Bolt nepochyboval. A získal třetí zlato i rekord

Bolt s Powellem oslavují - Jamajští sprinteři Bolt s Powellem oslavují olympijské zlato ve štafetě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Jako by běžel poháněný motorem, byl mnohem rychlejší než všichni ostatní. Jamajský sprinter Usain Bolt na třetím úseku štafety převzal kolík, natáhl dlouhé pavoučí nohy a rázem předběhl všechny. Byl to mžik. Pak už jen s výkřikem vyslal Asafu Powella do cíle a doklusával za ním. Očima sledoval časomíru. Jakmile krajan zastavil čas, jeho ruka vystřelila vzhůru. Třetí zlato. Třetí světový rekord.

Jamajská štafeta ve složení Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt a Asafa Powell posunula nejrychlejší čas historie ve štafetě na 4x100 metrů o tři desetiny vteřiny. V zápisech teď bude svítit 37,10.

Ti čtyři pak tančili na dráze, každý v ruce jeden cíp jamajské vlajky. Veselá parta. "Se čtyřmi lidmi, co běhají stovku pod deset vteřin, jsem si byl dost jistý, že to zvládneme. Byla to týmová práce. Posnídali jsme spolu, poobědvali," líčil finišman Asafa Powell, někdejší světový rekordman na stovce.

"Jo, strávili jsme spolu většinu dne. Povídal jsem si s Asafou a ptal se ho: Můžeme to dokázat, budu mít třetí zlato? A on, že jasně. Pak jsem se ho ptal na rekord. Nepochyboval," líčil Usain Bolt.

Předchozí světové rekordy běhal na kuřecí nugetky. Co tedy s parťáky obědval? "No, měl jsem salát. Nugetky taky, ale k nim salát."

Původně chtěl běžet první úsek štafety, trenéři jej však nakonec posunuli na třetí, do zatáčky. "Naše pořadí se měnilo docela hodně. Ale tohle rozhodnutí trenérů bylo velmi dobré," přitakával Michael Frater.

A Bolt vedle něj na židli vsedě tancoval. Také při představování na dráze neopomněl svá veselá gesta. Ruce namířené do hlediště, jakési drbání na hlavě.

Za tyhle manýry si vysloužil kritiku Jacquesa Rogga, šéfa Mezinárodního olympijského výboru. "Tak na tohle odpovím já a rád," vezme si slovo jeho kamarád Powell. "Já jsem tichý, ale Usain je jiný. On se jen baví, není tlučhuba. A když tohle léta a léta dělali Američané, nikdo nic neřekl."

Sprinterskou nadvládu teď však převzali Jamajčané. Ovládli všechny krátké tratě kromě ženské štafety. Proč? "Chtěli jsme světu ukázat, že Jamajka je speciální," řekne Frater.

Jaké je její tajemství? "Snad konečně pochopíte, že se musíte na začátku sezony přijet podívat přímo na Jamajku, abyste viděli, jak trénujeme. Že vstáváme v pět ráno," líčí Powell.

A za jeho zády, s velkým úsměvem, máchá Bolt dlaněmi na znamení: Já tedy v pět nevstávám. Konečně si může odpočinout. "Přijďte na party," haleká na konci tiskové konferenci. Pak ho čekají oslavy i doma a taky ještě závody. A další trénink. "Asafa říkal, že mě příští rok porazí. Že příští sezona bude bláznivá. Ale já se těším."

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz