křičící třicetitisícový dav na stadionu v Čchin-Chuang-Tao, jemuž stačil k nadšení i postup Číňanek přes půlicí čáru. Nadšení publika záhy zchladila přesná hlavička středopolařky Sawaové, po níž už Japonky zápas kontrolovaly, v 80. minutě navíc pojistila jejich výhru Nagasatová.

Napínavé prodloužení rozhodlo i zápas mezi dvěma evropskými velmocemi. Výhru Německa nad Švédskem nakonec zařídila až trefa Garefrekesové těsně před koncem prvního prodloužení, v jehož druhém dějství ještě pojistila postup Laudehrová.

Výsledky:
Ženy - čtvrtfinále:
Tchien-ťin: Brazílie - Norsko 2:1 (1:0)
Branky:
44. Daniela, 57. Marta - 83. Nordbyová z pen.

Šanghaj: USA - Kanada 2:1 po prodl. (1:1, 1:1)
Branky:
12. Huclesová, 101. Kaiová - 30. Sinclairová.

Čchin-Chuang-Tao: Čína - Japonsko 0:2 (0:1)
Branky:
15. Sawaová, 80. Nagasatová.

Šen-jang: Švédsko - Německo 0:2 po prodl. (0:0, 0:0)
Branky:
104. Garefrekesová, 115. Laudehrová.

Autor:

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz