Bikrosař Prokop se chce bít v Pekingu o medaili. A smog? Lepší než vedro, říká

Bikrosař Michal Prokop bude patřit k favoritům olympijského závodu. | foto: Petr PravdaiDNES.cz

31 2008
Raději dýchat smog než startovat v nesnesitelném vedru. To si přeje Michal Prokop pro svůj olympijský závod. Sedmadvacetiletý český reprezentant se v Pekingu postaví na start nejmladší disciplíny her - bikrosu a rozhodně patří k adeptům na medaili. "Prvotním cílem je dostat se do finále. Tam se může stát cokoliv," říká Prokop.

Dvaatřicet jezdců, dva dny závodění. Kvalifikace, čtvrtfinále, semifinále a finále. To je program olympijského závodu bikrosařů. Na start nejextrémnější disciplíny her se postaví i dva Češi. Jana Horáková a Michal Prokop. "Už tím, že tam budu startovat, se mi splní další sen," uvedl sedmadvacetiletý Prokop.

V kariéře vyhrál téměř vše. Získal dvakrát titul mistra světa, vyhrál dvakrát mistrovství Evropy a rovněž dvakrát Světový pohár. Jenže ve fourcrossu, který je příbuznou disciplínou bikrosu.

. odpovědi michala Prokopa zde

Přesto bude Prokop patřit k favoritům olympijského závodu, na nějž se definitivně kvalifikoval květnovým semifinále mistrovství světa.  "Na finálovou osmičku může aspirovat až dvacet jezdců. Já si chci závod hlavně užít a do finále postoupit. Až tam budu, o medaili se rozhodně poperu," dodal. Tlak na sobě zatím nepociťuje. "Možná na mě dolehne až tam."


UKÁZKA ZE ZÁVODU BIKROSAŘŮ

Rodák z Prahy se do Pekingu vydá 15. srpna, tedy pět dní před úvodním startem. "To stačí. Abyste se pořádně aklimatizoval, musel byste tam být jeden, dva měsíce," vysvětlil.

V Číně už několikrát závodil. Stejně jako další sportovci se děsí tamního počasí. Smog by ale narozdíl od jiných přivítal. "Radši bych ale smog než vysoké teploty. Čím více smogu, tím méně slunečního záření a tím pádem nižší teplota. Je to pro mě lepší varianta než kdyby to bylo obráceně," dodal nejlepší český cyklista roku 2006.

. BMX Racing

Je to sprint na zhruba 400 metrů dlouhé dráze se startovním pahorkem a na rovné ploše uměle vytvořenými skoky, klopenými zatáčkami a dalšími překážkami.
Osm jezdců najednou sprintuje z automaticky ovládané startovní rampy a soutěží mezi sebou, kdo se rychleji vyrovná se záludnostmi trati a dojede první do cíle.
Závodí se systémem play off - tedy rozjížděk, z nichž se nejúspěšnější probojují do finále. V bikrosu je rozhodující reakce na startovní povely, výbušnost, technika ovládání kola a orientace ve skupině závodníků. Do programu OH byl zařazen na kongresu Mezinárodního olympijského výboru v Praze 2003.

Olympijský závod
Každá ze čtvrtfinálových a semifinálových jízd se pojede formou tří rozjížděk, vždy postoupí dál kvarteto jezdců s nejnižším součtem umístění. Pouze finále se jede klasicky na jedinou jízdu.


Olympijskou trať zná, měl už možnost se s ní loni při závodech v Pekingu seznámit. "Je extrémně náročná, na první pohled hodně monstrózní. Ale na druhou stranu je podobná těm ostatním při Světových pohárech, mistrovství světa."

Někdejší vicemistr světa a mistr Evropy v BMX finišuje s přípravou. Ve středu v noci se vrátil s desetidenního soustředění v Nizozemsku, kde se připravoval na dráze.

Nyní se chystá ladit techniku v Praze a příští týden ve Švýcarsku. "Je tam kopie olympijské dráhy, kde chci pár dní trénovat. Hlavně si chci zvyknout na startovní pahorek," nastínil možné rezervy.

Do Pekingu s sebou poveze dva stroje. "Asi nebudu mít problémy s technikou, ale přeci jen s sebou povezu dvě kompletní kola," upřesnil.

Olympijský závod ale nakonec bude brát jako každý druhý. "Chci tam přijet, odzávodit a honem zpátky." Neláká ho ani možnost, že by v případě zisku medaile mohl automaticky zůstat po zbytek her. "Spíš přemýšlím, že bych hned vyrazil na závody do Austrálie. Ještě uvidíme," usmál se.
. Předolympijské on-line rozhovory

BUDE

1. srpna: Jaroslav Hatla - jezdectví
Kateřina Emmons - střelba; bude upřesněno

BYLO 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
* Václav Chalupa (veslování)
* Lenka Šmídová (jachtink)
* Ondřej Synek (veslování)
* Svatoslav Ton (výška)
* Martin Doktor (kanoistika)
* Jiří Jedlička (plavání)
* Tomáš Dvořák (desetiboj)
* Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (veslování)
* Pavel Petřikov (judo)
* Jaroslav Bába (výška)
* Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
* Jan Sychra (střelba - skeet)
* Marek Švec (zápas)
* České basketbalistky
* Petr Korbel (stolní tenis)
* Filip Ospalý (triatlon)

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz