Bikiny plážových volejbalistek Číňany těší. Je to zábavné a sexy, tvrdí

Plážový volejbal, Australanky Cooková s Barbettovou v zápase s Řekyněmi | foto: Reuters

15 2008
Mnozí Číňané doufají, že nynější olympijské hry přispějí k větší otevřenosti jejich společnosti. Osmnáctiletý pekingský student Süe Šeng-jüan vkládá svoje naděje do plážového volejbalu žen.

"Naše společnost byla vždy konzervativní, ale tohle by jí mohlo pomoci se otevřít," říká nedaleko hřiště, na němž v písku poskakují hráčky v bikinách.

Ženský plážový volejbal je velkým oživením olympijských her v Pekingu, které jsou velmi přísně organizovány. Televizní kamery a fotografové se neodříkají detailních záběrů na bronzově opálenou kůži posetou krůpějemi potu nebo na ruku nějaké hráčky, jak si upravuje klouzající plavky na těle, píše agentura AFP.

"My tady v Pekingu jsme daleko od všech pláží a máme jen vzácnou příležitost vidět něco takového. Je to zábavné a sexy," tvrdí šestačtyřicetiletý Wang Ta-fang.

Na lavičkách stadionu s 12 000 místy usedají zaměstnanci podniků, vládní činitelé nebo dobrovolníci, které na místo přivážejí desítky autobusů. Moderátoři je začínají rozehřívat a do mikrofonu vykřikují: "Je tady někdo? Chci slyšet nějaký ruch."

Diváci 29. olympijských her, kteří jsou ještě pod vlivem puritánství z let vlády Mao Ce-tunga, zřejmě oceňují tuto podívanou západního střihu, která se odehrává na pozadí hlasitých zvuků z diskotéky a v mnohem pestřejším prostředí, než je prostředí jiných sportovišť.

Například během zápasu USA - Kuba se dosud spíše pasivní diváci rázem probudili při příchodu velmi lehce oděných tanečnic s kovbojskými klobouky na hlavách. Rozezněla se rytmická hudba a fotoaparáty začaly rychle cvakat. Wang se přiznává, že z tohoto sportovního utkání si nafotil jen deset snímků, ale mladé ženy s vzhledem mažoretek má na stovce fotek. "Ty fotografie jsou pro mého syna, který je nyní v armádě a nemohl sem přijít," vysvětluje.

Plážový volejbal je na olympiádě místem, kde napětí zřejmě opadá. Hráčky Ruska a Gruzie se před středečním zápasem vřele objímaly a distancovaly se tak od ozbrojeného konfliktu o Jižní Osetii, v němž proti sobě stojí jejich země.

Podle úřednice Liou Siao-jen z Tchien-ťinu se plážový volejbal líbí Číňanům, kteří mají rádi hlasitou hudbu.  "Myslím si ale, že bude ještě dlouho trvat, než se ujme v Číně. Zůstane to sportem, na který se budeme spíše dívat než ho hrát," řekla Liou. "Tento sport je velmi oblíbený v zemích, které mají vlastní pláže, jako jsou Spojené státy a Brazílie. My je nemáme," křičí, aby přehlušila okolní hluk.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz